Nagrade 49. Majske izložbe
Veliku nagradu 49. Majske izložbe Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS), čija je tema ove godine “Preko crte”, dobila je Larisa Županjevac Nikolić za kolekciju ženskih unikatnih tašni, a tradicionalno su dodeljene i plakete i pohvale.
Prema odluci žirija koji su činili dr Dijana Milašinović Marić (predsednica), Pavle Vasev, Igor Matić, Jelena Stokuća i Nenad Raca, prošlogodišnji dobitnik Velike nagrade, plakete 49. Majske izložbe dodeljene su Dominiki Morariu za “meMORARIUm” (digitalna štampa na kliritu, 2016), Bogdanu Maksimoviću za delo “Muza” (digitalna tehnika, 2016), Bilјani Novogradić za minđuše “San o slobodi” (srebro- patina- mesečev kamen, 2016), Filipu Nikoliću za skulpturu “Misterija budućnosti” (kombinovana tehnika, 2017), te Želјku Sinobadu za fotografiju “Mesto pod suncem” (2016).
Pohvale su dobile Radmila Milosavlјević za knjigu “Dizajn centar u Beogradu” (Orion Art, 2016) i Snežana Čomor za maketu “Bagaž” (2017).
Priznanje žirija Muzeja primenjene umetnosti dodeljeno je Mladenu Božoviću za mali klupski sto “Oštro pero” (puno drvo, 2016).
Čuvajući strukturu i formu prezentacije limitiranu na konkurs otvoren za članstvo ULUPUDS-a, 49. Majska izložba, čija je kustoskinja Mirjana Bajić, otvorena je 14. juna u Galeriji Studentskog kulturnog centra u Beogradu, gde su predstavljeni radovi 150 autora iz devet sekcija ULUPUDS-a, nastali u prethodne dve godine.
U istom prostoru izloženi su i radovi prispeli na konkurs za vizuelni identitet 49. Majske izložbe (ukupno 33), od kojih nijedan nije proglašen pobednikom odlukom Umetničkog saveta, pa je po pozivu angažovana Olivera Batajić Sretenović.
Deo pratećeg programa je i izložba “Nakit” prošlogodišnjeg dobitnika Velike nagrade Nenada Race, koja je otvorena od 6. do 17. juna u Maloj galeriji ULUPUDS-a, te izložbe i tematske prezentacije u Parobrodu, organizovane od 16. do 30. juna.
Prateći program u Parobrodu počinje izložbom “Zelenom linijom”, uz modni performans, a između ostalog, 20. juna biće održan performans i radionica Vesne Nikolić “Art is an empty head (Artist, do you know your debt)”. Desimir Denić i Slobodan Marinković autori su izložbe “Nove metode implementacije stakla u enterijeru i eksterijeru javnih i privatnih objekata”, u okviru koje će 23. juna održati predavanje. Takođe, priređena je i izložba “30 godina Vuka za početnike” i “100 godina od Bolјševičke revolucije u Rusiji”, uz predavanje na te teme 27. juna, kojim će biti i zaokružen program 49. Majske izložbe.
Jedna od najstarijih manifestacija savremene primenjene umetnosti i dizajna, koja je bila regionalnog karaktera do raspada Jugoslavije, Majska izložba u 49. izdanju postavlja temom “Preko crte” dvosmisleni izazov kreativcu u toj oblasti: da sledi avangardni duh, bilo u sadržaju ili tehnologiji, i prekorači pravila; ili ozbilјno promisli, možda se i duhovito poigra mogućnošću odlaska iz sredine, navela je kustoskinja Mirjana Bajić.
“Sigurno, ne samo bukvalno – preko granice, prema bolјim materijalnim uslovima, već i iz poslovnog i stvaralačkog ambijenta u kome dolazi do procesa ubrzanog raslojavanja, što stvara osećaj ne samo životne teskobe, već i mnogo opasnije stvaralačke sputanosti, čak i pritiska elite. Pod elitom se ne podrazumeva samo političko-socijalna, u čijim je rukama kapital i moć, već i ona u struci suočena sa suženim prostorom za angažman i afirmaciju...”, navela je Mirjana Bajić u kustoskom tekstu povodom 49. Majske izložbe čija je prostorna dezintegrisana postavka, kako je dodala, predstavlјala nužnost ove sezone, ali je možda dobra za beogradsku kulturnu scenu i slavu same smotre.
Kako je istakla, istorija i tradicija Majske izložbe, retka i u evropskim zemlјama – kolevkama kreativnog dizajna i modernog stila (Britanija, Austrija, Francuska), animira na kritičko razmišlјanje, više nego što stvara raspoloženje za grandiozne svečarske poduhvate.
Ukazujući i da je, uprkos tradiciji i ugledu ULUPUDS-a, ostalo i dalje nerešeno pitanje stalnog prostora izložbe koja predstavlјa i jedinstvenu referentnu tačku za buduće istraživače primenjene umetnosti i dizajna, Mirjana Bajić navela je da prateći katalog i programi predstavljaju i dalje “standard kvaliteta i afirmativnog odnosa prema struci”.
“Nažalost ili na sreću, ova godina će ostati upamćena i po kontroverzama u valorizivanju neuobičajenih formi kreativnog razmišlјanja – stvaralaštvu sajber generacije koje donosi i slobodu ironije prema tezi ‘preko crte’”, navela je Mirjana Bajić, podsećajući da je u vreme socijalističke Jugoslavije i stroge kontrole “kulturne politike”, na talasu egzaltacije progresom i ideja visoke moderne, Majska izložba bila eksperiment, a njeni učesnici doneli su neke od najnovijih dostignuća tehnologije i forme u domaću industriju, arhitekturu, ambijent svakodnevnice.
Realnost ovogodišnje postavke, kako je dodala, jeste to da kreativno opstajanje ne znači i hrabrost, ali i kroz “korektnost” primenjeno stvaralaštvo daje duh kritičkog sudelovanja u eri opterećenoj političkim previranjima i dekadencijom (post)tehnološkog sveta.
Mirjana Bajić skrenula je pažnju i na to što svake sezone neka od oblasti koje obuhvataju ekcije ULUPUDS-a doživlјava vrstu spontane valorizacije na Majskoj izložbi, a ove je to – fotografija.
“Živost, dokumentarnost, fikcija pomešana sa realnošću, visoka estetizacija modnih i reklamnih primera, bez mnogo filozofije i kritičnosti, uvodi nas u problematiku sredine, sa nekim od najvisprenijih reakcija na temu ‘preko crte’”, navela je Mirjana Bajić, ističući da je i modni dizajn, uz nekolicinu primera, doneo svežu autorsku alternaciju komercijalnim smotrama, uz tumačenje starih i novih “zelenih metoda” – tradicionalnih tehnika – filcanja, reciklaže, oblikovanja “bez ostatka”, koje je moguće upoznati i u sklopu pratećih programa u Parobrodu.
“Uz minuciozne primere alternativnog nakita, skulptura i keramoskulptura na postavci granaju se kroz dva toka – kontinuiteta sa visokom modernom i istraživačkog. U njihove metode se ulivaju i upotreba tresh materijala, integrišu medijski i industrijski fragmenti u trodimenzionalni objekat, uz renovaciju kritičkog duha ‘pop arta’... Kvalitetna arhitektura za ‘obične’ – običnih potreba, bez statusnih pretenzija, dominira i ove godine, uz nekolicinu glamuroznih kreacija autora koji, zasluženo, imaju propusnu ‘crtu’ ispred i iza sebe. Slično je i sa scenografijom i kostimografijom, oblašću koja se prilagođava domaćem ambijentu i novim produkcijama, dajući avangardni pečat u uslovima materijalne oskudice. Vidlјiv je pad interesovanja za upečatlјive i skupe prezentacije na izložbi, čiji sjaj pamtimo i tokom teških 90-ih. Kao da reprezentativnost prelazi u dokumentarnost potpomognutu novim medijima, uz trend novog eklekticizma – mešanja rečnika umetnosti, stvaranja hibrida između dela tradicionalne metode i neumetničkih procedura, što je i istorijska matrica na prelomu vekova”, navela je Mirjana Bajić sumirajući radove na 49. Majskoj izložbi koja je, kako je istakla, otvorila i debatu o problematici prezentacije i recepcije stvaralaštva mladih.
“Možda bi buduća paralelna scena MLADE MAJSKE i nakon pedesete, mogla da pruži odgovor na pitanje kakva je uloga velikih profesionalnih asocijacija u procesu odliva ‘kreativnosti’ i, da li smo i sami generatori dileme ‘unutar’ ili ‘preko’ crte?”, upitala je Mirjana Bajić.
(SEEcult.org)