• Search form

31.03.2022 | 13:36

Nagrade 44. Salona arhitekture - Zaokret

Nagrade 44. Salona arhitekture - Zaokret

Gran pri 44. Salona arhitekture u Muzeju primeneje umetnosti (MPU), osvojili su u kategoriji arhitekture Ljubica Arsić i Daniel Fuchs za projekat “Kuća od konoplje” na Homoljskim planinama (2017-2021), dok je u kategoriji publikacija Gran pri dodeljen za delo “U potrazi za javnim interesom: Dometi urbanizma” (2022) grupe autora, koje su uredile dr Danijela Milovanović Rodić, Ljubica Slavković i dr Marija Maruna.

Autori nagrađene publikacije su: dr Ksenija Petovar, dr Danijela Milovanović Rodić, dr Marija Maruna, dr Siniša Trkulja, dr Jasmina Đokić, Ana Graovac, dr Mirjana Drenovak-Ivanović, Ksenija Radovanović i Ljubica Slavković.

Oba rada odnela su, osim Gran prija, i nagrade u kategoriji arhitekture, odnosno publikacija.

Gran pri Kuća od konoplje, Homoljske planine, 2017-2021.

Na otvaranju 44. Salona arhitekture 30. marta u MPU dodeljene su i ostale nagrade i priznanja, prema odluci žirija, koji su činile arhitekte: Zoran Dimitrijević, Dubravka Đukanović, Slaviša Kondić i Iva Čukić, a priključila im se i gošća iz Londona, arhitekta Diana Dina. Na posebnoj svečanosti 14. aprila prvi put će biti uručena nagrada “Jelisaveta Načić”, koju je ustanovilo Žensko arhitektonsko društvo (ŽAD).

Pod sloganom Zaokret, 44. Salon arhitekture posvećen je aktivnom odnosu prema savremenim tokovima arhitektonskog oblikovanja i delovanja u kontekstu aktuelnih društvenih, ekonomskih i klimatskih izazova. U cilju uključivanja različitih perspektiva i šireg promišljanja o ulozi i poziciji struke danas, koncept 44. Salona je osmišljen kroz saradnju MPU  sa timovima ŽAD i projekta PreSalona, posvećenog umrežavanju i razmeni iskustava u nastavnom procesu četiri fakulteta arhitekture i dizajna. Osim što daje sveobuhvatan prikaz savremene nacionalne produkcije, 44. Salon će biti platforma za intenzivnu razmenu misli, ideja i praksi oko centralne problemske teme “Zaokret”.

Nagrada 44. Salona – Rekonstrukcija zgrade zatvora u Starom gradu Kotoru za potrebe kreativnog haba sa rezidencijama, 2019-2021.

U sklopu koncepcije 44. Salona, ŽAD je osmislio anketu na koju učesnici i drugi akteri iz struke mogu anonimno da odgovore i tako daju svoj doprinos izložbi i istraživanju. Sa učesnicima Salona, ali i širom arhitektonskom zajednicom, tragaće se za odgovorima na pitanja: kakva bi trebalo da bude, a koja je aktuelna društvena uloga arhitektonske i urbanističke struke u Srbiji; kako se arhitekti odnose prema činjenici da je dugoročno strateško promišljanje izgradnje društva kroz prizmu zajedničkog interesa i dobrobiti izgubilo primat u korist tržišno orijentisane arhitekture; prepoznaje li se potreba za zaokretom ka vrednovanju stručnih doprinosa u domenima održivosti, cirkularnosti, društvene inkluzivnosti i odgovornosti ili je percepcija uspeha struke zasnovana isključivo na komercijalnoj vrednosti arhitektonskog proizvoda; koliko struka veruje u svoju emancipatorsku, obrazovnu i vizionarsku ulogu i ličnu odgovornost arhitekte; da li je i koliko važna konsolidacija struke i uspostavljanje konsenzusa oko elementarnih vrednosti: društvena, ekološka i kulturološka održivost, rodna ravnopravnost i društvena inkluzivnost, participacija i transparentnost procesa, multidisciplinarnost, otvorenost i dostupnost, zdravlje i dobrobit, tehnološke inovacije u službi čoveka.

Svojevrstan zaokret organizatori Salona su učinili uvođenjem kategorija Zaštita graditeljskog nasleđa i Virtuelna arhitektura – kao polovima tradicionalnog i savremenog, kao i promenom uslova konkurisanja koja ohrabruje eksperimentalne, istraživačke i studentske radove.

Nagrada u kategoriji: Ekperiment i istraživanje – projekat: Easa Reality, 2019-2021.

Žiri je od 330 radova prijavljenih na konkurs izabrao 97 radova za izlaganje, od kojih 20 u kategoriji arhitekture, dva u oblasti urbanizma, osam u kategoriji zaštite graditeljskog nasleđa, dva u oblasti virtuelne arhitekture, osam u kategoriji enterijer, 18 u kategoriji eksperimenta i istraživanja, 11 publikacija i jedan u kategoriji arhitektonske kritike. Izvan konkurencije za nagrade je 10 konkursnih projekata i 17 studentskih radova, a među učesnicima ima autora iz Srbije, Republike Srpske/BiH, Slovenije, Hrvatske i Crne Gore.

Nagrada u kategoriji zaštite graditeljskog nasleđa dodeljena je za projekat “Rekonstrukcija zgrade zatvora u Starom gradu Kotoru za potrebe kreativnog haba sa rezidencijama” (2019-2021), čiji su autori: Slobodan M. Radovanović, Anja M. Marković i Ilija V. Radulović. U kategoriji eksperimenta i istraživanja nagrađeni su autori projekta “Easa Reality” (2019-2021) - Marina Urošević, Jelena Džinović, Luka Smišek, Tamara Nešić, Šejla Župljanin, Boban Živanović i Ana Vučeta. Pobednički rad u kategoriji enterijera je “Boya Porcelain” (2020-2021) Staše Radmilović Diklić i Milice Tasić. U kategoriji publikacije nagrađeno je i delo “Prakse arhitekturnega izobraževanja” (Prakse arhitektonskog obrazovanja) urednica Danice Sretenović i Boškjana Vuge. U kategoriji arhitektonske kritike nagrađeno je delo “Borba za arhitekturu – Pitanje o kolektivnom identitetu arhitekture u socijalističkoj Jugoslaviji” (Borba za arhitekturo – Vprašanje kolektivne identitete arhitekture v socialistični Jugoslaviji), koje su uredili Timotej Jevšenak i Rok Žnidaršič.

Prakse arhitekturnega izobraževanja

Priznanje u oblasti arhitekture dobili su Focal studio za projekat “65 Madrid Road Garden House”, te Danilo Grahovac, Ivana Mijailović i Jovanka Gojković za projekat Osnovne škole “Vera Miščević” u Belegišu. U kategoriji publikacije priznanje je dodeljeno Slobodanu Danku Selinkiću za “Paviljon ‘Serbia’ u Rimu 1911: Modernizam, arhitektura i rana ideja jugoslovenstva” (2021), te Zlati Vuksanović Macura i timu Programa za “Holistički pristup socijalnom stanovanju” (2021), kao i Vladani Putnik Prica za “Stambena arhitektura Beograda 1918-1941”. U oblasti zaštite graditeljskog nasleđa priznanje je dodeljeno Gordani Ražnatović za projekat “Adaptacija scenskog prostora u Starom gradu Baru” (2020-2021) i Gorici Ljubenov za “Tradicionalno arhitektonsko nasleđe u regionu Stare planine, arhitektura koja nestaje” (2020).

Pohvalu su dobili autori projekta “Asstudioton” (2020-2021) u kategoriji enterijera: Dijana Adžemović Anđelković, Vladimir Anđelković, Jelena Bošnjak, Minja Mladenović, Isidora Babović i Jelena Grozdanić, zatim Danilo Dangubić u kategoriji eksperimenta i istraživanja za “Sub-ground-matrix”, te Ana Zorić za “Uvećanje rekreativnog kvaliteta napuštenih otvorenih javnih prostora – višestruka studija slučaja i kreiranje projektantskih modela”, autori projekta “Tendence” (2018-2021) Adam Breznik, Timotej Jevšenak, Monika Vešligaj, Domen Ermenc i Pia Klančar, kao i Hersus Sharing Platform za projekat i platformu “Hersus” (2020-2023).

Nagrada u kategoriji enterijera – Boya Porcelain

MPU je u realizaciju 44. Salona uključio veći broj volontera, pružajući mogućnost mladim ljudima da steknu dragoceno iskustvo koje će im pomoći u budućem profesionalnom radu.

Izložbu 44. Salona su otvorile v.d. direktora MPU Biljana Jotić, direktorka Republičkog zavoda za spomenike Dubravka Đukanović i su-osnivačica Ženskog arhitektonskog društva i predsednica organizacije Mikser Maja Lalić.

Dizajn vizuelnog identiteta potpisuje Dejana Cvetković, a dizajn prostorne postavke izložbe kolektiv Moderni u Beogradu.

Salon arhitekture otvoren je do 30. aprila.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r