Nagrade 31. Salona arhitekture
Gran pri 31. Salona arhitekture u Beogradu, koji je svečano otvoren 26. marta u Muzeju primenjene umetnosti (MPU), dobili su Biljana Cvejić i Milan Dimitrijević za projekat beogradskog hotela "Townhouse 27" kojim su se, kako je istakao žiri, delikatno posvetili već postojećem objektu, suočavajući se sa zatečenim balastom preduslova i prepreka, uslovljenih kako fizičkim gabaritom zatečenog korpusa, tako i širim arhitektonsko - urbanističkim kontekstom lokacije.
Gran pri 31. Salona arhitekture u Beogradu, koji je svečano otvoren 26. marta u Muzeju primenjene umetnosti (MPU), dobili su Biljana Cvejić i Milan Dimitrijević za projekat beogradskog hotela "Townhouse 27" kojim su se, kako je istakao žiri, delikatno posvetili već postojećem objektu, suočavajući se sa zatečenim balastom preduslova i prepreka, uslovljenih kako fizičkim gabaritom zatečenog korpusa, tako i širim arhitektonsko - urbanističkim kontekstom lokacije.
Nagrađeni projekat je u funkcionalnom i oblikovnom smislu na inovativan, skladan i stilski transportovan način remodelovao postojeći objekat, doprinoseći vizuelnom identitetu gradskog jezgra. Autori su jasno stavili do znanja da je reč o dogradnji, ali su nedvosmisleno postavili i liniju između starog i novog, odnosno uspostavili autentičan dijalog sa nasleđenim arhitektonskim slojem međuratnog perioda, istakao je žiri, kojim je predsedavao Bratislav Gaković (Velika Britanija).
Hotel “Townhouse” nalazi se u Ulici maršala Birjuzova 56 i Topličinom vencu 27, a autor izvornog objekta iz 1929. godine je Zdravko Đurić.
Na 31. Salonu, najprestižnijoj smotri savremene arhitekture u Srbiji, koja je sinoć svečano otvorena u Muzeju primenjene umetnosti (MPU), predstavljeno je stotinak od ukupno 180 radova prispelih na konkurs, a tom izložbom započeta je tradicionalno i prolećna sezona MPU.
Salon je ove godine posvećen održivosti u ekološkom i arhitektonskom smislu.
Prema navodima kustoškinje izložbe Ljiljane Miletić Abramović, moto 31. Salona “Održivost… pragmatični optimizam ili nova skromnost” govori i o neophodnosti egzistencijalne održivosti, ne samo održivosti u arhitekturi, već i “održivosti” arhitekture.
Žiri 31. Salona, koji su činili i prošlogodišnji dobitnik Gran prija Zoran Abadić, Tanja Damljanović (SAD), Stanko Gaković (SAD) i Sanjin Grbić, dodelio je i ostala priznanja u različitim kategorijama.
Priznanja u kategoriji arhitekture dodeljena su Jovanu Sariću i Ružici Sarić za stambeno poslovni objekat u zoni Rozino 2 u Budvi, Goranu Vojvodiću i koautorima za upravnu zgradu "Porše" u Beogradu i Slobodanu Danku Selinkiću za arhitekturu postavke 49. Oktobarskog salona u Muzeju “25. maj”.
Za enterijer su nagrađeni Ivana Kovačević i Ana Veljković za projekat "Studio" na Trgu republike u Beogradu i arhitekte studija "Remiks" (Maja Vidaković, Marko Basarovski i Mihajlo Jurić) za koncept radnju "Supermarket" u Višnjićevoj.
Priznanje u kategoriji “Gost Salona” dobili su Maša Bratuši, Džon Ruan (John Ruane) i Lav Bratuši, za “E-pod” (dogradnju i rekonstrukciju škole u Bangoru u Severnoj irskoj), dok je Urbanistički zavod Beograda nagrađen za publikaciju (Beograd u mapama i planovima od 18. do 21. veka, urednik Marta Vukotić Lazar).
Odabrani radovi za 31. Salon, prema navodima Ljiljane Miletić Abramović u katalogu, predstavljaju oazu solidne arhitekture u ogromnom moru graditeljskog haosa novoizgrađenih ili poluizgrađenih kuća u “turbo” stilu i postojećih oronulih gradskih struktura.
Među radovima prispelim na konkurs uočava se snažna tendencija prekidanja dominacije postmodernizma i iskorak ka aktuelnim neomodernističkim tokovima, koji se ogleda u smirivanju zakrivljenosti volumena i pročišćavanju i pojednostavljivanju formi.
Tematski dominiraju poslovni objekti, objekti kombinovane stambeno - poslovne namene i stambena arhitektura, a ujedno se primećuje nedostatak objekata javne arhitekture - bolnica, mostova, muzeja, opera, galerija, škola…
Takođe, uočljiva je velika neravnoteža između arhitektonske produkcije nastale “u predimenzioniranom, a opet nedovoljnom za sve, Beogradu i one nastale u skromnom miljeu srbijanskih gradova”.
Papirne, odnosno idejne arhitekture je malo, a retki su i primeri istraživačkog i interdisciplinarnog pristupa u rešavanju prostora.
Kao i svake godine, Salon promoviše i novu generaciju studenata arhitekture i mladih arhitekata, uglavnom zastupljenih u kategoriji konkursnih i studentskih radova.
Prateći program Salona obuhvata dve studentske izložbe - postavka “Buđenje” predstavlja projekat oživljavanja priobalja Dunava i Ratnog ostrva, koji su radili studenti Fakulteta primenjenih umetnosti, a druga izložba je rezultat istraživačkog rada u okviru studentskih radionica na predmetu Konstruktivni sistemi i prostorne strukture Arhitektonskog fakulteta u Beogradu.
Obe će biti praćene velikim brojem predavanja, radionica i prezentacija.
Salon će biti otvoren do 30. aprila.
Sajt MPU je www.mpu.rs
(SEEcult.org)