Nagrade 30. Sarajevo film festivala
Najboljim igranim filmom 30. Sarajevo film festivala (SFF), koji je protekao u znaku zvezda poput Meg Rajan, Aleksandera Pejna i Džona Tortura, proglašen je 23. avgusta na svečanom zatvaranju rumunski film “Tri kilometra do kraja sveta” Emanuela Parvua, dok je za režiju nagrađen grčki reditelj Jorgos Zois za film “Arkadija”.
Pobednički film 30. SFF-a priča je o 17-godišnjem Adiju koji provodi leto u rodnom selu u delti Dunava, a jedne noći postaje žrtva brutalnog uličnog napada i njegov svet se okreće naglavačke. Njegovi roditelji ga više ne posmatraju na isti način kao ranije, a privid o pitomosti sela počinje da se urušava…
Odlukom žirija na čelu sa američkim rediteljem i scenaristom Polom Šrederom, kojem je na 30. SFF-u uručeno Počasno Srce Sarajeva koje mu je dodeljene pre dve godine, najboljom glumicom proglašena je Anab Ahmed Ibrahim za ulogu u austrijskom filmu “Selo pokraj raja” Moa Harvea, dok je Srce Sarajeva za najboljeg glumca dodeljeno Diruu Bemu za ulogu u rumunskom filmu “Velika nedelja”.
Žiri takmičarskog programa igranog filma, čija je selektorka Elma Tataragić, činili su, uz Šredera, i slovenački glumac Sebastian Kavaca, rediteljka, scenaristkinja i montažerka Una Gunjak iz Bosne i Hercegovine, finski reditelj i scenarista Juho Kuosmanen i švedska glumica i producentkinja Noomi Rapace.
Srce Sarajeva za najbolji film vredno je 16.000 evra, što sufinansira Turistička zajednica Kantona Sarajevo, dok je nagrada za najbolju režiju 10.000 evra, a osiguravaju je Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini u saradnji sa Uneskom. Glumačke nagrade su po 2.500 evra.
Žiri Takmičarskog programa dokumentarniog filma, koji su činili osnivačica i kreativna direktorka Freemantleove dokumentarne produkcije Undeniable iz SAD Meni Čeng, osnivač i direktor Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Ji.hlava u Češkoj Marek Hovorka i reditelj, scenarista i producent Vang Šiaošuai iz Kine, dodelio je Srce Sarajeva za najbolji film, vredno 4.000 evra, “Slici za pamćenje” ukrajinske rediteljke Olge Černik.
Srce Sarajeva za najbolji kratki dokumentarni film, vredno 2.000 evra, dodeljeno je kosovskom ostvarenju “Kao bolesno žuta” Norike Sefa.
Nagrada za ljudska prava dodeljena je mađarsko-švedskom filmu “Tvoj život bez mene” Ane Rubi.
Specijalna nagrada žirija dodeljena je grčkom filmu “Ono što zahtevamo od kipa je da se ne pomera” Dafné Hérétakis.
Žiri Takmičarskog programa kratkog filma, koji su činili rumunska producentkinja Anamaria Antoci, rediteljka Flora Anna Buda iz Mađarske i turski reditelj i producent Burak Čevik, dodelio je Srce Sarajeva za najbolji kratki film, koji se time automatski kvalifikuje za nominaciju za nagradu Oskar, turskom ostvarenju „Odsutan“ koje potpisuje Cem Demirer.
Specijalno priznanje dodeljeno je austrijsko-nemačkom filmu „Tako Tsubo“ čiji su reditelji Eva Pedroza i Fani Sorgo.
Najboljim studentskim filmom proglašen je „Miris sveže boje“ Nađe Petrović iz Srbije, na osnovu odluke žirija koji su činili rediteljka Anna Gyimesi iz Mađarske, filmska kustoskinja Delphine Jeanneret iz Švajcarske i reditelj Ivan Ramljak iz Hrvatske, selektor za kratki film Roterdam Film Festivala.
Posebna nagrada za ekološku osvešćenost dodeljena je dansko-bosanskohercegovačkom filmu „Nebo iznad Zenice“ Zlatka Pranjića i Nanne Frank Møller.
Specijalna nagrada za promovisanje rodne ravnopravnosti dodeljena je filmu „Certanni“, koprodukciji Slovenije, Italije, Poljske, Srbije i Austrije.
Počasno Srce Sarajeva, koje se dodeljuje u znak priznanja za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti, dobili su glumica i rediteljka Meg Rajan, glumac i reditelj Džon Torturo, reditelj, scenarista i glumac Elia Suleiman, reditelj, scenarista i producent Aleksander Pejn, producent Filip Bober i suvlasnik Constantin Film-Holdinga Kristof Papusek. Reditelju i scenaristi Polu Šrederu Počasno Srce Sarajeva dodeljeno je 2022. godine, a sada mu je uručeno, jer je pre dve godine iz zdravstvenih razloga bio sprečen da dođe u Sarajevo.
Na 30. SFF-u prikazana su ukupno 247 filma i serije iz 70 zemalja u 20 festivalskih programa, a u konkurenciji za nagrade bila su 53 filma.
Sarajevo film festival odao je poštu nastradalim migrantima na Drini, koji su ovih dana pokušali da pređu iz Srbije u Bosnu i Hercegovinu. Minutom ćutanja odata im je pošta na svetskoj premijeri filma srpskog reditelja Vuka Ršumovića "Među bogovima“, potresnoj drami koja je snimljena prema istinitom događaju iz 2015. godine, a kojom je zatvoren Takmičarski program igranog filma.
"Radnja ovog filma događa se 2015. godine, ali, nažalost, ove priče ne prestaju", rekao je Ršumović.
Film "Među bogovima" prati priču mlade Avganistanke Ferešteh, koja nakon iscrpljujućeg putovanja do Evrope sa suprugom i troje dece stiže do Beograda. Tu saznaje da se njen mlađi brat Ali, koji je u Beograd stigao prije njih, utopio i da će uskoro biti sahranjen kao neidentifikovana osoba. Iako Ferešteh ne poseduje lične dokumente koji bi mogli potvrditi njen identitet, odbija napustiti Beograd pre nego što svoga brata sahrani pod njegovim imenom. Pokreće komplikovanu proceduru kako bi potvrdila njegov identitet uz pomoć DNK uzorka njihovog oca koji je još uvek u Avganistanu. Nakon što konačno uspe u nameri i dobije dozvolu da preuzme telo brata, Farešteh saznaje da njen otac želi da sahrani svog sina u Avganistanu. Ferešteh ovaj put odlučuje delovati na vlastitu ruku.
"Svakoga dana svedoci smo nasilja. Živimo u svetu agresije, u svetu nesigurnosti, u svetu u kojem mnogi ljudi pate i svakodnevno stradaju. Film ne može odmah odgovoriti na sve što se dešava oko nas, na sve tragedije koje nas okružuju, ali očigledno je da autori sa brojnim filmovima na Festivalu, ali i filmovima poput ovog danas, govore baš o tome. U to ime ekipa filma i SFF pozivaju vas, našu vernu publiku, na minut ćutanja za sve žrtve, osobito za žrtve ove izbegličke i ljudske tragedije na reci Drini. Ovim filmom i ovom porukom zatvaramo takmičarski program 30. SFF-a, u nadi da ćemo idući festival, idući takmičarski program, dočekati u barem malo boljem svetu“, izjavila je selektorka Takmičarskog programa igranog filma Elma Tataragić.
*Foto: (C) Obala Art Centar
(SEEcult.org)