Nagrade 3. Teatra na raskršću
Najboljom predstavom trećeg pozorišnog festivala balkanskog kulturnog prostora “Teatar na raskršću” u Nišu proglašena je rumunska “Orač i smrt” autora Johanesa fon Tepla, u režiji Silviua Purkareta i produkciji Narodnog pozorišta u Jašiju, za režiju je nagrađen Branislav Mićunović za komad “My Name Is Goran Stefanovski” Dramskog teatra iz Skoplja, koji je dobio i nagradu okruglog stola kritike, a nekoliko nagrada stručnog žirija odneo je autorski projekat Andraša Urbana “Vitezovi lake male”, u izvođenju Pozorišta “Deže Kostolanji” (Kosztolányi Dezső) iz Subotice.
Stručni žiri u sastavu: reditelj i upravnik Nacionalnog teatra “Ivan Vazov” u Sofiji Vasil Vasilev (predsednik), prof. dr Nenad Novaković, ekspert za elektronske medije i menadžment u kulturi, prof. mr Žanina Mirčevska, dramaturškinja, dramatičarka i profesorica na UL APRFT iz Slovenije, kostimografkinja Tatjana Radišić i glumac i umetnički direktor Gradskog pozorišta u Podgorici Dušan Kovačević, dodelio je nagradu za najbolju predstavu rumunskom komadu uz obrazloženje da disput između Orača i smrti u toj, na prvi pogled “monodramskoj” formi u kamernom prostoru, predstavlja “zapravo pravi pozorišni spektakl, koji unutar beskonačno bogatog znakovnog sistema i perfektnosti svih scenskih elemenata predstavlja vizuelni pozorišni esej o čoveku i smrti, kao apsolut svih istina”.
Nagrada za režiju dodeljena je Branislavu Mićunoviću uz obrazloženje da se, prihvatajući se nimalo lakog materijala sastavljenog od kompilacija dela Gorana Stefanovskog, hrabro hvatao u koštac sa svim dramaturškim i scenskim izazovima i na sebi svojstven način u originalnom rediteljskom rukopisu, ideju borbe čoveka na ovim prostorima i njegovog bega od istih, dosledno sproveo uz pomoć izvanrednih scenskih i glumačkih rešenja.
Nagradu za najbolju žensku ulogu dobila je Selma Alispahić za predstavu “Rechnitz - Anđeo uništenja” Elfride Jelinek, u režiji Sabine Mitreker i produkciji Sarajevskog ratnog teatra (SARTR) i Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru, jer je “svedenim glumačkim sredstvima, precizno i dosledno”, publici na “divan način primakla sliku sveta koji predstavlja i ideju spisateljice i rediteljke”.
Nagrada za najbolju mušku ulogu dodeljena je Kalinu Kirilu za pobedničku predstavu “Orač i smrt”, u kojoj, igrajući u dva medija i na sceni i ispred kamere, “preciznim izborom glumačkih sredstava rešava najteže filozofske teze samog glumca, dajući stopostotnu veru u ne baš lako scensko delovanje”.
Pobednička predstava odnela je i nagradu za scenografsko ostvarenje i vizuelnu dramaturgiju (Dragoš Buhađiar i Andrej Kozlak), odnosno za tehničku perfekciju koja, kako je istakao žiri, stvara znakovnu mrežu, koja je sama misaona suština tog spektakla.
Nagrade za najbolje mlade glumice i glumce odneli su članovi ansambla predstave “Vitezovi lake male”, koja je trijumfovala u još nekoliko kategorija.
Nagrada za najbolju mladu glumicu dodeljena je Andrei Verebeš, Blanki Horvat, Dini Dedović i Timei Filep zbog “ujednačenosti u igri, preciznosti u izrazu, kao i za plesne i pevačke sposobnosti, što ove glumice raskošnog telenta preporučuje za velika glumačka ostvarenja”, a isto obrazloženje dato je i za nagradu koju su dobili Boris Kučov, David Buboš i Gabor Mesaroš, članovi muškog dela ansambla Urbanovog komada.
Predstava “Vitezovi lake male” odnela je još četiri nagrade stručnog žirija, uključujući i specijalnu nagradu za koncept predstave, u kojoj reditelj Andraš Urban sa svojim autorskim timom, na “jako inteligentan način, kroz veliku dozu autoironije i potencirajući vulgarnost do apsurda, otvara veliko polje za razmišljanje o pozorišnoj onaniji kojom smo nažalost sve više okruženi u ovom vremenu, te nesebično deli sa nama želju za renesansnim pozorištem, koje nam možda nedostaje”.
Urbanov komad odneo je i nagradu za kostimografsko ostvarenje (Marina Sremac), za originalnu scensku muziku (Arpad Serda) i za scenski pokret (Timea Filep), kao i nagradu žirija novinara (Miljana Nikolić - RTV Belami, Tatjana Nježić – Blic i Sonja Todorović Šegrt - Radio Beograd 2) za najbolju predstavu, uz obrazloženje da je “kroz razgaljujuću raspevanost i razigranost zapravo ođekuje snažna kritika, ironija, samoironija, preispitivanje; od umetničkih dilema kao i uloge, mesta, pozicije, društvene (ne)odgovornosti glumaca tj. umetnika, do akutnih pitanja političkog života... Urbanovski ubojito, a iznenađujuće veselo”.
Žiri okruglog stola kritike, koji su činili: pisac i teatrolog prof. dr Milivoje Mlađenović, teatrolog dr Dejan Petković, pozorišna producentkinja Zorana Kralj, novinarka i pozorišna kritičarka Nataša Gvozdenović, pozorišni kritičar dr Sašo Ognenovski, novinarka i teatrološkinja Olivera Milošević i novinar i pozorišni kritičar Bojan Munjin, odlučio je da nagradu za najbolju predstavu dodeli Dramskom teatru iz Skoplja za komad “My Name Is Goran Stefanovski.
Festival “Teatar na raskršću” završava se 12. septembra u Narodnom pozorištu u Nišu svečanom dodelom nagrada i predstavom “U raljama života” Beogradskog dramskog pozorišta i Beoarta, u režiji Andreja Nosova, koja je zasnovana na motovima romana Dubravke Ugrešić.
Na trećem izdanju tog regionalnog festivala, održanog ponovo u vanrednom septembarskom terminu, učestvovale su, osim nagrađenih, i predstave “Hrvatski put ka sreći”, autorski projekat reditelja Bobe Jelčića u izvođenju Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba i “Gospođica Julija” Augusta Strindberga, u režiji Harisa Pašovića i izvođenju Opere i teatra Madlenianum iz Beograda.
(SEEcult.org)