• Search form

12.01.2022 | 21:03

Nagrada Živa Muzeju drvorezbarstva u BiH

Nagrada Živa Muzeju drvorezbarstva u BiH

Nagrada “Živa” za najbolji muzej i kulturno-istorijsku celinu slovenskih zemalja dodeljena je Muzeju drvorezbarstva iz Bosne i Hercegovine, dok je Narodni muzej u Beogradu dobio počasno priznanje.

U konkurenciji 22 muzeja iz 11 slovenskih zemalja, nagradu za najbolju kulturno-istorijsku celinu dobio je Regionalni etnografski muzej na otvorenom “Etar” u Bugarskoj, a posebno priznanje za liderstvo dobio je Nacionalni književni memorijalni muzej “Ivan Franko” u Lavovu u Ukrajini, dok je specijalno priznanje za dobru upotrebu resursa pripao Muzeju umetnosti u Jaroslavlju u Rusiji.

Specijalne nagrade dobili su Rudarski muzej u Zabrzu u Poljskoj za otvorenost i pažnju prema publici, Centar za posetioce “Ivanina kuća bajke” u Hrvatskoj za pripovedanje i Galerija “Božidar Jakac” u Sloveniji za
kreativnost.

Na svečanoj ceremoniji dodele nagrada, održanoj 12. januara u Jugoslovenskoj kinoteci u okviru konferencije Foruma slovenskih kultura (FSK), potpredsednica Vlade Srbije i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković istakla je da ta organizacija već 17 godina posvećeno radi na očuvanju i razvoju kulturnih vrednosti koje dele zemlje slovenskog govornog područja.

Maja Gojković istakla je da se Srbija, koja trenutno predsedava FSK-om, “snažno zalaže za što veće prisustvo slovenskih kultura na međunarodnoj sceni i što intenzivniju saradnju slovenskih zemalja”. Dodala je da jačanje saradnje u oblasti kulture stvara potencijal za uspostavljanje još boljih odnosa među 13 država članica FSK sa ukupno oko 300 miliona stanovnika.

“Među brojnim važnim aktivnostima Foruma, svakako je očuvanje vekovnih vrednosti, negovanje slovenskih jezika i dalja izgradnja slovenskog kulturnog identiteta. Ove vrednosti i identitet mogu postati prepoznatljiviji jedino zajedničkim zalaganjem za njihovu afirmaciju na svetskom planu. Time se podstiče kulturna raznolikost, i istovremeno daje doprinos slovenskih kultura globalnom dijalogu”, naglasila je Maja Gojković.

Kao jedan od najvažnijih elemenata slovenskog identiteta, navela je bogato kulturno nasleđe.

“Bez obzira da li je muzejsko ili arheološko, ono nas sve povezuje i čini bližim. Slovenske narode čvrsto spaja ne samo zajednička istorija, već i potreba da u savremenom trenutku istaknemo ono što nas čini autentičnim. Upravo FSK prepoznaje i promoviše vrednosti naše slovenske baštine”, rekla je Maja Gojković i konstatovala da je zajednički cilj da stvaraocima iz zemalja članica FSK bude omogućeno da se u što većoj meri kreću i deluju unutar slovenskog kulturnog prostora, ali i u svim drugim vidovima međunarodne saradnje. U tom smislu, kako je istakla, godišnje nominacije za najbolja dostignuća u muzejskoj i arheološkoj praksi predstavljaju priliku za još bolje upoznavanje, učenje jednih od drugih i poređenje rezultata sa sličnim ustanovama na širokom evropskom prostoru.

“Dodela nagrade Živa pruža mogućnost da se međusobno predstavimo, ali i da budemo otvoreni za nova saznanja i partnerstva. Ona je i prilika za razmenu stručnih ostvarenja, dobrih praksi i nastajanje ideja za buduću saradnju”, ocenila je Maja Gojković.

Ministarstvo kulture i informisanja domaćin je konferencije FSK, u saradnji sa Muzejem Jugoslavije, Galerijom Matice srpske, Muzejem savremene umetnosti u Beogradu, Narodnim muzejem, Jugoslovenskom kinotekom i “Novim Sadom 2022 – Evropskom prestonicom kulture”, čijem će svečanom otvaranju prisustvovati 13. januara i predstavnici FSK.

*Foto: Goran Zlatković

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.