• Search form

06.12.2023 | 19:03

Nagrada Ivan Tabaković uručena Raši Todosijeviću

Nagrada Ivan Tabaković uručena Raši Todosijeviću

Nagrada “Ivan Tabaković” Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) svečano je uručena 6. decembra umetniku Dragoljubu Raši Todosijeviću, jednom od ključnih protagonista jugoslovenske konceptualne umetnosti, koji radikalnom i inovativnom umetničkom praksom kontinuirano vech decenijama preispituje pola umetnosti i politike.

Žiri nagrade “Ivan Tabaković”, koju je SANU obnovila održavajući kontinuitet priznanja Tabakovićevog fonda, dodeljivanog do 2011. godine, istakao je u obrazloženju Todosijevićevu “izvanrednu izložbu u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine”, koji ga je i predložio za nagradu, ali i njegov višedenijski opus i značaj koji ima kao jedan od najvažnijih umetnika u regionu koji je dugogodišnjom radikalnom i inventivnom umetničkom praksom određivao koordinate i otvarao nove prostore umetničkih praksi ovdašnje zajednice.

Raša Todosijević, kako je istaknuto u obrazloženju, još krajem 60-ih i početkom 70-ih godina učinio je radikalni otklon od ideologije i prakse socijalističkog modernizma, uključivši se u nove umetničke tokove koji su onovremeno nastajali na svetskoj kulturnoj sceni. Diplomirao je na beogradskoj Akademiji likovnih umetnosti 1969. godine. Zajedno sa kolegama, Marinom Abramović, Erom Milivojevićem, Nešom Paripovićem, Zoranom Popovićem i Gergeljem Urkomom – okupljenih oko beogradskog Studentskog kulturnog centra, doprineo je afirmaciji nove umetnosti na prostoru tadašnje Jugoslavije i izvršio snažan uticaj na mnoge umetnike mlađih generacija.

Umetnička praksa Todosijevića, kako je istaknuto, predstavlja primer institucionalne kritike i kontinuiranoig rada u polju vizuelne umetnosti.

Todosijevićevo “preispitivanje i podsticajno propitivanje u polju umetnosti i politike - kroz instalacije, performans, akcije, video radove ili radove u polju crteža i kolaža, kao i kroz tekstove i kroz radikalno problematizovanje medija slikarstva, sagledano iz današnje perspektive, postalo je ona vrsta kritičkog delanja koja vremenom postaje bazična, identitetska tradicija dolazećih generacija”, istaknuto je u obrazloženju, koje je pročitao na svečanosti u SANU član žirija i jedan od ranijih dobitnika nagrade Fonda “Ivan Tabaković” akademik Mrđan Bajić, vajar, profesor Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu.

Žiri su činile i istoričarke umetnosti Una Popović ispred Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i Jasmina Čubrilo ispred Filozofskog fakulteta, umetnica Jelena Trpković u ime dosadašnjeg nosioca nagrade - Fonda “Ivan Tabaković”, kao i scenograf Miodrag Tabački, takođe jedan od ranijih dobitnika nagrade i, kao i Bajić, član SANU iz Odeljenja umetnosti.

Nagrada je dodeljena Todosijeviću većinom glasova, nakon detaljne diskusije, a u najužem izboru bila je i umetnica Biljana Đurđević. Žiri je, kroz razgovor i studiozne analize, razmatrao i kandidature Čedomira Vasića, Aleksandra Denića, Ivane Ivković, Nemanje Lađića, Sanje Latinović i Aleksandra Kelića.

Harizmatski mit o umetniku Ivanu Tabakoviću, kako je podsetio Bajić, postavila je prof. dr Lidija Merenik navodeći ga kao “posebnu nadideološku celinu  srpske posleratne umetnosti koja pruža izuzetan primer samosvojnog umetničkog i etičkog delovanja, i nadilazi, sažima i dekodira čitave pravce i poetike posleratne srpske umetnosti, evoluirajući do te mere u periodu između 30-ih i 70-ih godina da jedino uspostavlja most između predratnog modernističkog i istinskog savremenog govora”.

“Ivan Tabaković, legendarni umetnik, profesor i akademik, čije ime nosi ova nagrada, ne samo da je istorizovan i apsolutno priznat kao jedan od najintrigantnijih i najcelovitijih umetnika 20. veka, već je upravo zbog svoje pokreljivosti, a temeljnosti, zbog eksperimentalnosti i iznenađujuće skokovitosti, a opet prepoznatljive individualnosti, zapravo harizmatski umetnik i za kolege i za delaoce u polju umetnosti, i za one kojima se ova nagrada dodeljuje”, naveo je Bajić, koji je obrazloženju žirija dodao i ličnu notu, navodeći da je uručenje nagrade “Ivan Tabaković” Raši Todosijeviću trenutak za slavlje.

“Verujem da danas prisustvujemo trenutku koji bi mogao da bude od istorijskog značaja - trenutku metaforičnog ukrštanja dve velike umetničke prakse i pojave na teritoriji umetnosti - velikog umetnika Ivana Tabakovića i velikog umetnika Raše Todosijevića. Treba da slavimo ovaj susret, susret najvažnije nagrade SANU u polju vizuelnih umetnosti, kojom ta institucija želi da u toj delatnosti permanentno brine o istoriji i tradiciji svoje zajednice, i umetnika-laureata koji svojom radikalnom umetničkom praksom kritikuje i propituje tu zajednicu, takođe zarad njenog dobra”, istakao je Bajić, dodajući da, razvojno gledano, jedno bez drugog ne može.

“I briga o dosadašnjoj tradiciji i briga o generisanju novih tradicija na svoj način doprinose samoodrživom pozitivnom kulturnom kontinuitetu umetničke misli i umetničke prakse ove zajednice, mimo ratova, loših politika i destrukcije, koji su naša svakodnevica”, rekao je Bajić i citirapo naziv jednog od ključnih radova laureta: “Hvala Raši Todosijeviću”!

Raša Todosijević rekao je da mu se u mladosti i za vreme studija uvek sviđao Tabaković, jer se “dosta razlikovao od onovremenog ekspresionizma - diskretnim tonom i finim, uglađenim, gotovo odvojenim načinom slikanja”.

“Meni se to sviđalo. Iako sam ja po karakteru jedno ekspolozivno stvorenje, meni se ipak Tabaković sviđao. Kad bih razgovarao sa mojim prijateljima, govorili bi - mani se ti Tabakovića. Ja bih prećutao i odlazio, ali opet se vraćajući na Tabakovića. Ma ljudi grešite - mislio sam. To je veliko ime”, rekao je Todosijević, kome je nagradu uručio predsednik SANU, akademik Zoran Knežević, u prisustvu ranijih laureata, umetnika, istoričara i teoretičara umetnosti, kustosa, akademika i drugih pripadnika stručne javnosti.

Knežević je istakao da SANU obnavljanjem dodele nagrade “Ivan Tabaković” za ostvarenja od izuzetnog značaja u oblasti likovnih umetnosti, nakon dužeg vremena, nastavlja tu značajnu tradiciju, ali i ispunjavanje jedne od svojih obaveza - promovisanje najviših vrednosti u srpskoj umetnosti.

Tabaković je, kako je naglasio, neumornim radom i angažmanom u SANU i njenim brojnim raznovrsnim aktivnostima, posebno u domenu likovne umetnosti, “ostavio u njenim analima dubok i neibzbrisiv trag”.

“Njegov doprinos Akademiji, pored neupitne umetničke harizme, koju SANU baštini, najčešće i najneposrednije se odnosi na osnivanje i opremanje Galerije SANU i formiranje umetničke zbirke SANU u kojoj se čuvaju i brojna njegova dela, pa je prirodno i primereno da donedavno jedina nagrada koju je Akademija dodeljivala za najviše stvaralačke domete u oblasti likovne umetnosti u nas nosi upravo njegovo ime”, rekao je Knežević, podsetivši da je inicijativa za uspostavljanje nagrade “Ivan Tabaković” pokrenuta 1981. godine, kada je i postulirano da dobitnik  nagrade mora biti autor slojevitog misaonog i likovno bogatog ostvarenja od izuzetnog značaja za razvoj likovne misli, dela visokih umetničkih dometa u sferama istraživanja samog Tabakovića.

Nagrada Fonda “Ivan Tabaković” prvi put je dodeljena 1984. godine Predragu Neškoviću, i od tada je, zaključno sa 2011. godinom, dodeljena ukupno 14 puta. Među dobitnicima je i četvoro akademika – Mrđan Bajić, Dušan Otašević, Milica Stevanović i Miodrag Tabački. Nagradu su dobili i Milun Vidić, Marko Krsmanović, Mileta Prodanović, Predrag Koraksić Koraks, Jelena Trpković, Božidar Babić, Marija Dragojlović, Vladan Radovanović i Dušan Petrović.

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SEEcult (@seecult)

SANU je, kao osnivač, ponovo ustanovila nagradu “Ivan Tabaković, a kao što je to bio slučaj sa ranijom nagradom Fonda “Ivan Tabaković”, dodeljena je autoru ostvarenja od izuzetnog značaja u oblasti likovnih i primenjenih umetnosti, koje je bilo izloženo ili javno prikazano u Srbiji u dvogodišnjem periodu – ovoga puta od 1. septembra 2021. do 1. septembra 2023. godine.

I ovogodišnja nagrada, kako je naglasio predsednik SANU, dodeljena je prema istim pravilima i na osnovu istih kriterijumima, na osnovu odluke žirija sastavljenog prema istim principima kao u izvornim pravilima. To je značilo da je, na osnovu konkursa, žiri u predviđenom roku dao predlog koji je razmatralo i usvojilo Predsedništvo SANU.

Predlagači kandidata mogli su biti svi muzeji, galerije, organizatori i producenti, društvene i privatne asocijacije, koje se bave prikazivanjem vizuelne umentosti u veoma širokom rasponu kako bi u konkurenciji bio što veći obuhvat likovnih događaja na celoj teritoriji Srbije. Žiri je konstatovao da su kandidovane brilijantne izložbe izuzetnih umetnika, te da, s obzirom da je reč o promeni osnivača, ali zapravo o kontinuitetu nagrade nazvane imenom Ivana Tabakovića, neće biti razmatrani umetnici koji su već dobili to priznanje iz fonda tog velikog umetnika.

Prema novom pravilniku, laureatu pripada, pored novčanog dela nagrade, i pravo da sa sledećim dobitnikom ima izložbu svojih radova u Galeriji SANU.

Dragoljub Raša Todosijević (Beograd, 1945) još krajem 60-ih i početkom 70-ih godina učinio je radikalni otklon od ideologije i prakse socijalističkog modernizma, uključivši se u nove umetničke tokove koji su onovremeno nastajali na svetskoj kulturnoj sceni. Diplomirao je na beogradskoj Akademiji likovnih umetnosti 1969. godine. Zajedno sa kolegama, Marinom Abramović, Erom Milivojevićem, Nešom Paripovićem, Zoranom Popovićem i Gergeljem Urkomom – okupljenih oko beogradskog Studentskog kulturnog centra, doprineo je afirmaciji nove umetnosti na prostoru tadašnje Jugoslavije i izvršio snažan uticaj na mnoge umetnike mlađih generacija.

Kao jedan od međunarodno najaktivnijih i veoma uvaženih umetnika iz Srbije, Todosijević je izlagao na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u prestižnim galerijama i muzejima širom sveta, a njegovi radovi su, između ostalog, otkupljeni za Muzej savremene umetnosti u Beogradu, Muzej moderne umetnosti u Ljubljani, Centar Žorž Pompidu - Bobur u Parizu, stokholmski Muzej moderne umetnosti, Tejt muzej u Londonu. Osim nagrade na 54. Bijenalu u Veneciji, dobitnik je nagrade stokholmskog Muzeja moderne umetnosti, IASPIS Residential Award AWARD (2001), zatim nagrade ArtsLink za 2004. godinu i nagrade Emili Harvi fondacije iz Njujorka (2006), koja se dodeljuje umetnicima povezanim sa pokretom Fluksus. Dobitnik je Nagrade za životno delo 50. Okobarskog salona u Beogradu (2009), Politikine nagrade (2009 – sa Marijom Dragojlović), Nagrade Grada Beograda (2003), Nagrade Memorijala “Nadežde Petrović” u Čačku (1998), nagrade “Sava Šumanović” (2008) i drugih.

Autor je više knjiga priča o umetnosti, a živi i radi u Beogradu kao slobodni umetnik.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.