Nagrada Asanoviću u Rumuniji
Novosadski student etnomuzikologije Srđan Asanović dobio je treću nagradu na Međunarodnom takmičenju interpretatora tradicionalne muzike u Braili u Rumuniji, u konkurenciji dvadesetak izvođača iz raznih zemalja sveta. Asanović je najpre nastupio u takmičarskom delu programa, a kao dobitnik nagrade, i na gala večeri, koju je snimala nacionalna Televizija Rumunije, saopštila je Akademija umetnosti Univerziteta u Novom Sadu.
Novosadski student etnomuzikologije Srđan Asanović dobio je treću nagradu na Međunarodnom takmičenju interpretatora tradicionalne muzike u Braili u Rumuniji, u konkurenciji dvadesetak izvođača iz raznih zemalja sveta.
Asanović je najpre nastupio u takmičarskom delu programa, a kao dobitnik nagrade, i na gala večeri, koju je snimala nacionalna Televizija Rumunije, saopštila je Akademija umetnosti Univerziteta u Novom Sadu.
Prva dva mesta pripala su takmičarima iz Rumunije, pa je Asanović jedini strani učesnik koji je nagrađen na tom međunarodnom takmičenju, održanom od 3. do 5. jula.
Asanović je student pete godine etnomuzikologije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi eminentnog etnomuzikologa dr Nicea Fracilea, redovnog profesora etnomuzikologije.
Rođen 1985. godine u Vrbasu, Asanović je pohađao srednju muzičku školu "Isidor Bajić" u Novom Sadu, najpre na instrumentalnom odseku, gde je učio sviranje na harmonici (klasična muzika), u klasi Nade Vještice, a potom na odseku za teoriju muzike.
Glavna polja njegovog interesovanja su obredne ceremonije (rituali) i srpsko tradicionalno (arhaično) pevanje.
Asanović je jedan od veoma retkih izvođača koji srpsku tradicionalnu muziku interpretiraju bez ikakve (namerne) stilizacije, budući da je njegova osnovna misija očuvanje iskonskog srpskog muzičkog folklora.
Smatrajući tradicionalnu pesmu molitvom, Asanović nikada ne teži, kako je naveo na svom MySpace profilu (www.myspace.com/srdjanasanovic), kojekakvim pompeznim i neukusnim muzičkim aranžmanima srpskih tradicionalnih pesama, koji pružaju jedino lažnu i degradiranu predstavu srpskog muzičkog folklora, već srpske tradicionalne pesme dosledno ovaploćuje, sa istinskom posvećenošću, na način na koji su vekovima činili njegovi preci.
Asanović piše etnomuzikološke radove, sarađuje u projektima u vezi sa srpskim muzičkim folklorom i "novom klasičnom muzikom", komponuje i piše poeziju.
Srpske tradicionalne pesme u interpretaciji Asanovića upotrebljene su i kao muzička podloga u kratkometražnom filmu Svetlane Paroški "Čemerište" (Radio Televizija Vojvodine), koji je dobio Gran pri na Festivalu etnološkog filma u Kučevu 2008.
(SEEcult.org)