Na Kustosiranju o Generalštabu
Tribina o rušenju zgrade Generalštaba u centru Beograda biće održana 30. marta u Umetničkom prostoru U10, u okviru izložbe “Kustosiranje: 7x3”, koju čine radovi nastali saradnjom grupe studenata arhitekture, istorije umetnosti i vajarstva.
Učesnici tribine su likovni umetnik i pisac Mileta Prodanović, profesor Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, i dr. Milan Popadić sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, a moderatorka je studentkinja istorije umetnosti Sara Sopić, jedna od učesnica projekta “Kustosiranje: 7x3”.
Sudbina zgrade Generalštaba - jednog od najprepoznatljivijih arhitektonskih objekata u Beogradu, koji je teško oštećen u NATO bombardovanju, postala je neizvesna 14 godina kasnije, nakon nagoveštaja da bi Ujedinjeni Arapski Emirati mogli da ulože milione evra u sanaciju ili izgradnju nove zgrade, najverovatnije luksuznog hotela.
Budući da je zgrada Generalštaba postala kulturno dobro 2005. godine, inicirano je ukidanje tog statusa, uz obrazloženje predstavnika vlasti da to zdanje, za koje je arhitekta Nikola Dobrović (1897-1967) svojevremeno dobio Oktobarsku nagradu, ugrožava bezbednost prolaznika.
Polemika o sudbini zgrade Generalštaba vođena je i posle bombardovanja, kada je deo stručne javnosti smatrao da je potrebna rekonstrukcija prema projektu arhitekte Dobrovića, dok je drugi bio za rušenje zgrade. Tačku je stavio Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda, kada je zgradu Generalštaba proglasio za spomenik kulture, a ta odluka doneta je na osnovu prethodnih studija zgrade, ali i celokupnog dela Nikole Dobrovića.
Osim po kaskadnoj formi, zgrada Generalštaba prepoznatljiva je i po fasadi od robusnog kamena mrkocrvene boje iz okoline Kosjerića na koji su nalegle bele uglačane mermerne ploče sa ostrva Brač.
Najava rušenja zgrade Generalštaba izazvala je burne reakcije u stručnoj, ali i u najširoj javnosti, a između ostalog, na Fejsbuku je pokrenuta i inicijativa “Spasimo Generalštab od profitera”.
(SEEcult.org)