• Search form

13.09.2021 | 15:51

Na drugi pogled, umetnici protiv klišea i predrasuda

Na drugi pogled, umetnici protiv klišea i predrasuda

Izložba “Na drugi pogled” sa radovima desetoro savremenih vizuelnih umetnika iz Srbije i desetoro iz Austrije, koji propituju teme predrasuda i klišea, priređena je na Savskom šetalištu na Kalemegdanu povodom dva značajna jubileja koja obeležava Austrijski kulturni forum u Srbiji – 20 godina sopstvenog delovanja u Beogradu i 185 godina diplomatskih odnosa Austrije i Srbije.

Austrija je bila prva zemlja koja je sa nezavisnom Srbijom uspostavila diplomatske odnose pre 185 godina, a još ranije uspostavljeni su višeslojni i kompleksni odnosi u kulturi, kako je istakao na otvaranju izložbe ambasador Austrije u Beogradu Nikolaus Luteroti.

"Kulturna razmena između Austrije i Srbije, između Beča i Beograda, Graca i Novog Sada je izuzetno višeslojna i kompleksna. U pitanju je razmena između umetnika koja traje već vekovima, i koja predstavlja važan temelj za naše odlične odnose, kakvi su oni danas. Tako bi se moglo reći da se kulturni odnosi između Srbije i Austrije razvijaju sami od sebe, međutim to naravno nije tako. Zbog toga je Ministarstvo spoljnih poslova (Austrije) pre 20 godina odlučilo da u Beogradu otvori Kulturni forum, sa veoma ambicioznim zadatkom da uvek iznova osmišljava kulturnu razmenu, da ona postane kreativnija, da se proširi, sa ciljem da dopre do što više ljudi. Ne samo u glavnom gradu i velikim gradovima, nego i u unutrašnjosti, i da time dodatno uobliči susrete i dodir među ljudima”, istakao je Luteroti.

Ambasador Nikolaus Luteroti

Učesnici izložbe “Na drugi pogled”, izabrani na konkursu početkom ove godine, referišu i promišljaju u svojim delima postojanje i mogućnosti promene klišea i predrasuda koje Austrijanci i Srbi imaju jedni o drugima. Takođe, tematski propituju drugačije vizure u odnosu na očekivano i uzeto zdravo za gotovo, sugerišući nešto drugačije od onoga što se na prvi pogled čini.

Na izložbi učestvuju: Boris Burić, Katrin Bolt (Catrin), Mariela Cvetić, Doplgenger (Isidora Ilić, Boško Prostran), Mirjana Ðorđević Thaler, Mihael Hajndl (Michael Heindl), Ivana Ivković/Marina Marković, Valter Kratner (Walter), Andrea Palašti, Leonard Pil (Leonhard Pill), Tijana Petrović, Pira Tin, Igor Ripak, Ulrih Rajterer (Ulrich Reiterer), Aleksej Sivcevič, Sangam Šarma (Sangam Sharma), Eva Maria Šartmiler (Schartmüller), Hana Štipl (Hannah Stippl), Julian Turner (Julian Turner) i Lana Vasiljević.

Performans “Štimung” Ivane Ivković i Marine Marković, izveden na otvaranju, zasnovan je istoimenom radu koji je predstavljen na onlajn platformi secondglance.rs, priči o narodnoj pevačici Branki i umetnici Vladici, vlasnici bara u kojem ona nastupa. Branka je poznata zvezda eklektičnih mesta “na ivici” u kojima peva pred najširom publikom: od radničke klase do akademika, od nacionalista do levice, od homofoba do LGBT i kvir populacije. Vladica je mlada, napredna žena odrasla u Švedskoj koja probija tabue lokalnih zajednica i često je na meti predrasuda. Dve naizgled potpuno različite žene zajedno nastupaju na sceni, ostavljajući utisak snažnog sestrinstva koje osnažuje ne samo žene već i sve ostale.

Štimung

Načelnik Odeljenja za međunarodnu kulturnu, prosvetnu, naučnu, tehnološku i sportsku saradnju u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije Bojan Cvetković istakao je dobre odnose dve zemlje, te ulogu kulture u njihovom razvoju. Odnosi Srbije i Austrije, kako je dodao, konstantno se unapređuju, a to je “Ćpotvrđeno i tokom nedavne veoma uspešne posete kancelara Sebastijana Kurca, koji je tom prilikom odlikovan najvišim odlikovanjem Republike Srbije za ogroman lični doprinos svestranom razvoju prijateljskih odnosa i saradnje dve zemlje. Saradnja na polju kulture i nauke u našim odnosima ima posebno mesto, jer ima snažnu tradiciju i daje podsticaj za unapređenje saradnje u svim ostalim segmentima”.

Savetnik za međunarodnu saradnju u Kabinetu potpredsednice Vlade Srbije Vuk Radulović istakao je da izložba “Na drugi pogled” sublimira rad Austrijskog kulturnog foruma u Srbiji poslednjih decenija, s obzirom na to da “omogućuje povezivanje austrijske i srpske kulturne scene, zajednički rad srpskih i austrijskih umetnika, i naposletku omogućuje razvoj inovativnih projekata koji imaju ne samo kulturni, nego i širi socijalni značaj”.

Vuk Radulović

Direktor Austrijskog foruma za kulturu Adrijan Fajks rekao je da platforma Na drugi pogled ističe tri ideje.

“Jedna je ideja da je savremeno umetničko stvaralaštvo moguće i neophodno i u doba pandemije, i da se za njega može pronaći prostor. Najpre digitalni, a sada i fizički na jednom od najlepših mesta u Beogradu. Ideja je takođe bila da umetnost može itekako da pokrene i da se bavi osetljivim temama, i da ih postavi u neku sasvim neočekivanu perspektivu. U ovom slučaju su to teme predrasuda između naših zemalja. Ideja je prvenstveno bila da je kultura za svakoga, u onlajn obliku i u javnom prostoru. Ova dela su postavljena na tri jezika i time su pristupačna verovatno i najvećem delu publike”, naveo je Fajks povodom izložbe  “Na drugi pogled” (Auf den zweiten Blick / At Second Glance), koja je jedan od vrhunaca programa Austrijskog foruma povodom jubileja.

Izložbom na Kalemegdanu radovi umetnika iz Srbije i Austrije podstiču javni dijalog o temama poput gastarbajterske istorije, ekonomskih migracija, ratnog nasleđa ili iskustva “drugosti”, dajući tako mali, ali značajan doprinos razumevanju dve nacije.

Adrijan Fajks

Radove za izložbu odabrao je stručni žiri koji su činili dr Aleksandra Jovanić sa Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu; umetnik mr Dejan Kaludjerović, suosnivač organizacije Verein K iz Beča; kustos u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu Miroslav Karić, viša kustoskinja u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu dr Sanja Kojić Mladenov; umetnica mr Mirjana Boba Stojadinović i mr Jelena Glišić iz Austrijskog kulturnog foruma Beograd.

Na konkurs je pristiglo bilo više od 300 radova, a nakon tri kruga žiriranja odabrano je po deset najboljih iz Austrije i Srbije. Konkurs je bio otvoren za radove koji referišu i prevazilaze klišee i predrasude koje Austrijanci i Srbi imaju jedni o drugima uprkos – ili upravo usled – bliskih istorijskih odnosa i isprepletenih istorija migracija. Poseban tematski fokus bio je na umetničkim radovima koji promišljaju postojanje i mogućnosti promene tih klišea i predrasuda. Naslov izložbe sugeriše da i sami umetnički radovi tematski propituju drugačije vizure u odnosu na očekivano i opšte poznato, te da sugerišu nešto drugo u odnosu na ono što se na prvi pogled čini.

Većina izabranih radova, prema oceni stručnog žirija, uzela je u obzir odnose Srbije i Austrije u svetlu njihove prošlosti i kroz tri istaknute teme: Prvi i Drugi svetski rat, gastarbajtersko nasleđe migrantskih radnika, kao i tekuće ekonomske migracije. Ostali radovi su se bavili ličnim iskustvom “drugosti” nakon boravka u Austriji ili Srbiji tokom određenog vremenskog perioda, kao i međujezičkim uticajima i sličnostima dve kulture.

Partner izložbe je Wiener Städtische osiguranje, kompanija koja već deset godina podržava savremenu umetnost i umetnike u Srbiji kroz projekat Wiener Art – Kolekcija savremene srpske umetnosti, koja broji oko 600 umetničkih dela više od 70 autora, među njima su i Mira Brtka, Mrđan Bajić, Vladan Radovanović, Mihael Milunović, Tomislav Peternek, Milica Tomić, Dragoljub Raša Todosijević, Mileta Prodanović, Ana Knežević...

Izložba “Na drugi pogled” biće otvorena do 9. oktobra.

*Intervju sa umetnicom Pirom Tin, jednom od učesnica izložbe

*Foto: Aleksandar Anđić

(SEEcult.org)

Marina Abramovic: Balkan Erotic Epic
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.