Muzeji - punktovi za pomoć
Muzeji i druge ustanove kulture u Beogradu, Novom Sadu i gradovima širom Srbije pridružili su se akciji prikupljanja pomoći za ugrožene od poplava.
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije pozvalo je publiku, umetnike i kulturne poslenike da 17. maja od 13 časova u Narodnom muzeju u Beogradu pomognu ugroženim od poplava donošenjem najneophodnijih namirnica, a to su voda, dvopek, čarape i konzervirana hrana.
Narodni muzej u Kraljevu zamolio je sve koji su nameravali da ga posete u “Noći muzeja”, koja je odložena do daljeg, da 17. maja od 18 do 22 sata donesu pomoć za postradale.
Muzej u Smederevu, Galerija savremene umetnosti i Turističko-informativni centar, u saradnji sa Crvenim krstom, prikupljaće novčana sredstva za pomoć ugroženom stanovništvu 17. maja od 17 do 20 časova. Od 19. maja u Muzeju u Smederevu od 10 do 17 časova i u Galeriji savremene umetnosti od 8 do 15 časova takođe će biti moguće priložiti novčana sredstva volonterima Crvenog krsta.
I Gradski muzej u Somboru pozvao je sigrađane da 17. maja od 18 do 22 sata časa donesu humanitarnu pomoć za postradale (flaše s vodom, konzerve hrane, ćebad, sredstva za higijenu, obuću, odeću…).
Umesto programa “Noći muzeja”, zaposleni u Narodnom muzeju Toplice dežuraće od 18 do 22 sata u samoj muzejskoj zgradi i u Galeriji “Boža Ilić” radi prikupljanja humanitarne pomoći.
U Galeriji “Boža Ilić” biće realizovano i crtanje portreta posetilaca suvim pastelom, a prihod od njihove prodaje biće uplaćen na žiro račun koji je otvorila Vlada Srbije.
Prikupljanje pomoći organizovano je i u niz muzeja, galerija i kulturnih centara u Beogradu i Novom Sadu, na poziv Noći muzeja, koja je odložena do daljeg.
U Beogradu je pomoć moguće doneti od 18 do 21 sat u Etnografski muzej, Kolarac, Pozorište "Boško Buha", Muzej nauke i tehnike, Vojni muzej, Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda, Kuću legata, Zepter muzej, Konak kneginje Ljubice, Muzej primenje umetnosti, Kulturni centar Beograda, Turističku organizaciju Srbije, Istorijski muzej Srbije, Muzej “Crvene zvezde”, Opservatoriju u Karađorđevom parku, Narodnu biblioteku Srbije, Muzej Nikole Tesle, Kuću kralja Petra, Austrijski kulturni forum, Muzej PTT-a, Železnički muzej, Muzej savremene umetnosti, Medija centar “Odbrana”, UK Parobrod, Galeriju FLU-a, Kuću kulture, Dom omladine, Filološki fakultet i Fiat salon.
Novosađani pomoć mogu da ostave od 10 do 18 sati u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, Studiju M, Turističkoj organizaciji grada Novog Sada, Američkom kutku i poslovnici OTP banke (Bulevar Mihajla Pupina 6), a Crveni krst će je preuzeti.
Novosadski Crveni krst je zamolio da se ne donosi garderoba, jer su preko potrebna sredstva za higijenu, pelene, konzervisana hrana i voda.
I Bitef teatar i Bitef Art cafe su se uključili u akciju pomoći građanima u nevolji, pozivajući sve posetioce, kolege, prijatelje, komšije i ostale građane da pomoć donesu 17. maja od 18 do 20 sati.
Prikupljanje pomoći najavljeno je i za 20. maj, koji Bitef teatar tradicionalno obeležava humanitarnom predstavom za kućne ljubimce.
Bitef teatar će na taj dan - umesto predstave, organizovati prikupljanje pomoći, i to ne samo za ljude, već i za kućne ljubimce koje će udruženje za brigu o životinjama grada Beograda Beta spašavati u ugroženim područjima. Potrebni su ćebad, hrana za kućne ljubimce i sve ostalo što im može biti potrebno.
U Bitefu i Bitef art kafeu biće i humanitarna kutija u koju će biti moguće ubaciti novac koji će biti predat udruženju Beta.
Povodom katastrofalne situacije, bioskop Cineplexx u Beogradu pozvao je gledaoce da pošalju poruku na broj 1003 (cena 100 dinara), a zauzvrat će dobiti besplatne kokice.
Sredstva će biti usmerena na račun Vlade Srbije za prikupljanje pomoći, a slanje poruke je moguće sa sve tri mreže mobilnih operatora (Telenor, Telekom i VIP).
Fondacija Beogradske filharmonije izdvojila je 100.000 dinara na ime novčane pomoći za ugrožene od elementarnih nepogoda, a akciji su se priključili i američka dirigentkinja Žizel Ben-Dor, koja se odrekla prihoda od prodaje diskova posle koncerta, kao i pretplatnici BGF.
Arhiv Srbije saopštio je da je njegov direktor Miroslav Perišić odlučio da ta nacionalna ustanova iz sopstvenih prihoda uplati 50.000 dinara na račun Vlade Srbije za pomoć ugroženim područjima.
Narednih dana Arhiv Srbije će, kako je najavljeno, preduzeti i druge vrste pomoći.
Gej strejt alijansa (GSA) pozvala je sve LGBT osobe i sve druge građane, povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije (IDAHO), da ga obeleže tako što će pomoći najugroženijem stanovništvu Srbije pogođenom poplavama.
GSA je istakla da je pomoć ugroženima prioritet, pa poziva da se otkažu manifestacije planirane za 17. maj.
GSA je apelovala na sve da pomognu uplatom na račune državnih organa namenjenih u tu svrhu ili slanjem SMS poruka na broj 1003, u skladu sa svojim mogućnostima. Takođe, GSA u svojim kancelarijama prikuplja materijalnu pomoć u odeći, hrani, sredstvima za higijenu, flaširanoj vodi i drugim stvarima koje su najpotrebnija.
Apelu GSA pridružile su se i LGBT organizacije: Društvo LGBT Novi Sad, Labris, IDAHO Beograd, Hestija, Siguran puls mladih.
S obzirom na katastrofalne razmere i posledice poplava, GSA poziva organizatore Parade ponosa, zakazane za 31. maj, da razmisle o otkazivanju tog skupa. GSA smatra da “državna sredstva i energiju koja bi bila potrošena u organizaciju tog skupa treba iskoristiti za saniranje posledica poplava, što u ovom trenutku treba da bude prioritet i za državne institucije i za sve građane, a da Parada ponosa može da se održi i kasnije”.
Inače, pomoć za građane koji su evakuisani sa poplavljenih područja prikuplja se tokom vikenda i u Knez Mihailovoj 5, u organizaciji Centra za promociju nauke, i to od 10 do 16 časova.
CPN je izradio i mapu lokacija za prikupljanje pomoći, koju može dopunjavati svaki korisnik.
Najugroženija podrucja u Srbiji su: Obrenovac, Grocka, Barič, Lazarevac, Šabac, Koceljeva, Mali Zvornik, Krupanj, Vladimirci, Smederevo, Velika Plana, Smederevska Palanka, Jagodina, Ćuprija, Paraćin, Čačak i Užice.
Prema podacima Vlade Srbije, za sada je evakuisano oko 15.500 osoba.
Bez električne energije je 13 opština, odnosno 88.615 domaćinstava.
Pomoć ugroženom stanovništvu u poplavljenim područjima može se slati putem SMS poruka na broj 1003, za sve mreže mobilnih operatora u Srbiji. Cena poruke je 100 dinara.
Pomoć ugroženima može da se uplati i na dinarski račun koji je otvorila Vlada Srbije: 840-3546721-89, svrha uplate: otklanjanje posledica vanrednih okolnosti - poplave.
Namenski devizni račun za uplatu sredstava za otklanjanje posledica od poplava je 01-504619-100193230-000000-0000.
Pomoć može da se uplati i na žiro račun Grada Beograda i Sekretarijata za finansije: 840-744141843-14, model 97, poziv na broj: 39-501-04.
Zainteresovani za pružanje pomoći ugroženom stanovništvu (vode, hrana, odeća...) mogu da se obrate Crvenom krstu koji vrši prihvat i raspodelu pomoći ugroženima. Kontakt telefoni: 011/3032-125 lokal 217 i lokal 215.
VAŽNI TELEFONI i BROJEVI RAČUNA ZA POMOĆ
Kontakt telefoni dežurnih službi za pomoć građanima u Beogradu
Sajt sa zbirnim informacijama o poplavama: poplave.rs
(SEEcult.org)