• Search form

30.10.2019 | 13:01

Muzej 25. maj ponovo otvara vrata

Muzej 25. maj ponovo otvara vrata

Muzej “25. maj”, deo kompleksa Muzeja Jugoslavije, ponovo će biti otvoren za javnost od početka decembra, nakon prve rekonstrukcije posle više od pola veka, koja je započeta krajem 2017.

U obnovljenom prostoru biće otvorene dve izložbe – postavka Devedesete: Rečnik migracija, koja je rezultat istraživačkog rada autorskog tima Muzeja Jugoslavije, te Projekat Jugoslavija, kao primer dobre saradnje koju ta ustanova ima s nezavisnim umetničkim platformama.

Na izložbi “Devedesete: Rečnik migracija”, koja će biti otvorena 5. decembra, učestvuje više od 30 savremenih umetnika, umetnica i umetničkih i aktivističkih kolektiva, koji se bave problemom migracija stanovništva u Srbiju i iz Srbije tokom poslednje decenije 20. veka.

Primarni cilj izložbe je mapiranje različitih formi angažmana od 90-ih do danas, kroz koje su u polju umetnosti adresirani društveni, kulturni, politički i pravni problemi stvoreni ovim veoma složenim i traumatičnim migracionim procesima, dok je dokumentarno-istoriografski pristup stavljen u drugi plan, navele su autorke-kustoskinje izložbe Simona Ognjanović i Ana Panić iz Muzeja Jugoslavije.

Osim umetničkih pozicija, kako su najavile, u izložbu su uključene pojedine inicijative i organizacije iz sfere aktivizma i civilnog sektora, ali prevashodno one koje su u svoj rad uključivale saradnju sa savremenim umetnicima/umetnicama, ili koje su pokretali umetnici/pokretale umetnice.

“Projekat Jugoslavija” realizuje Kiosk – platforma za savremenu umetnost u saradnji s MJ, a na izložbi će od 12. decembra biti predstavljeni video-radovi koji sadrže intervjue sto sagovornika/ica različitih uzrasta i profila iz svih zemalja nastalih nakon raspada Jugoslavije. Umesto konkretnog pitanja, autorke su svakom od učesnika/ica ponudile po jedan od identifikacionih kartona (koji sadrži: opis, datum ili period iz kog potiče i poreklo) predmeta koji su deo fonda Muzeja Jugoslavije.

“Na taj način smo pokušale da kolekciju materijalnih tragova prošlosti posrednim putem prevedemo u formu živih komentara, aktuelnih razmišljanja, ideja i potencijala za budućnost”, istakle su autorke projekta Ana Adamović i Milica Pekić iz Kioska.

U Muzeju “25. maj”, jednom od tri objekta u okviru kompleksa MJ, prvi put su sprovedeni ozbiljniji infrastrukturni radovi od kada je sagrađen 1962. Sve adaptacije izvršene su uz poštovanje originalnog projekta arhitekte Mihaila Mike Jankovića, uz upotrebu odgovarajućih materijala.

Od početka radova do danas, u okviru kompleksa Muzeja Jugoslavije otvoren je i Centar za posetioce, u koji su smešteni biletarnica, kafe i suvenirnica. U park je postavljena skulptura “Ptica” jugoslovenskog vajara Vojina Bakića.

Muzej “25. maj sagrađen je u modernističkom stilu, kao jedan od prvih namenski građenih muzejskih objekata u Beogradu. Nalazi se među retkim primerima total dizajna u arhitekturi Beograda u kojima je podjednaka pažnja posvećena reprezentativnom spoljašnjem izgledu objekta i modernom uređenju enterijera.

Druga faza rekonstrukcije Muzeja “25. maj” započeta je u martu ove godine, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije koje je za prvu fazu izdvojilo 2018. godine 68 miliona dinara, a za drugu 92 miliona.

Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević izjavio je 27. marta, prilikom obilaska radova, da očekuje da će kroz rekonstrukciju Muzeja “25. maj” biti stvoreni dodatni preduslovi za “uspešan rad ustanove takvog kapaciteta i gabarita”, počev od tehničkih – što se odnosi na protivpožarnu zaštitu, teretni lift i instalacije, ali i mnoge druge stvari koje nisu na prvi pogled očigledne.

Muzej 25. maj, mart 2019, foto: SEEcult

Čitav fond iz četiri muzejska depoa, inače, prvi put je posle 56 godina iznet radi završetka radova, a privremeno se nalazio i u izložbenom prostoru, spakovan u kutije i drugu odgovarajuću ambalažu.

*Fotografije obnovljenog prostora: Nemanja Knežević

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r