Mucijevi dani
Festival posvećen pozorišnom reditelju Ljubomiru Muciju Draškiću (1937-2004), dugogodišnjem upravniku Ateljea 212, počinje 18. maja premijerom predstave “Zoran Đinđić” Olivera Frljića, a do 24. maja ugostiće i teatre iz regiona, uz raznovrstan prateći program. Predstava “Zoran Đinđić” autorski je projekat Frljića, koji se u Ateljeu 212 već proslavio režijom “Oca na službenom putu” Abdulaha Sidrana, a poznat je širom regiona po provokativnim predstavama o različitim fenomenima savremenog društva iz nedavne prošlosti.
Festival posvećen pozorišnom reditelju Ljubomiru Muciju Draškiću (1937-2004), dugogodišnjem upravniku Ateljea 212, počinje 18. maja premijerom predstave “Zoran Đinđić” Olivera Frljića, a do 24. maja ugostiće i teatre iz regiona, uz raznovrstan prateći program.
Predstava “Zoran Đinđić” autorski je projekat Frljića, koji se u Ateljeu 212 već proslavio režijom “Oca na službenom putu” Abdulaha Sidrana, a poznat je širom regiona po provokativnim predstavama o različitim fenomenima savremenog društva iz nedavne prošlosti.
Atelje 212 ugostiće za vreme Mucijevih dana Gradsko pozorište iz Podgorice, koje će izvesti predstavu “Lukrecija iliti ždrelo”, u režiji Jagoša Markovića, zatim Narodno pozorište Sarajevo, koje nastupa dramom “Hamlet u Mrduši Donjoj ili Hamlet zna što narod ne zna” Ive Brešana, u režiju Sulejmana Kupusovića, te splitsko Hrvatsko narodno kazalište, koje će izvesti “Smrt trgovačkog putnika” Artura Milera, u režiji Dušana Jovanovića.
Za 22. maj najavljen je komad “Iza rešetaka” Branislave Ilić i Kokana Mladenovića, u režiji Mladenovića, koji je upravnik Ateljea 212, a u izvođenju Kruševačkog pozorišta.
Publika će videti i predstavu “Prolazi sve” Dubravka Mihanovića, u režiji Frljića i izvođenju Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba, a u završnici će gostovati Slovensko narodno gledališče iz Maribora predstavom “Zbor ptica” (Ud-Din Atar, Zan-Klod Karijer, Piter Bruk), u režiji Jerneja Lorencija.
Raznovrstan program najavljen je i u Teatru u podrumu, a počinje 19. maja predstavom Alt teatra iz Sarajeva “Vanjek i Sladek” prema motivima “Audijencije” Vaclava Havela.
Najavljena je i produkcija Tvrđava teatra iz Smedereva “Ja sam vetar” Juna Fosea, u režiji Stevana Bodrože, zatim “Pošto pašteta” Tanje Šljivar, u režiji Snežane Trišić, te “Ja i ti”, autorski projekat Branke Stojković i Olivere Viktorović Đurašković, u produkciji Bitef teatra.
U završnici će biti izvedeni “Plodni dani” Borisa Liješevića i Jelene Kislovski Liješević, u režiji Borisa Liješevića, a najavljen je i master klas glumca Nikole Ristanovskog.
U okviru pratećeg programa, u gornjem foaju Ateljea 212 od 19. do 22. maja biće organizovana “Škola za publiku” (Diplomirani gledalac), a biće moguće saznati kako nastaje pozorišna predstava, šta sve sadrži, koje umetnosti su zastupljene u njoj, šta je to replika, dramska radnja, ritam predstave, partner na sceni, scenski prostor ili savremena funkcija scenskog kostima i kako teče život jedne predstave.
Projekat “Škole za publiku” osmislila je i realizovala mr Ljubica Ristovski, direktorka Narodnog pozorišta iz Subotice, koja će kao gost i prijatelj Ateljea 212 na Mucijevim danima, zajedno sa kolegama iz Beograda, držati časove publici iz dramaturgije, režije, glume, scenografije, kostimografije, muzke…
Svi koji žele da postanu “diplomirani gledaoci” mogu se prijaviti na Blagajni Ateljea 212.
Mucijevi dani zamišljeni su kao otvoreni prostor dramske igre za prijateljsko upoznavanje sa pozorišnim predstavama zasnovanim na osnovnim pozorišnim postulatima Draškića, a to su: “jak tekstualni predložak, ali sa maksimalnom slobodom, koja otvara prostor za glumačku maštu i razvijanje maštovite glumačke igre”. Festival afirmiše ono čemu je sam Draškić uvek težio tokom bogatog delovanja u pozorištu, a to je "predstava koja je u korespodenciji sa publikom i od nje zavisi, jer svako veliko pozorište mora da vodi računa o tome za koga i zbog čega nešto igra i da ima svest o tome kome se obraća i zašto".
Draškić je bio upravnik Ateljea 212 od 1984. do 1996. godine, a postavio je neke od najvećih hitova i istovremeno najznačajnijih pozorišnih umetničkih ostvarenja.
Rođen u Zagrebu 1937. godine, a preminuo u Beogradu 25. januara 2004. godine, režirao je u Ateljeu 212 tridesetak predstava, među kojima su “Kneginja iz Foli-Beržera”, “Radovan Treći”, Kralj Ibi”, “Sveti Georgije ubiva aždahu”, “Bekstvo”, “Marija Stjuart”, “Marija se bori sa anđelima”, “Molijer”…
Draškić je 2009. godine dobio i plato nazvan njegovim imenom na prostoru pored letnje scene Ateljea 212, na osnovu odluke Skupštine grada Beograda.
U njegovu čast, ustanovljena je 2005. godine i nagrada za režiju “Ljubomir Muci Draškić”, koja se dodeljuje bijenalno na dan njegovog rođenja.
Sajt Ateljea 212 je www.atelje212.rs, a program Mucijevih dana nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)