• Search form

21.09.2014 | 11:41

Mračna istorija (samo)žrtvovanja

Mračna istorija (samo)žrtvovanja

Poljski reditelj Kžištof Varlikovski ponovo gostuje na Bitefu posle deset godina - 21. septembra predstavom “(A)polonija” Novog teatra iz Varšave, koja će biti izvedena u Hali 3 Beogradskog sajma, a najavljena je kao “hod kroz XX vek i traumatična mesta novije poljske, ali i evropske istorije”.

(A)polonija” traje nešto više od četiri sata (sa pauzom), a predstavlja gigantski kolaž tekstova, slika, scenskih konvencija i tehnika, istorijskih pitanja i mitova.

Reč je o meditaciji nad smislom žrtve kroz prizmu tri žene: Ifigenije, Alkestide i Apolonije Mahčinjske, Poljakinje koja je izgubila život pokušavajući da spase 25 poljskih Jevreja tokom Drugog svetskog rata.

Varlikovski razmatra pitanje holokausta kroz perspektive žrtve i počinitelja.

Spajanjem klasičnih i modernih tekstova, teži da osvetli dvosmislenu i mračnu istoriju žrtvovanja i samožrtvovanja, posebno kada se daje život za drugog. Priče mitoloških likova kojima upravlja usud dopunjuju se i odražavaju u iskustvu 20. veka sa njegovom nemoći pred holokaustom. U činu žrtvovanja, dželat postaje važan koliko i žrtva.

Varlikovski suprotstavlja u predstavi “(A)polonija” prisilno žrtvovanje Ifigenije i Alkestinu dobrovoljnu ponudu vlasttog života da bi spasla muža. Reditelj, međutim, sumnja u “svetost” dobrovoljne žrtve.

Pitanje krivice i oproštaja u predstavi Varlikovskog dopunjava tema osvete, što objašnjava prisustvo Klitemnestre i Oresta, kao i Argamemnona koji govori rečenicama preuzetim od Litela.

Reč je o predstavi impresivnog scenskog mehanizma koja omogućava publici da na ogromnim, kompleksnim projekcijama prati scenski događaj iz različitih vizura, pri čemu insistira na krupnom planu i detalju.

Varlikovski je režirao u raznim pozorištima u Poljskoj i inostranstvu, a 2008. godine osnovao je Novi teatar u varšavi i postao njegvo direktor.

Publici Bitefa poznat je po režiji teksta “OčišćeniSare Kejn, koja je izvedena na 38. Bitefu 2004. godine.

48. Bitef predstavlja od 20. do 30. septembra 13 predstava domaće, regionalne i međunarodne produkcije, a sloganom “Prošlost je sada” pridružuje se obeležavanju stogodišnjice početka Prvog svetskog rata, uz problematizovanje njegovog uticaja i prisutnosti u savremenom životu.

     Naš razred

Bitef se 22. septembra seli u Novi Sad, gde će u Srpskom narodnom pozoristsu biti igrana predstava “Naš razred” Litvanskog nacionalnog dramskog teatra, nastala je prema istoimenom tekstu proslavljenog poljskog autora Tadeuša Slobođaneka, u režiji Jane Ros. Gotovo četvoročasovni komad šokantna je priča o komplikovanim poljsko-jevrejskim odnosima u 20. veku, o prirodi kolektivne krivice, ispitivanju relativnosti istorijske istine… Iako je mesto radnje “Našeg razreda” Poljska, predstava stavlja akcenat na bolno pitanje litvanskog antisemitizma u novijoj istoriji.

Evropska teatarska konvencija je 2010. godine tu dramu uvrstila među najbolje savremene evropske drame, a Jana Ros je 2013. godine za tu predstavu dobila prestižnu nagradu za najbolju rediteljku Litvanije.

Bitef je otvoren predstavom Montažstroja “A gde je revolucija, stoko?, u režiji Boruta Šeparovića, koja će biti reprizirana 21. septembra u Domu omladine Beograda.

Festivalski sajt je www.bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r