Mountain Vima Jansena
Belgijski umetnik Vim Jansen (Wim Janssen), koji se bavi eksperimentalnim filmom, video i instalacijom, predstaviće se od 11. juna u Velikoj galeriji Doma kulture Studentski grad u Beogradu izložbom “Mountain”, fokusiranom u najvećoj meri na strategije i tehnologije viđenja. Rad “Mountain” zasnovan je na jednom od najjednostavnijih metoda kreiranja 3D objekata u kompjuterskoj grafici, odnosno takozvanom žičanom modelu - konstruisanju iz skupa linija koje predstavljaju ravne ivice i identifikuju glavne geometrijske oblike.
Belgijski umetnik Vim Jansen (Wim Janssen), koji se bavi eksperimentalnim filmom, video i instalacijom, predstaviće se od 11. juna u Velikoj galeriji Doma kulture Studentski grad u Beogradu izložbom “Mountain”, fokusiranom u najvećoj meri na strategije i tehnologije viđenja.
Rad “Mountain” zasnovan je na jednom od najjednostavnijih metoda kreiranja 3D objekata u kompjuterskoj grafici, odnosno takozvanom žičanom modelu - konstruisanju iz skupa linija koje predstavljaju ravne ivice i identifikuju glavne geometrijske oblike.
Osnovni i jedini opipljivi strukturni materijal skulpture predstavlja mnoštvo čeličnih žica debljine 0.8 mm koje povezuju po dve tačke ili pozicije u prostoru iscrtavajući obrise planova koji u stalnom raslojavanju formiraju celinu visoku oko 2.5 metra, dugačku osam i široku četiri metra.
Odnos gracilnih gradivnih jedinica i grandioznosti celokupne skulpture čini doživljaj posebno osetljivim, a delo postaje poput linijskog crteža u prostoru, navela je Maida Gruden u katalogu, dodajući da se volumen formira bez opipljivih masa ili, u klasičnom smislu, bez pozitivnog, materijom ispunjenog, prostora, već se aktiviraju negativni prostori, praznine definisane ivicama virtuelnih oblika koje u posmatraču pokreću mentalni proces percipiranja ostatka forme, odnosno, njene površine.
U žičanom 3D modelu ideja definisanja površine objekta preko njegovih ivica još uvek postoji, ali nedostaje odgovarajuća struktura numeričkih podataka koja bi opisala kako su ivice povezane da formiraju elemente ograničenih površina. Upravo zato se ta strategija ne razmatra kao precizan način modeliranja, nego se taj termin koristi za opisivanje transparentnog pogleda na model konstruisan od ivica.
Od tog, iz perspektive kompjuterskog programiranja, manjkavog načina modelovanja, Jansen materijalizuje kompleksne reperkusije u kreiranju skulpture u realnom prostoru, ukazujući kroz preispitivanje ljudske percepcije na koji način se nadomeštaju nedostajući podaci u opservaciji objekta.
Prema navodima Maide Gruden, fokus pažnje se, pritom, s komparacije virtuelnog i realnog, i njihove međusobne relacije kroz transfer iz jednog okruženja u drugo, pomera na eksperiment i testiranje karakteristika grafičkog crteža u odnosu na plohu i prostor, što je u uskoj vezi s ispitivanjem funkcionisanja i organizacije ljudskog pogleda, a i postojanja u euklidovskom prostoru i njegovog predstavljanja.
Izložba će biti otvorena do 22. juna.
Sajt DKSG je http://www.dksg.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)