• Search form

21.03.2016 | 17:27

Moć tradicionalne muzike

Moć tradicionalne muzike

Rediteljka Angeliki Aristomenipulu iz Grčke, čiji je dugometražni dokumentarac “Porodični posao” prikazan na otvaranju 63. Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma (BFDKF), uložila je tri godine u taj projekat da bi svetu predstavila porodicu etno muzičara sa Krita. Najteži deo celog procesa bilo je pronalaženje finansijskih sredstava.

“Prvo sam upoznala glavu porodice Jorgosa Ksilirisa. Impresionirao me je njegov karakter. On je jednostavan čovek. Mada je veliki muzičar koji nastupa širom sveta, ne ponaša se kao zvezda, već je posvećen porodici i tradiciji. Oseća kao obavezu da upozna svet sa muzikom svog rodnog mesta Anoja, koju je počeo da svira uz oca, sa svega deset godina”, rekla je Angeliki Aristomenipulu 21. marta na konferenciji za novinare u Domu omladine Beograda.

“Kada sam na jednoj gozbi na Kritu, u pećini sa ognjištem, videla da i njegovo troje dece, tinejdžeri, takođe sviraju i pevaju tradicionalnu muziku, odlučila sam da snimim film”, dodala je ona.

  Angeliki Aristomenipulu na otvaranju 63. BFDKF-a

Projekat je najpre dobio sredstva od Media potprograma Kreativne Evrope, ali to nije bilo dovoljno, posebno zato što je rediteljka htela da obavezno uključi turneju po Australiji, gde živi deo porodice i gde su prvi put javno nastupale zajedno tri generacije Ksilirisa.

“Uradili smo trejlere za pičinge, organizovali crowdfunding putem interneta i konačno našli koproducenta – australijski ABC, koji je pandan BBC-ju. Kada sam počinjala, u Grčkoj je bila užasna finansijska kriza, nacionalna televizija gotovo pred bankrotom. Ipak, kada smo dobili sredstva od ABC-a, Helenski filmski centar je osetio kao nacionalnu obavezu da nas podrži. U svakom slučaju, nalaženje para bilo je najteži deo u priči o snimanju ovog filma”, rekla je rediteljka.

Što se tiče sadržaja, koncentrisala se na porodicu, na odnose među njenim članovima, bliskost i povezanost kroz muziku.

“Oni su svi samouki, muzika je za njih prirodni deo svakodnevice, poput kiseonika”, istakla je Angeliki Aristomenipulu.

Kako je dodala, zanimalo ju je i kako će njihove koncerte primiti ljudi na drugom kraju sveta.

“Ispostavilo se da je publika u Australiji prosto poludela za njima, što pokazuje moć tradicionalne muzike”, zaključila je rediteljka.

Porodični posao” dobio je nagradu Helenske filmske akademije za najbolji grčki dokumentarac u 2015. godini.

BFDKF predstavlja do 26. marta ukupno oko 110 filmova, od kojih je 78 u takmičarskim selekcijama, kao i 31 film u revijalnom programu.

Film „Porodični posao“ deo je takmičarskog programa dugometražnog dokumentarnog filma, koji obuhvata i „DomMetoda Peveca (Slovenija), „PotopJelene Jovčić i „MaskeBrankice Drašković (Srbija), „SpomenikIgora Grubića (Hrvatska) i „KembridžEldore Trajkove (Bugarska).

Festivalski sajt je bff.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u PRILOGU

*Foto: BFDKF (Dušan Milenković)

(SEEcult.org) 

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r