Mladenu Milinovu nagrada Booke i OTP banke
Knjiga “Šutnja” Mladena Milanova izabrana je za najbolji, originalni i neobjavljeni roman na drugom književnom konkursu izdavačke kuće Booka i OTP banke Srbija, na koji je pristiglo više od 350 rukopisa.
Pobedniku je uručena novčana nagrada u iznosu od 250.000 dinara, a roman “Šutnja” će, u izdanju Booke, biti objavljen u tiražu od 3.000 primeraka, uz očekivanu distribuciju u regionu i intenzivnu promociju autora i pobedničkog romana.
Prilikom proglašenja pobednika i predstavljanja romana, 42-godišnji autor Mladen Milinov iz Beograda istakao je 20. novembra da je njegov prethodni rukopis “Proročica” dospeo u finale prošlogodišnjeg konkursa, što mu je dalo vetar u leđa da napiše “Šutnju”.
“I dalje očekujem da će neko da me probudi, jer je moja želja bila samo da se nađem u najširem izboru Bookinog konkursa. Ovogodišnji konkurs se završavao u najgorem mogućem trenutku - maju, koji nas je sve pogodio. Bilo mi je besmisleno da šaljem rukopis o nasilju, o agoniji odgovornosti i krivici, transgeneracijskim traumama, kada je sve to iznova postalo dnevna stvarnost u kojoj si primoran da živiš, da vaspitavaš i istraješ”, izjavio je Milinov.
Ističući da se oseća počastvovano time što je žiri podržao njegov roman i prepoznao neophodnost razgovora i priče kao način suprotstavljanja nasilju, Milinov je naveo i da je konkurs Booke i OTP banke za neobjavljenog autora “savršena prilika da neko relevantan zaista pročita i oceni rezonantnost napisanog”. “Drago mi je što sam deo ove tradicije u nastanku”, dodao je.
Identitet nijednog autora žiriju nije bio poznat, a rukopisi se dostavljaju pod šifrom, čime se postiže najobjektivniji način vrednovanja.
Glavni urednik Booke Ivan Bevc istakao je da je posle fenomenalnog uspeha prvog konkursa, na kojem je pobedio roman Mirjane Drljević “Niko nije zaboravljen i ničega se ne sećamo”, koji je potom postao bestseler sa 7.000 prodatih primeraka i finalista izbora za NIN-ovu nagradu, pred organizatorima bio “ozbiljan izazov”.
“Broj pristiglih rukopisa, više od 350, obećavao je da ćemo i ovog puta otkriti novi književni glas, što se i dogodilo. U oštroj konkurenciji nekoliko zbilja odličnih rukopisa, izdvojio se izuzetan roman ‘Šutnja’ autora Mladena Milinova, zreo, idejno i pripovedački zaokružen i bolno aktuelan, a jezički superioran toliko da se može meriti sa najboljim regionalnim delima iz ovogodišnje produkcije, ‘Šutnja’ je veliko književno otkriće, a autor Mladen Milinov talenat kakav se retko sreće. Još jednom je konkurs koji smo sproveli uz veliku podršku partnera iz OTP banke potvrdio svoj značaj za ovdašnju književnu i kulturnu scenu”, rekao je Bevc.
Prema rečima direktorke za komunikacije i odnose sa javnošću OTP banke Milene Mićanović, broj pristiglih radova ove, kao i prošle godine, potvrđuje da je takav konkurs itekako neophodan za književnu scenu Srbije.
“Izuzetno smo ponosni na to što je ovaj konkurs, iako još uvek mlad, već postao sinonim za otkrivanje novih, nadarenih pisaca koji su donedavno bili nepoznati ljubiteljima književnosti. Neverovatan uspeh prošlogodišnje i prve pobednice, Mirjane Drljević, je dokaz da je ovakav konkurs itekako potreban književnoj sceni u Srbiji, a verujemo da će rukopis Mladena Milinova biti podjednako zapažen”, rekla je ona i dodala da će OTP banka ostati “posvećena oblasti kulture, kao i pružanju podrške piscima”, jer istinski veruje u moć priče da poveže ljude.
Pobednički roman prati priču Mlađana, književnog lika koji je živ i realan u svojoj unutrašnjoj poteri za ponovnim pronalaženjem smisla. “Klacka” se između dva sistema vrednosti dok automobilom krstari istočnom Bosnom, pokušavajući da pobegne od demona prošlosti koji čekaju na horizontu.
“Jedan dan, od svitanja do sumraka, tako tipičan u životu glavnog junaka Mlađana, na prvi pogled tranzicionog pobednika. Dan ispresecan susretima, odlukama, brigama, razočaranjima i strahovima, a najviše sećanjima, onim iz zemlje koje odavno nema i onim iz rata što je sve one koji su se u njemu zatekli bespovratno promenio” - rečenica je kojom počinje pobednički roman Milinova.
*Foto: Nikola Živić
(SEEcult.org)