• Search form

20.11.2015 | 03:08

Mitovi o EU: Suzana Anastasov Marković

Mitovi o EU: Suzana Anastasov Marković

Direktorka Centra za kulturu Sopot Suzana Anastasov Marković govori o očekivanjima od ulaska Srbije u EU i iskustvima u međunarodnoj saradnji i korišćenju sredstava iz evropskih fondova.

- Šta očekujete od ulaska Srbije u EU?

S.A.M: Očekujem da nam svi fondovi koji se tiču kulture budu pristupačniji, da dobijamo više novca za projekte, da se umrežavamo s drugim institucijama kulture, da lakše pravimo partnerstva i da zajednički plasiramo programe kod nas i u zemljama EU.

- Kakva su isksustva CK Sopot u međunarodnoj saradnji i korišćenju sredstava iz evropskih fondova?

S.A.M: Poznata su mi iskusta s Bugarskom, kada su u pitanju međunarodni projekti koje finansira EU, s tim što oni, kada traže partnere, daju prioritet državama članicama EU. Mi smo pokušali da budemo partneri, međutim, mnoge zemlje nisu htele da nas prihvate. Radi se o projektu u kojem učestvuje deset država EU (radi se o istorijskim spomenicima važnim za svaki pojedinačni grad). Iskustvo kaže da to zavisi i od statusa svake pojedinačne zemlje, pa na primer Bugarska ima manje fondove za kulturu, dok Engleska ima mnogo veće. Dakle, fond koji finansira projekat više daje para razvijenijim zemljama.

Kao Centar za kulturu, mi smo nekoliko godina radili međunarodne projekte u kojima nam je pomogla Opština Sopot. Konkretno, radili smo sa jendom pariskom turističko-ugostiteljskom školom, gde smo đake iz Sopota, iz turističkog odeljenja, hteli da upoznamo s decom iz te francuske škole. Razmenjivali su iskustva mejlom, a zatim su Francuzi dolazili kod nas u posetu, mi smo išli kod njih. Konkretan problem je u tome što smo mi mnogo više uložili u taj projekat.

(SEEcult.org)


Razgovor sa Suzanom Anastasov Marković deo je projekta “Zašto DA NE u EU?” koji ZMUC i SEEcult.org realizuju kroz seriju intervjua sa akterima sektora kulture u Srbije u vezi sa mitovima, očekivanjima, strahovima i dilemama kulturne scene u vezi sa priključenjem EU. Sagovornici su i evroentuzijasti, i evroskeptici, i neopredeljeni - kako sa institucionalne, tako i sa nezavisne scene.

Među sagovornicima su i: v.d. direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović, direktorka Remonta - nezavisne umetničke asocijacije Darka Radosavljević, predavač na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu Zoran Ćirjaković, filmski scenarista Dimitrije Vojnov, pevač grupe Darkwood Dub Dejan Vučetić Vuča, Rastko Šejić iz udruženja Šta hoćeš, osnivač i glavni urednik izdavačke kuće Arhipelag Gojko Božović, Vladislav Nešić iz Omladinskog pozorišta PATOS u Smederevu, zatim aktivista, umetnik i urednik i koordinator tribinskog programa Kulturnog centra Rex Nebojša Milikić, rukovoditeljka Grupe za međunarodnu saradnju i evropske integracije Kancelarije Vlade Srbije za saradnju sa civilnim društvom Jelena Pajović van Reenen, Vlada Đurić iz Umetničke asocijacije, koji je i programski direktor Kulturnog centra Zrenjanin, grafički dizajner Slavimir Stojanović, Zoran Pantelić iz Centra za nove medije_Kuda.org u Novom Sadu, Zoran Gajić iz Centra za konceptualnu politiku, direktorka Kolarčeve zadužbine Jasna Dimitrijević, umetnik Milan Bosnić, član umetničkog dua diSTRUKTURA, kustos Muzeja savremene umetnosti Vojvodine Nebojša Milenković, slikar i pisac Mileta Prodanović, profesor Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu i predsednik Nacionalnog saveta za kulturu, novinarka i urednica kulture u Radio Beogradu 202, pozorišna kritičarka i dramaturškinja Aleksandra Glovacki, umetnica i aktivistkinja Tanja Ostojić, šef Delegacije EU u Srbiji, ambasador Majkl Devenport...

Pozivamo sve da se priključe raspravi u okviru Facebook strane projekta “Zašto DA NE u EU?, a argumentovane komentare uzećemo u obzir prilikom daljeg istraživanja i analize.

Projekat "Zašto DA NE u EU?" podržala je Kancelarija Vlade Srbije za evropske integracije.

 

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r