• Search form

26.09.2015 | 14:06

Mitovi o EU: Radoslav Zelenović

Mitovi o EU: Radoslav Zelenović

Dugogodišnji direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović smatra da ulazak Srbije u Evropsku uniju ne bi doneo rešenje za mnogobrojne probleme u sektoru kulture, već se mora mnogo toga samostalno uraditi, a jedan od preduslova je povećanje budžeta da kulturu.

“Moramo mnogo toga da uradimo u sopstvenoj sredini, ako ništa više - onda da se poveća procenat odvajanja za kulturu da bismo da bismo na neki način bili ravnopravni partneri što se tiče finansijskih mogućnosti, a to šta mi čuvamo i šta smo u evropskim razmerama, pa mi smo uvek bili Evropa kada je u pitanju dobar deo naše kulture”, rekao je Zelenović u video intervjuu za projekat “Zašto DA NE u EU?” koji ZMUC i SEEcult.org realizuju u cilju mapiranja mitova o EU iz ugla sektora kulture.

Prema oceni Zelenovića, očekivanja od ulaska u EU su predimenzionirana.

“To što se radi sa Euroimažom ili na obnavljanju bioskopske mreže, proizvodnji filmova, toga će biti više, češće, bogatije, ali da možemo da rešimo sve probleme u kulturi pristupanjem EU – mislim da je to jedna zabluda koje se treba u startu rešiti i osloniti se pre svega na sopstvene resurse”, rekao je Zelenović.

Zelenović je podsetio da je Jugoslovenska kinoteka već decenijama i u evropskoj, i u svetskoj zajednici – još od osnivanja 1949.

“Postali smo 1951. članica Svetske federacije filmskih arhiva, a 1995. godine, kada je osnovana Evropska federacija filmskih arhiva, članice EU, koje su je osnovale, uputile su poziv da među osnivačima bude i Jugoslovenska kinoteka. Pokojni Dinko Tucaković je godinama bio član IO Evropske federacije”, rekao je Zelenović. “Voleo bih da je i moja zemlja u toj federaciji bar koliko i mi”, dodao je Zelenović.

Zelenović je rekao i da mu je svih ovih više od 20 godina – koliko je na čelu Jugoslovenske kinoteke, bilo važno da se svetu stavi do znanja da ono što Kinoteka čuva – čuva kao svoje, jer 95 odsto njenih fondova pripada svetskoj kulturnoj baštini.

Jugoslovenska kinoteka je to uspela i pored teškog ekonomskog stanja, pa i NATO bombardovanja sa kojim se suočila 1999. godine, kada joj je raketiran depo u Bubanj potoku.

“Možete da zamislite kako je bilo 1992. godine kada sam došao (u Kinoteku), u vreme sankcija, pa su nas pritom još i bombardovali 1999. godine… Ogroman napor je učinjen da se to spasi, da se filmovi prebace na adekvatan način iz raketiranog depoa u nove depoe. I Evropa je pomogla. Uz pomoć francuske vlade napravljen je novi depo, uz pomoć Evropske agencije za rekonstrukciju i razvoj dobili smo Centar za digitalizaciju i bilo je još donacija, između 3-4 miliona evra”, rekao je Zelenović, koji je i osnivač i direktor Festivala evropskog filma Palić, jednog od retkih u regionu, pa i u Evropi koji promoviše evropske vrednosti.

“Mi smo stalno pokazivali tu vrstu inicijative da evropske vrednosti i ono što je naše predstavimo u Evropi… jer uprkos tome šta se dešavalo oko nas i šta smo doživljavali, uvek smo imali i ovde evropske vrednosti”, rekao je Zelenović, dodajući da je drugo pitanje koliko se u tome uspelo, jer Srbija nikada nije imala strategiju kako će da se predstavi u Evropi.

Zelenović smisao ulaska u EU vidi pre svega na ravnopravnoj osnovi.

“Posmatramo Evropu kao ravnopravan partner, koji hoće da primi i prima evropske vrednosti kroz film i sve ostalo, a da formalno potpisujemo neka dokumenta – pa smo članovi EU, a nemamo pravo pristupa ovome ili onome… ne verujem da to može da bude od pomoći”, dodao je Zelenović.


Razgovor sa Zelenovićem deo je projekta “Zašto DA NE u EU?” koji ZMUC i SEEcult.org realizuju kroz seriju intervjua sa akterima sektora kulture u Srbije u vezi sa mitovima, očekivanjima, strahovima i dilemama  kulturne scene u vezi sa priključenjem EU.

Sagovornici su i evroentuzijasti, i evroskeptici, i neopredeljeni - kako sa institucionalne, tako i sa nezavisne scene. Akteri kulturne scene iznose stavove o EU u jeku izbegličke krize koja je podelila i same zemlje članice EU, dovela do novih zidova na Balkanu i iznela na videlo krhkost “evropskih vrednosti” – ukoliko i one nisu samo mit.

Među prvim sagovornicima su i direktorka Remonta - nezavisne umetničke asocijacije Darka Radosavljević, predavač na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu Zoran Ćirjaković i filmski scenarista Dimitrije Vojnov.

Pozivamo sve da se priključe raspravi u okviru Facebook strane projekta “Zašto DA NE u EU?, a argumentovane komentare uzećemo u obzir prilikom daljeg istraživanja i analize.

Projekat "Zašto DA NE u EU?" podržala je Kancelarija Vlade Srbije za evropske integracije

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.