Ministarstvo kulture o preporukama zaštitnika građana
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije saopštilo je 21. marta da je sa velikim uvažavanjem primilo preporuke zaštitnika građana u vezi sa rešavanjem problema uplate doprinosa za samostalne umetnike i odmah započelo aktivnosti kako bi u zakonskim rokovima obavestilo zaštitnika o preduzetim merama.
Od osam preporuka koje je uputio zaštitnik građana, Ministarstvo kulture i informisanja navelo je da se samo jedna tačka odnosi na zakonsku regulativu za čije je sprovođenje ono nadležno.
Ministarstvo kulture navelo je i da su nedavnim izmenama i dopunama Zakona o kulturi “stvoreni svi neophodni uslovi da se problem statusa samostalnih umetnika reši na sistemski način”.
“Na osnovu člana 62. stav 2. Zakona o kulturi, ministar je dužan da u roku od šest meseci od dana usvajanja zakona donese podzakonska akta, u ovom slučaju pravilnik, kojima se bliže uređuje status samostalnih umetnika, i to na osnovu predloga samih reprezentativnih udruženja, kako to zakon i nalaže”, navelo je Ministarstvo kulture i informisanja i izrazilo očekivanje da će reprezentativna udruženja ispuniti svoju obavezu i u zakonskom roku mu dostaviti predlog pravilnika kojim se reguliše status samostalnih umetnika.
Ministarstvo kulture i informisanja navelo je i da nije nadležno za sprovođenje Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, ali da, bez obzira na tu činjenicu, ima “veoma aktivnu ulogu u rešavanju problema uplate zaostalih doprinosa i da je organizovalo niz susreta predstavnika reprezentativnih udruženja, lokalnih samouprava, Ministarstva finansija i Poreske uprave, kako bi se u što kraćem roku pronašlo rešenje”.
Preporuke zaštitnika građana primlјene su 16. marta, a zakonski rokovi u kojima Ministarstvo kulture treba da obavesti zaštitnika o preduzetim merama kreću se od 21 dana do tri meseca, u zavisnosti od rednog broja preporuke.
(SEEcult.org)