• Search form

25.03.2013 | 12:06

Minhenska škola Crtalića

Minhenska škola Crtalića

Radovi Marijana Crtalića, nastali tokom rezidencijalnog boravka u Minhenu 2011. godine, čine novu izložbu u galeriji Greta. Reč je o radovima koji su Crtalićeva reakcija na novonastali životni kontekst u Minhenu.

Prema rečima Crtalića, najveća nepoznanica bila mu je podzemna železnica u čijem se lavirintu u početku gubio, a navikavši se na andergraund pravila, shvatio ih je kao servisnu služba za dolaske u muzeje čiju je građu neprestano proučavao i fotografisao.

Zbog veličine grada, većinu vremena provodio je u metrou, putujući od muzeja do muzeja, odnosno galerije ili ateljea u sklopu institucije Platform 3, koja ga je na mesec i po dana ugostila u sklopu rezidencijalnog programa.

Pošto je u Nemačkoj najnormalnija činjenica pretvaranje metro stanica u prave male muzeje (oslikani zidovi, gipsani odlivi drevnih skulptura i sl.), Crtalić je, kako je naveo, počeo u mašti da meša sadržaje muzeja s metro kontekstom.

Gledajući brojne antičke skulpture, a i iz dokolice, počeo je da ide i na bodi bilding treninge, te tako uveo novi režim tretiranja samog sebe. Promene su ubrzo bile vidljive, a to je i svakodnevno beležio.

Jedna od velikih nepravilnosti koju je uočio bio je ogroman broj antičkog blaga u minhenskim muzejima, a naročito grčkog (uz egipatsko, etrursko i sl.) koje je doživljavao kao nasilno otrgnuto iz svog matičnog konteksta.

Prema rečima Crtalića, uz sve to je stalno u sećanju vrteo i neke detalje svog umetničkog promišljanja o sisačkoj železari, kojoj je posvetio više projekata.

Tako mu se stopilo svakodnevno praktikovanje metroa, muzeja, fotografisanja svega i svačega, te promišljanja nastalog upoznavanjem s novim sadržajima u odnosu na stare, a sve začinjeno poslovičnom (samo)kritikom.

Prema rečima Crtalića, to je samo deo svega što je doživeo i video za vreme rezidencijalnog boravka u Minhenu, koji ga je kao umetnika sklonog kritičkom preispitivanju sebe u odnosu na svoje životne okolnosti, najviše zaintrigirao i inspirisao za umetničku reakciju.

Crtalićev izložba u galeriji Greta biće otvorena od 25. do 31. marta.

Od 30. marta do 13. aprila Crtalić se predstavlja i izložbom "Mogućnost otpora" koja će se održati u Green Room galeriji u Zaboku.

Marijan Crtalić (1968) izlagao je na više od 200 samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.

Poznat je po projektu “Nevidljivi Sisak” koji je posvećen  rehabilitaciji kulturne baštine njegovog rodnog Siska.

Diplomirao je 1992. slikarstvo na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu, a nakon studija je počeo da istražuje medije poput videa, fotografije, performansa i sl.

Dobitnik je nagrade T-HT@MSU.hr 2010. godine, nagrade publike Fibula film festivala u Sisku 2009, 26. Salona mladih u Zagrebu i AICA-e na 36. Zagrebačkom salonu 2001...

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r