Miljanović u Dadu
Banjalučki umetnik Mladen Miljanović, koji predstavlja Bosnu i Hercegovinu na 55. Bijenalu umetnosti u Veneciji, predstavlja se od 18. juna i u Ateljeu Dado na Cetinju - izložbom “Pokaži rukom gde te boli”, sačinjenom od istoimene foto-instalacije i video rada “Da li nameravate da me lažete?”
Foto-instalacija “Pokaži rukom gde te boli”, koju je Miljanović izlagao i u Njujorku, Veneciji, Zagrebu, prikazuje šokantnu dokumentaciju o komunikaciji dvoje ljudi, bračnog para, tokom gotovo jednogodišnjeg perioda. Fotografije sadrže poruke koje supruga ispisuje u toku dana u komunikaciji s mužem, koji je gluv i onesposobljen (PTSP, kao posledica ratova na tlu bivše Jugoslavije).
Prikazujući izuzetno bolne, a opet svakidašnje trenutke bistvovanja, Miljanović stvara fotografsku priču o ne tako prijatnim trenucima jednog ljudskog života koji se bliži kraju, naveo je u tekstu povodom izložbe Boško Bošković.
Miljanović je u ciklusu fotografija “Laku noć” zabeležio objektivom jednostavne iskaze iz svakodnevnog života, kao što su “Biću u bašti”, “Poštar ti je doneo penziju” ili “Šta ćeš jesti”. Ti rukom pisani iskazi ili pitanja upućeni su nemoćnom telu koje nije u stanju da samo funkcioniše.
“Ovo ljudsko telo treba kupati, brijati i obaveštavati o svim svakodnevnim aktivnostima, poput toga šta su rekli susedi, šta osoba koja se brine o njemu radi u različitim trenucima tokom dana, ili ko je zvao telefonom. Kako telo više nije u stanju da se brine o sebi ili da nezavisno donosi bilo kakve odluke, ove radnje postaju konstatacija o zavisnosti i krajnjoj ranjivosti, do toga da izazivaju nelagodnost. Ovo telo ne funkcioniše mimo svojih ograničenja, a njegov je univerzum sveden na svakodnevne poruke koje su jedini način komuniciranja i povezivanja sa ostatkom sveta. Neka od svedočanstava otkrivaju da se radi o telu koje trpi bol, poput onog ‘Pokaži rukom gde te boli’”, naveo je Bošković.
Miljanović se, dodao je Bošković, od samog početka karijere bavi telom, bilo svojim ili tuđim, i to sadržajima sa kojima se nije baš uvek najlakše suočiti. Ovoga puta se opredelio da prikaže telo koje je na zalasku života, bez prikazivanja samog ljudskog obličja. Patnja se prikazuje semantičkim sredstvima, uz fokusiranje na odnos reči i onoga što one označavaju. “Kako nam ne dopušta da vidimo to ljudsko biće, umetnik nam dopušta slobodu da zamišljamo i promišljamo mogući izgled ovog tela koje propada. Miljanović želi da putem jezika i fotografije pojmimo ovo stradanje. Možda ovaj ciklus za sve nas znači pripremu za vreme kada će se naša tela naći u podređenom položaju, pri čemu mi još uvijek nećemo biti spremni da izgovorimo poslednje ‘laku noć’”, naveo je Bošković.
Izložba na Cetinju obuhvata i kratki dokumentarac “Da li nameravate da me lažete?” iz 2011. godine, koji se podudario s 30-godišnjicom umetničke i pedagoške karijere Vesa Sovilja, Miljanovićevog profesora i mentora u umetnosti i životu. Istražujući istinitost u umetnosti, film je snimljen bez znanja Sovilja, a pokazuje kako pripadnici specijalne jedinice policije upadaju u kafe, hapse ga i sprovode u policijsku stanicu s lisicama na rukama, podvrgavajući ga potom detektoru laži.
U okviru izložbe u Ateljeu Dado, 19. juna biće održana prezentacija i razgovor o Miljanovićevom radu.
Mladen Miljanović učestvuje na 55. Bijenalu u Veneciji izložbom “Vrt uživanja” u Paviljonu BiH - angažovanim umetničkim delom sa konotacijama koje zalaze u socijalno-politički, etički, ekonomski i kulturni kontekst istočnoevropskog društva, a zasnovan je na ideji o neobuzdanosti individualnih želja, individualnih istina kolektivnog apsurda ovovremene realnosti, zabeleženih na prostoru BiH. Konceptualni nosioci projekta materijalizovani su kao reminiscencije na poznato renesansno delo Hijeronimusa Boša “Vrt zemaljskih uživanja” (oko 1500. godine).
U Veneciji je izlagao i 2012. godine, u slovenačkoj galeriji A plus A, gde se predstavio solo izložbom “Laku noć - Stanje stvari” koja je održana potom i u MC galeriji u Njujorku.
Miljanović učestvuje i na grupnoj izložbi “I lie to them. Based on a true story” kustoskog trening programa École du Magasin koja je otvorena 9. juna u Grenoblu u Francuskoj.
Rođen u Zenici 1981. godine, Miljanović je nakon srednje škole upisao Školu za rezervne oficire i dobio čin vodnika. Nakon završetka vojne škole, upisao je Akademiju umetnosti u Banjaluci, Odsek slikarstvo, gde je diplomirao i magistrirao.
Dobitnik je nagrade Zvono za najboljeg mladog umetnika u BiH 2007. godine, kao i Henkel Art.Award za 2009. godinu, na osnovu koje je 2010. izlagao u bečkom MUMOK-u.
Imao je više značajnih samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu i učestvovao na niz međunarodnih izložbi, među kojima su Bijenale u Pusanu u Južnoj Koreji 2008, izložba u palati Forti u Veroni 2009. i 53. Oktobarski salonu u Beogradu 2011.
(SEEcult.org)