• Search form

01.09.2012 | 22:31

Mikrob u Ljubljani

Mikrob u Ljubljani

Izložba Saše Markovića Mikroba  'Priče iz automata' biće otvorena 6. septembra u Galeriji Photon u Ljubljani, u saradnji s Remontom iz Beograda, a predstavlja rane radove tog prerano preminulog beogradskog umetnika, nastale krajem 80-ih i početkom 90-ih godina. To su pretežno crno-bele fotografije koje su nastajale u javnim automatima za fotografisanje.

Na kaiševima automat fotografija i njihovoj poleđini zabeležene su najrazličitije situacije i ličnosti sa kojima se Marković susretao u svakodnevnom životu, uključujući prijatelje, poznanike, te širok spektar javnih ličnosti, kao što su političari, novinari, aktivisti, umetnici, ali i slučajne prolaznike.

Kroz spontane situacije i performativno fotografisanje nastao je materijal koji je postao više od dokumenta specifične društvene i duhovne klime Beograda tog vremena.

Na fotografijama, koje je Marković radio u automatima širom grada, nalaze se, između ostalih, i Vladimir Pištalo, Nada Rajičić, Miša Mipi Savić, Vesna Pavlović, Stanislav Šarp, grupa Škart, Stojan Cerović, Boris Tadić, Jusuf Hadžifejzović, Marina Abramović, Raša Todosijević, Staša Zajović, Vukica Mikača, Žika Obretković, Aleksandar Vasiljević, Olivera Đurđević, Nikola Džafo, Mileta Prodanović…

Izložba “Priče iz automata”, čija je kustoskinja Darka Radosavljević Vasiljević, deo je zajedničkog projekta “Saša Marković Mikrob: Zbogom andergraund” - retrospektive koju su Remont i Muzej savremene umetnosti u Beogradu predstavili početkom 2012. godine u Salonu MSUB i Galeriji Remont. Verzije te omaž izložbe priređene su proteklog leta i u Gradskoj galeriji Požega i potom u Kruševcu, u okviru AJDE festivala.

Saša Marković (1959-2010), poznat i kao Bambuš, Mladoženja, Ganeša, bio je samosvojni umetnik, novinar, društveno-politički radnik, radijski voditelj, performans majstor... jedinstven fenomen srpske alternativne i umetničke scene.

Počeo je da se bavi umetnošću 1985. godine, kada je otkrio foto-automate. U to vreme radio je kao tehnički urednik lista "Student", pa je kasne noćne i rane jutarnje sati - dok je čekao da se otvori štamparija, provodio u automatima za fotografisanje.

Bio je glavni junak nebrojenih anegdotskih situacija - kretao se po različitim mestima, stvarajući krajnje raznoliku socijalnu mrežu živih aktera, paralelni svet, u kojem su izmešani intelektualci, uspešni i neuspešni političari, umetnici, misleći, “narodni” ljudi, slučajno presretnuti gubitnici sa bogatim emocijama i stavom o životu. Tako je i započeo rad na arhiviranju jednog vremena kroz ličnosti savremenika.

Markovićev opus obuhvata i crteže, maske, performanse, vide radove, instalacije, omote albuma, objekte... Bio je i diskofil, veliki poznavalac rok muzike, i redovni posetilac koncerata i izložbi u Beogradu. Pisao je i poeziju i sanjao da ode u Indiju...

Izložba u Galeriji Photon, specijalizovanoj za savremenu umetničku fotografiju, biće otvorena do 3. oktobra.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r