• Search form

24.10.2017 | 21:43

Migraciona interdisciplinarna mreža

Migraciona interdisciplinarna mreža

Međunarodna izložba “MIG 21” na temu migracija u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, koja će biti otvorena 27. oktobra performansima Marka Brecelja i Olega Kulika, predlaže humanistički odgovor na to političko pitanje, povezujući više od 30 umetnika iz evropskih zemalja u “migracionu interdisciplinarnu mrežu”.

Na otvaranju izložbe, čiji su kustosi Peter Tomaž Dobrila, Nina Jeza i Sanja Kojić Mladenov, slovenački multimedijalni umetnik, performer i društveni aktivista Marko Brecelj, kantautor i frontmen nekadašnje rok grupe Buldožer, izvešće performans “Žicanje sa žarom uz konferenciju za medije”.

“Moja domovina je ceo ovaj prostor. Ljubitelji država su napravili svoje države u Hrvatskoj, Srbiji, BiH, Sloveniji, Makedoniji, Crnoj Gori... A ja nisam ljubitelj država, ja sam ljubitelj kulturnog prostora i saradnje među ljudima”, naveo je Brecelj povodom svog performansa.

Ruski umetnik Oleg Kulik prvi put u Srbiji izvesti performans “Fontana”, uz podršku lokalnih stvaralaca.

Uz Brecelja i Kulika najavljeni su i članovi međunarodno priznate umetničke grupe AES+F iz Rusije, kao i mnogi regionalni umetnici i umetnice.

Na izložbi “MIG 21” učestvuju radovima i: antiAtlas of Borders i Bureau d’Etudes iz Francuske, Žarko Bašeski iz Makedonije, Mirsad Begić, Julijana Božič, Matej Čepin, Ksenija Čerče, Tina Dobrajc, Marko Jakše, Stojan Kerbler, Aleksij Kobal, RIGUSRS, Jože Slaček, Zora Stančič, Uroš Weinberger, Srđan Živulović iz Slovenije, Jusuf Hadžifejzović, Adela Jušić i Andreja Dugandžić iz Bosne i Hercegovine, Herlinde Koelbl iz Nemačke, Zbigniew Libera iz Poljske, Mladen Stilinović iz Hrvatske, Ale de la Puente iz Meksika, Brigitta Zics iz Mađarske/Britanije, te Dragoljub Raša Todosijević, Dragan Vojvodić, Tanja Vujinović, Jovan Joca Jovanović/Stanoje Ćebić i Vesna Perunović iz Srbije.

AES + F, Inverso Mundus, 2015.

Izložba predstavlja radove u oblasti slikarstva, vajarstva, fotografije, videa, intermedijskih instalacija i naučno-umetničkih istraživačkih radova.

Umetnički radovi na izložbi, kako je saopštio MSUV, predstavljaju izbor paradigmi koje su obeležile svet savremene umetnosti poslednjih 30 godina sa posebnim naglaskom na tematskim i interdisciplinarnim vezama vizuelnog i kontemplativno-tehnološki-inovativnog.

antiAtlas of Borders, Isabelle Arvers, Heroic Makers vs Heroic Land, 2016.

“U obilju različitih –izama, potpuno smo zanemarili jedini koji nas stvarno vodi napred kao civilizaciju. Humanizam kao politički program, surogat i zamena za kapitalizam, u stvari, nikad u istoriji nije ni dobio priliku. Zapravo smo uspešno upakovali humanističku notu u različite, uključujući i moderne oblike umetnosti, i toga se još uvek, sada i dalje čvrsto držimo pod maskom očuvanja ideje humanosti. Ipak, promišljanje koje pokreće ‘MIG 21’ je zanimljivo upravo zato što međusobno povezuje umetničke vizije i humanističke vrednosti sa različitim vizuelnim, zvučnim i interdisciplinarnim medijima”, navedeno je u tekstu povodom izložbe.

Herlinde Koelbl, Italija, Katanja, 2016.

Prema rečima Tomaža Dobrile, prikazati migracije umetničkim sredstvima, razotkriti raznolikost pristupa, suprotstaviti brojne tvrdnje, kako one koje su implicitne, tako i one jasne, fokusirati se na lične priče, podrazumevati hiperbole i razumeti metafore, unaprediti dokumentovanje sveta, udubiti se u virtuelne refleksije i uhvatiti realistična značenja kroz prisećanja na prošlost, prihvatanje sadašnjosti i predviđanje budućnosti – to znači razumeti kretnje, pokret, promenu.

“Smestiti količine koje je fizički jednostavno definisati, na drugi nivo i povezati ih, kroz poetiku individualnih umetničkih radova u različitim audio i vizuelnim medijima, u konzistentnu dramaturgiju – znači postaviti pitanje značenja kretanja , inherentnog kvaliteta svega prirodnog, koje se tokom cele istorije pojavljuje kao dramatično, a često bolno i tragično. Uprkos činjenici da se sve što nas okružuje, sve što živi u nama, što nas čini živima, stalno kreće, nas stalno upozoravaju da granice zaista postoje. Ali, jedina konstanta u životu je promena”, naveo je Tomaž Dobrila.

Aleksij Kobal, Hearing Voices, 2016.

Žarko Bašeski, David, 2012.

Nina Jeza navodi povodom izložbe da je “MIG 21” (Migraciona interdisciplinarna mreža) tematski povezana sa migracijama i procesima koji su sa migracijama povezani. Migracija kao kretanje unutar prostora i vremena je vitalna za egzistenciju kako ljudi, tako i umetnosti.

Transdisciplinarnost umetničkih pristupa kao centralni koncept projekta “MIG 21” povezuje sve medije, forme i sadržaje umetničkog izraza i promišlja sadašnje stanje društva, a u isto vreme je obeležena vizionarskim radom umetnika koji tu učestvuju. Radovi, koji vremenski pokrivaju period od 70-ih godina 20. veka do danas, tematski su, konceptualni i emocionalni odgovor umetnosti na tekuća svetska događanja, dodala je ona.

Vessna Perunovich, War is Over, War is Never Over

Mirsad Begić, The Great Gatekeeper, 2015.

Sanja Kojić Mladenov podseća da je region bivše Jugoslavije 90-ih godina 20. veka bio jedan od nosilaca migracionih i tranzicijskih procesa u Evropi što je dovelo do postepene imigracije značajnog dela kulturne elite u zemlje Zapadne Evrope, severne Amerike, Australije i dr. kao mesta željenog nastanjenja. Mnogi umetnici su odlazili u njih zbog razvijenosti edukativnog sistema, kulturnog i ekonomskog standarda, proširivali svoje duhovne vidike, ostajali, vraćali se u zemlje svog porekla ili išli dalje tražeći nova iskustva.

Oleg Kulik, Lolita vs. Alice, 1999-2000.

Program otvaranja izložbe “MIG 21” upotpunjuje gostovanje velikog broja umetnika koji učestvuju, kao i onih koji borave u Novom Sadu u okviru rezidencijalnog programa, te kustosa i saradnika partnerskih organizacija.

Izložba će biti otvorena do 19. novembra, a realizovana je u okviru međunarodnog projekta Risk Change (Rizikuj promene), podržanog od programa Evropske unije “Kreativna Evropa”. Izložba je organizovana u saradnji sa KID Kibla u Mariboru, gde je i održana u jesen 2016.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r