Mi (ni)smo vaša deca
Kulturni centar Beograda organizuje od 20. do 22. marta, povodom Svetskog dana poezije, manifestaciju “Mi (ni)smo vaša deca”, koja će biti održana u još nekoliko ustanova kulture, a delom i u Novom Sadu, ukazujući temom o odnosu starosti i mladosti, na dijalog koji (ne)postoji između različitih pesničkih generacija i poetičkih grupa i pokreta, prevashodno u Srbiji, ali i na primeru nekoliko pesničkih opusa autora sa nemačke, slovenačke, ruske, italijanske i japanske pesničke scene.
Da li “očevi” više vole “sinove”, a “majke” svoje “ćerke”, ili obrnuto? Ko ima najviše “dece” među pesnicima, a ko najviše “roditelja”? Kako, i da li se rešavaju problemi “u krugu porodice”? Koji je “muški”, a kakav je “ženski” način rešavanja problema (pesme)? To su samo neka od pitanja koja će se kroz razgovore o poeziji, čitanja novih pesničkih ostvarenja i akcije animiranja publike biti razmotrena tokom trodnevne manifestacije u KCB-u, Biblioteci grada Beograda, Parobrodu i Muzeju Ive Andrića, kao i u Kulturnom centru Novog Sada, Francuskom institutu – u okviru Dana frankofonije, te u Gete institutu, u okviru programa “Literarni kafe”.
Programska specifičnost festivala je predstavljanje autora čije stvaralaštvo počiva na povezivanju poezije i izvođačkih umetnosti.
Ove godine publici će biti predstavljen Umberto Fjori iz Italije, kao autor koji stvara i u domenu muzike i čiji je poetički kredo – “gest i glas autora temelj su poezije; vratiti poeziji telo...”, zatim Monika Rink iz Nemačke, koja kreira poetske tekstove u radio-formatu, te Đani Gregori Forne iz Francuske, pesnik, muzičar i glumac koji će svoj tekst “Još i to!!!” izvesti kao video-koncert.
Među stranim učesnicima su i Mucuro Takahaši (Japan), Aleksej Ribakov alias Makušinski (Rusija), Ana Brnardić (Hrvatska), Uroš Prah, Tibor Hrs Pandur i Miklavž Komelj (Slovenija) i Vladimir Đurišić (Crna Gora).
Među učesnicima – pesnikinjama i pesnicima iz Srbije su: Ljubomir Simović, Radmila Lazić, Dubravka Đurić, Danica Vukićević, Jelena Marinkov, Mirjana Stefanović, Mirko Magarašević, Nenad Milošević, Milan Đorđević, Kajoko Jamasaki, Petar Matović, Bojan Savić Ostojić, Vladimir Stojnić, Vladimir Tabašević, Goran Korunović, Biljana Andonovski, Dejan Ilić, Vladimir Kopicl, Slobodan Tišma, Tamara Šuškić, Slobodan Ivanović, Bojan Samson, Dragoslava Barzut, Ana Marija Grbić, Ljiljana Đurđić, Marija Midžović, Gojko Božović, Predrag Petrović, Svetislav Travica i Siniša Tucić.
KCB je 2001. pokrenuo program posvećen poeziji, povodom Svetskog dana poezije, 21. marta, da bi u međuvremenu još nekoliko institucija u Srbiji takođe počelo da organizuje posebne programe posvećene popularizaciji tog književnog žanra.
Ove godine su svi okupljeni pod zajedničkim programskim imeniteljem - koordinisanim akcijama u Beogradu i Novom Sadu.
Urednik programa manifestacije je Nenad Milošević, a koncept je osmislila Olivera Stošić Rakić.
Sajt KCB-a je www.kcb.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)