• Search form

14.07.2009 | 22:01

Mesta pokretnih sećanja

Letnja umetnička škola Univerziteta umetnosti u Beogradu, na temu “Mesta pokretnih sećanja”, okupiće od 15. do 25. jula u Sremskim Karlovcima 50 studenata fakulteta i akademija iz Srbije i zemalja regiona i Evrope.

Program devete Letnje umetničke škole UUB sastoji se od sedam radionica u oblastima konzervacije, novih medija, primenjenog slikarstva, glume, fotografije, scenskog pokreta i menadžmenta u kulturi, uz niz predavanja i okruglih stolova, debata, kao i studijskih poseta kulturno-istorijskim spomenicima i ekološkim lokalitetima tog regiona.

Mesta pokretnih sećanja

Letnja umetnička škola Univerziteta umetnosti u Beogradu, na temu “Mesta pokretnih sećanja”, okupiće od 15. do 25. jula u Sremskim Karlovcima 50 studenata fakulteta i akademija iz Srbije i zemalja regiona i Evrope.

Program devete Letnje umetničke škole UUB sastoji se od sedam radionica u oblastima konzervacije, novih medija, primenjenog slikarstva, glume, fotografije, scenskog pokreta i menadžmenta u kulturi, uz niz predavanja i okruglih stolova, debata, kao i studijskih poseta kulturno-istorijskim spomenicima i ekološkim lokalitetima tog regiona.

Polazna ideja ovogodišnje Letnje umetničke škole izgrađena je na osnovu značaja Sremskih Karlovaca, pa zato tema “Mesta pokretnog sećanja” odgovara kako programu te manifestacije, tako i tom gradu na obroncima Fruške Gore i obali Dunava, kao mestu nepresušnih uspomena.

Sremski Karlovci imaju svoje sinonime, koji su uglavnom nastali kao posledica bogate i interesantne prošlosti tog grada.

Kako su istakli organizatori, iz bilo kog pravca da se dolazi - Novog Sada ili Beograda, prvo sa čime se posetilac suoči su prelepa arhitektura i stara monumentalna zdanja koja vekovima krase Karlovce. Međutim, Karlovci su mnogo više od spomeničke baštine i kao da su sudbinski predodređeni da postanu svedok svih najvažnijih dešavanja kroz srpsku istoriju, jer sve što se dogodilo na balkanskoj vetrometini dotaklo je, neposredno ili posredno, i njih, pa su stoga danas čuvar ne samo uspomena o kojima vredi pisati, nego i mnogih tajni, zbog kojih su vrata prošlosti istraživačima neprestano otvorena.

Radionica “Konzervacija” Letnje umetničke škole biće realizovana u saradnji sa Eparhijom sremskom Srpske pravoslavne crkve, a rad će biti baziran na izučavanju osnovnih tehnika restauracije i konzervacije ikona na drvetu. Studenti će imati priliku da rade na ikonama koje se čuvaju u depoima Dvora te visoke crkvene ustanove. Autori koncepta i glavni koordinatori te radionice su prorektor i šef Odseka za konzervaciju Univerziteta u Sankt Peterburgu Jurij Bobrov i docent na Odseku Konzervacija i restauracija Fakulteta primenjenih umetnosti UU Beograd Svetislav Nikolić, uz asistenciju Filipa Bobrova i Svetlane Taratunove iz Sankt Peterburga.

Učesnici radionice novih medija “Reverse MutantZombies” tretiraće identitet na način koji nije uobičajen u savremenoj kulturnoj produkciji - kreativnom kombinacijom likovnog i detektivskog mišljenja, tako što će rukovodilac radionice Dejan Grba, docent na Slikarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti UU Beograd, fotografisati nekoliko polaznika Letnje umetničke škole i od njihovih portreta napraviti portet-predložak - morfovanjem (tehnikom kojom se simulira kontinualna transformacija između dve slike pomeranjem i pretapanjem piksela prema zadatim referentnim tačkama i dinamici).

Zadatak učesnika te radionice je da, koristeći percepciju, rasuđivanje i intuiciju, pronađu najverovatnije kandidate i da morfovanjem njihovih portreta naprave foto-robota koji (najviše) odgovara predlošku.

Rezultate istraživanja izložiće kao fotografije u prirodnoj veličini, a karakterne i individualne odlike tih virtualnih portreta omogućiće identifikaciju i svako drugo humano uodnošavanje - čime se otvara prostor za igru, ali i za promišljanje konkretnih društvenih procesa i kulturnih politika uspostavljanja, oblikovanja, tumačenja, distribucije i konzumiranja identiteta.

Radionica primenjenog slikarstva “Zaboravljene likovne tehnike - Enkaustika, likovna tehnika slikanja voskom”, čiji je rukovodilac vanredni profesor na Odseku Zidno slikarstvo FPU Siniša Žikić, predviđa eksperimentalni rad u jednoj od tradicionalnih slikarskih tehnika, baziranoj na medijumu voska i pigmenta na čvrstim podlogama.

Budući da je područje Sremskih Karlovaca poznato i po brojnim pčelarima, što podrazumeva i velike količine pčelinjeg voska, kao prirodnog i ekološkog veziva sa izuzetnim svojstvima slikarskog materijala, biće olakšan nastanak ostvarenja učesnika te radionice, koja će biti izložena u okviru pratećeg programa “Show Case Bit Lemon” u ateljeu “Čardak” u toj varošici i potom u galeriji Kuće Đure Jakšića u Beogradu.

Radionica primenjene fotografije “Slike sećanja”, kojom rukovodi profesor FPU UU Beograd Branimir Karanović, uz pomoć kolega Mitra Trninića i Vladimira Tatarevića sa istog fakulteta, obuhvatiće snimanje arhitektonske baštine Sremskih Karlovaca, za šta kandidati mogu da koriste svoje aparate (analogne ili digitalne). Ta radionica će kandidatima ponuditi realizaciju programa “Pin whole”, a snimljeni materijal biće obrađivan kompjuterski i prezentovan na izložbi u galeriji “Čardak” i potom u Kući Đure Jakšića.

Dramska radionica “Efekat pripreme”, kojom rukovodi osnivač i dekan Akademije izvođačkih umetnosti u Ulmu Ralf Rainer Rajman, baviće se izučavanjem tehnika pripreme glum(i/a)ca na način na koji se oni strukovno pripremaju za budući životni poziv u toj visokoškolskoj ustanovi.

Radionica scenskog pokreta “Novi cirkus”, kojom rukovodi umetnik Arnod Tomas, vazdušni akrobata i tromblonista Nacionalnog centra za cirkusku umetnost iz Pariza (Francuska), baviće se izučavanjem osnove novog, savremenog cirkusa, a osnove akrobatike primenjene na sceni i scenski pokret savladavaće se kroz osnove cirkuske umetnosti.

Radionicom u oblasti menadžmenta u kulturi “Kulturni turizam” rukovodi profesorka Odseka za menadžment i produkciju u pozorištu, radiju i kulturi Fakulteta dramskih umetnosti UU Beograd Milene Dragićević-Šešić, uz asistenciju Aleksandra Brkića sa istog Odseka FDU, polazeći od činjenice da - iako geografski mala, oblast Sremskih Karlovaca obiluje istorijskim i kulturnim značajem, vinarijama, kao i bitnim ljudima, što sve zajedno čini potencijal za dobru turističku ponudu.

Predavači će tako raditi sa studentima i radnicima u turizmu iz Sremskih Karlovaca na razvijanju lokalnih potencijala u nove upotrebljive turističke ponude, jer se na taj način i decentralizaciji može prići kroz stvarne i realne ponude, a analiza kulturnog nasleđa, politike, intervjui i šetnje po oblasti, činiće instrumente pomoću kojih će se ostvarivati program.

Direktorka Letnje umetničke škole je Ivana Vujić, redovna profesorka FDU i prorektorka UU Beograd, a koordinatorka međunarodne saradnje je Bojana Karajović.

Učešće na Letnjoj umetničkoj školi besplatno je za sve studente, što uključujuje smeštaj, hranu i materijal za rad predviđen programom svake radionice, kao i prevoz od Beograda do Sremskih Karlovaca i nazad, što je Univerzitet umetnosti obezbedio zahvaljujući pomoći partnera iz tog gostoprimljivog mesta i drugih dobrotvora.

Prošle godine u Negotinu tema je bila “Brza fermentacija”, a prethodnih sedam letnjih umetničkih škola UU u Beogradu održane su u Užicu (2007), Pirotu (2006), na Mećavniku (2005), u Pančevu (2004), Beogradu (2003), Subotici (2002) i Novom Pazaru (2001).

Sajt Univerziteta umetnosti u Beogradu je www.arts.bg.ac.rs

Dimitrije Stefanović

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r