Međunarodni dan muzeja pod senkom posledica korone
Međunarodni dan muzeja, 18. maj, ove godine je u znaku posledica pandemije korona virusa, budući da je na hiljade muzeja širom sveta i dalje zatvoreno, a nejasno je i šta ih sve čeka u narednom periodu. Predsednica Međunarodnog saveta muzeja (ICOM) Suaj Aksoj (Suay Aksoy), konstatovala je u tradicionalnoj poruci da se čini da je čudno vreme za proslavu, ali je istakla da je upravo zbog toga potrebno čestitati muzejima i naglasiti važnost solidarnosti, otpornosti i inovativnosti.
Prvi put od 1977. godine, od kada se muzejska zajednica okuplja 18. maja, Međunarodni dan muzeja obeležava se uz restriktivne mere zaštite od širenja infekcije korona virusom, ali velikim delom i bez publike u fizičkom prostoru, s obzirom da su mnogi muzeji i dalje zatvoreni, a programe su preselili u virtuelno okruženje.
Podsećajući da je globalna proslava muzejskog dana pokrenuta sa jasnim ciljem promocije muzeja kao važnih poluga za razvoj razumevanja među ljudima, saradnje i mira, Suaj Aksoj je navela u poruci da je mir često, a pogrešno, povezan sa odsustvom rata.
“Kriza povodom virusa Covid-19 – daleko od toga da je konflikt u konvencionalnom smislu, demonstrira činjenicu da je realnost mnogo kompleksnija” nego što obično mislimo, navela je predsednica ICOM-a povodom Međunarodnog dana muzeja, čija je tema ove godine “Muzeji za jednakost: Raznolikost i inkluzija”.
“Budući da nema mira bez jednakih mogućnosti, reprezentacije i pristupa za sve, nema mira ni bez dekolonizacije naših institucija i uma, i nema mira bez održive budućnosti naše planete”, poručila je Suaj Aksoj, navodeći da muzeji, zahvaljujući sposobnosti da izgrade zajedničko tlo za razumevanje, zasnovano na kulturnoj razmeni i dijalogu, imaju i moć da doprinesu našem nastojanju da imamo stvaran, trajan mir.
Temom “Muzeji za jednakost: Raznolikost i inkluzija”, Međunarodni dan muzeja 2020. godine važan je kako za muzeje, tako i za civilno društvo uopšte, jer to nije samo “muzejski dan”, već proslava svakog pojedinca koji ih čini čudnovatim mestima kakva jesu. Međunarodni dan muzeja stoga je, kako je naglasila, praznik svih đaka širom otvorenih očiju, pasioniranih kustosa, entuzijasta prema umetnosti, posvećenih čuvara, povremenih posetilaca… Tema Međunarodnog dana muzeja stoga se odnosi i na zajedničku prirodnu baštinu i razumevanje biodiverziteta. Tiče se naše zajedničke memorije i različitosti koja nas ujedinjuje u tim razlikama, poručila je Suaj Aksoj.
“Ovog 18. maja želim da pošaljem poruku nade. Moramo nastaviti da idemo napred, negujući duh solidarnosti, otpora i inovacija koji smo pronašli. Svako od nas ima važnu ulogu u ponovnom osmišljavanju i izgradnji budućnosti zasnovane na jednakosti, različitosti i inkluziji”, poručila je Suaj Aksoj u ime globalne zajednice muzeja.
(SEEcult.org)