• Search form

04.12.2009 | 16:27

Medijska umetnost na BQ3

Riječki Muzej moderne i suvremene umjetnosti (MMSU) treći put organizuje Biennale Kvadrilaterale, posvećeno ove godine umetnosti novih medija, a premijerno će predstaviti 16 radova medijske i digitalne umetnosti koji će ispitati različite uglove i presecanja koji proizlaze iz zajedničkih karakteristika novih medija u odnosu na specifičan politički, ekonomski i kulturni kontekst zemalja-učesnica - Hrvatske, Italije, Mađarske i Slovenije.

Medijska umetnost na BQ3

Riječki Muzej moderne i suvremene umjetnosti (MMSU) treći put organizuje Biennale Kvadrilaterale, posvećeno ove godine umetnosti novih medija, a premijerno će predstaviti 16 radova medijske i digitalne umetnosti koji će ispitati različite uglove i presecanja koji proizlaze iz zajedničkih karakteristika novih medija u odnosu na specifičan politički, ekonomski i kulturni kontekst zemalja-učesnica - Hrvatske, Italije, Mađarske i Slovenije.

BQ3 “Medijska umjetnost - Uglovi i presecanja” biće otvoreno 8. decembra u MMSU i nekoliko drugih prostora u Rijeci, a radovi odabranih umetnika biće delom integrisani i u urbani prostor grada.

Prema izboru Darka Fritza, iz Hrvatske učestvuju Helena Bulaja, Vlatko Čerić, Dalibor Martinis i Ivan Marušić Klif, dok Italiju, prema izboru Elene Giulie Rossi (Italija), predstavljaju Elastic Group of Artists Research, Lorenzo Pizzanelli, Carlo Zanni i Eva & Franco Mattes aka 0100101110101101.org.

Iz Slovenije, prema izboru Petera Tomaža Dobrile, učestvuju Uršula Berlot, Marko Košnik, Luiza Margan & Miha Presker i son:DA, a iz Mađarske, prema izboru Nine Czegledy - Marton Andras Juhasz, Adam Somlai Fischer, Janos Sugar i Julia Vecsei.

Umetnička direktorka BQ3 je Christiane Paul iz SAD, voditeljka dodiplomskog programa Medijskih studija, vanredna profesorka Medijskih studija na The New School u Njujorku i stručna saradnica za umetnost novih medija u Vitni muzeju američke umetnosti, koja će 9. decembra održati predavanje o perspektivama medijske umetnosti, uz razgovor sa umetnicima i kustosima BQ3.

Prema njenim navodima, izložba daje uvid u osnovna obeležja medijske umetnosti, kao što su njena povezivost, interaktivnost, umreženost i prilagodljivost u odnosu na čoveka, čime reflektuje aktuelni trenutak informacijskog društva.

Kustoški izbor nudi različite perspektive naspram današnje umetnosti i kulture, skrećući pažnju na mnogostruke veze oblika i tema. Tu pripadaju i presecanja različitih medija, poput kinematografije, fotografije i performansa, kao i između vremena i prostora (što omogućavaju telekomunikacije), te između lokalne i lične istorije i politike, prirodnog i tehnološkog prostora.

U okviru hrvatske selekcije, Dalibor Martinis će site specific instalacijom “Globalna slika / Senzor ljudskog stanja”, osvetliti globus na zgradi Transadrije u riječkoj luci, oslanjajući se na dnevne izveštaje o globalnoj ekonomiji, berzama, katastrofama, zdravlju, međunarodnim odnosima i sukobima, građanskim slobodama, zaštiti okoline i medijima, koja pružaju podatke za merenje trenutnog stanja čovečanstva i pomoću softvera menjaju boje globusa.

Pomoću sličnih senzora, “Globalna slika” simultano će biti pokrenuta u Zagrebu i Zadru.

Interaktivni film “Mehaničke figure - 20.000 okretaja na NET-u” Helene Bulaje, inspirisan likom i delom velikog naučnika Nikole Tesle, vodi korisnika kroz istoriju tehnološkog i društvenog razvoja na put oko sveta - od Zagreba preko Londona, Njujorka i Tokija do Novog Zelanda.

Jedan od pionira medijske umetnosti, naučnik Vlatko Čerić, predstavlja se apstraktnom animacijom “Pulsiranje”, zasnovanom na algoritamskom programiranju, a Ivan Marušić Klif u radu “Telephoning 2” povezaće MMSU i javne telefonske govornice u Hrvatskoj, stvarajući nematerijalnu - privremenu zvučnu skulpturu.

U italijanskoj selekciji, duo Eva & Franco Mattes aka 0100101110101101.org izvodi u radu “Sintetički performansi” virtuelne performanse ikona savremene umetnosti u kontekstu Drugoga života.

Elastic Group of Artists Research u videu “Remix grada” predstavlja metaforu savremene urbane metropole - informatičku matricu prožetu ekonomskim pokazateljima, tehnološkim procesima, statističkim podacima, te opštim sistemom informacija.

Umetnik Lorenzo Pizzanelli u radu “Marinetti alla Quarta” oživljava, uz pomoć veštačke inteligencije, duh osnivača futurizma F. T. Marinettija, dok Carlo Zanni manipuliše realnošću prostora i vremena, stvarajući hibridni filmski žanr između dokumentarca i fikcije, mrežne umetnosti i kinematografije.

Mađarska selekcija predstaviće rad “iGarden” Martona Andrasa Juhasza, koji ispituje granice između nauke i umetnosti, pokušavajući rasvetliti nevidljive i kvantitativno nezahvatljive odnose ljudi, tehnologije i prirode.

Julia Vecsei u kompozitnom interaktivnom videu “Rendez-vous à seconde” istražuje urbanu i vlastitu svakodnevicu iste lokacije u različitim vremenskim intervalima, dok Janos Sugar u videoinstalaciji “Mute” ironično preobražava snimke aktuelnih predizbornih debata iz različitih zemalja u raspravu o odnosima moći unutar sistema savremene umetnosti.

Adam Somlai-Fischer, po obrazovanju arhitekta, izradio je sa saradnicima novu vrstu kamere - Wifi kameru, kojom vizuelizuje dinamičan - oku nevidljiv, a zapravo svakodnevan elektromagnetni prostor uspostavljen bežičnim vezama.

Slovenački umetnički par Luiza Margan & Miha Presker, instalacijom “Formication” prikazuje žive organizme, kolonije mrava čiji se život odvija na autorskim crtežima, formirajući na taj način novu i dinamičnu topologiju crteža. Presecanjem prirode i tehnologije, nauke i umetnosti, bavi se i Uršula Berlot, koja u video radu “Pulsation” pokušava da zahvati spoznajni aparat i kreativne procese preko dijagnostičke metode rendgena, utelovljene u pokretnim slikama svog mozga.

Umetnički tandem son:DA u radu “Panorama” pokazuje kako se sve više identifikujemo s tehnologijom, te kako gubimo centralnu poziciju u odnosu na svet mašina.

Marko Košnik interaktivnom instalacijom “Ditopia Signpost” pruža mogućnost gledaocu da se upozna s muzejskom institucijom (lokacijom, prostorima, ljudima…), te istražuje pitanja javnih i manje javnih prostora, percepciju prostora iz različitih uglova i tehnoloških pozicija (mrežnih veza, nadzornih kamera, sustava navigacija…).

BQ je pokrenuto 2005. godine kulturnom razmenom četire susedne zemlje, članice inicijative Kvadrilaterale - Hrvatske, Slovenije, Mađarske i Italije, sa naglaskom na predstavljanje savremene umetničke prakse, njenih recentnih kretanja, uzbudljivih izraza, novih oblika i medija.

Prvo BQ održano je na temu “Relativizma”, a 2007. godine tema je bila “Heroj kulture”.

Pokrovitelj BQ3 je Grad Rijeka, a podršku su pružili i Primorsko-goranska županija, Ministarstvo kulture Hrvatske i sponzori.

BQ3 je deo međunarodnog projekta X-OP: eXchange of art Operators and Producers, koji je sufinansiran sredstvima Evropske komisije.

Sajt MMSU je www.mmsu.hr

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r