Mediawave u Mađarskoj
Filmski i muzički festival Mediawave u Đeru predstavlja od 25. aprila do 2. maja raznovrstan program igranih, dokumentarnih i kratkih filmova, među kojima su i “Peščanik” Sabolča Tolnaija i novi dokumentarac Borisa Mitića “Doviđenja, kako ste?” iz Srbije, kao i eksperimentalni film “Ručak” Ane Hušman iz Hrvatske. Program festivala Mediawave obuhvata 66 ostvarenja, odabranih među više od 1.300 prijavljenih iz osamdesetak zemalja, a osim filmskog, predstaviće i raznovrstan muzički program.
Filmski i muzički festival Mediawave u Đeru predstavlja od 25. aprila do 2. maja raznovrstan program igranih, dokumentarnih i kratkih filmova, među kojima su i “Peščanik” Sabolča Tolnaija i novi dokumentarac Borisa Mitića “Doviđenja, kako ste?” iz Srbije, kao i eksperimentalni film “Ručak” Ane Hušman iz Hrvatske.
Program festivala Mediawave obuhvata 66 ostvarenja, odabranih među više od 1.300 prijavljenih iz osamdesetak zemalja, a osim filmskog, predstaviće i raznovrstan muzički program.
Tolnaijev “Peščanik”, zasnovan na delu Danila Kiša, biće prikazan u međunarodnom takmičarskom programu igranog filma, a u konkurenciji su, između ostalog, i azerbejdžanski “Absurdistan” (Veit Helmer) o bizarnom selu na razmeđi Azije i Evrope, švedski “Kralj ping-ponga” (Jens Jonsson), mađarski “Istražitelj” (Gigor Attila), argentinski “La Rabia” o posledicama mržnje i nasilja, turski “Čekanje” (Emine Emel Balci), britanski “Zebra Crossing” (Sam Holland).
Posebno zanimljiv je program dokumentarnih filmova, koji obuhvata niz nagrađivanih ostvarenja, među kojima su i “Koridor” Borisa Despodova iz Bugarske i kineski “Crvena trka” Čao Gana (Chao), a u trci za nagrade je i satirični dokumentarac Borisa Mitića “Doviđenja, kako ste?” o savremenoj Srbiji, čija je svetska premijera bila na nedavnom BELDOCS-u.
Mitićev film zasnovan je na 120 izabranih aforizama i više od 400 kadrova gotovo nadrealnih prizora i situacija, snimljenih u Srbiji i Republici Srpskoj, koji dočaravaju izvesnu šizofrenost današnje Srbije, kroz priču o čoveku koji je spreman i da umre za ono u šta veruje, ali ne veruje više ni u šta (narator Nebojša Glogovac).
Festival Mediawave obuhvata i niz koncerata džez, etno, alternativne i elektronske muzike, uz izložbe, performanse i radionice.
Među učesnicima su najavljeni, osim niza mađarskih bendova, i muzičari sa Kube, iz SAD, Poljske, Rusije, Argentine, Francuske, Turske, Rumunije...
Festival ima putujući karakter, jer će deo programa biti održan i u Poljskoj, Slovačkoj i Češkoj.
Naziv festivala od 1994. je "Fényírók Fesztiválja - Another Connection", ali je poznatiji kao Mediawave, kako je i ime fondacije koja ga je osnovala.
U prvim godinama održavan je kao Međunarodni festival filma i video umetnosti, ali je zbog mogućih nesporazuma u smislu razumevanja koncepcije programa, s obzirom da nije pre svega usmeren na promociju eksperimentalne i medijske umetnosti, odlučeno da promeni ime.
Prihvaćena je ideja vojvođanskog umetnika Žoltana Bičkeija (Zoltan Bicskei) o nazivu "Fényírók Fesztiválja". S obzirom da je to bilo nemoguće prevesti na engleski, organizatori su dodali i "Another Connection" festivalskom imenu, ali su nastavili da koriste i naziv “Mediawave” kao opšti termin za aktivnosti istoimene fondacije.
Sajt festivala je http://mediawavefestival.hu
(SEEcult.org)