• Search form

03.04.2019 | 17:19

Mari Šuinar: Nagrada Ćirilov - znak ljubavi

Mari Šuinar: Nagrada Ćirilov - znak ljubavi

Kanadska koreografkinja Mari Šuinar, dobitnica nagrade “Jovan Ćirilov - za korak dalje” za predstavu “Hijeronimus Boš: Vrt uživanja” na prošlogodišnjem Beogradskom festivalu igre (BFI), izjavila je da to priznanje doživljava kao manifestaciju ljubavi.

“Jako sam srećna i zahvalna. Kada grupa ljudi odluči da me nagradi to je kao da mi iskazuju ljubav koja me tera da idem dalje. U Montrealu sam osnovala nagradu za umetničku igru, vremenom smo stigli do sedam kategorija. Ja uručujem te nagrade i znam koliko radosti one donose igračima i koreografima”, rekla je Mari Šuinar 3. aprila na konferenciji za novinare 16. BFI-ja, dan uoči svečanog uručenja nagrade na sceni Madlenianuma.

Mari Šuinar učestvuje na 16. BFI-ju predstavom svoje kompanije iz Montreala “Radikalna snaga – sola i dueti”, čija je premijera bila na Venecijanskom bijenalu igre 2018.

“Odabrala sam sola i duete iz različitih predstava koje sam kreirala tokom 40 godina rada. Bila je velika radost ponovo otkrivati te momente, rearanžirati ih, menjati neke detalje. Uživala sam u tom procesu. Moji radovi su inače vrlo različiti međusobno. Ovde sam dopustila sebi varijacije na istu temu, kao što rade slikari, na primer Van Gog”, rekla je ona.

Za predstavu “Hijeronimus Boš: Vrt uživanja” rekla je da joj je rad bio ne samo izazov, već velika avantura.

“Ušla sam u taj čudesni triptih, otkrivala detalje i kreirala pokret, kao i video rad. Volim da uključim i tehnološki element, ali tako da bude jednostavno”, kazala je Mari Šuinar.

Što se tiče rada sa igračima, istakla je da ih pre svega voli. “Želim da im pomognem da osveste svoj izraz, da otkriju sebe na najbolji način”, dodala je ona.

Kako je ispričala, kao tinejdžerka je želela da bude glumica, ali se stidela svog tela. Da bi se bolje pripremila za scenu krenula je na časove klasičnog baleta i zaljubila se u igru. Nakon jedne nezgode, pedagog ju je izbacio, pa je počela sama da vežba i spontano dodaje svoje pokrete.

“Uživala sam sama u studiju i slobodna. To je za mene postalo kao neka vrsta droge. Vežbala sam sve što sam naučila na špic patikama, ali sam postepeno uviđala kako pokret može da se promeni i oslobodi. Tako je nastala moja prva koreografija”, rekla je Mari Šuinar, koja je i direktorka Venecijanskog bijenala igre.

“U Veneciji provodim tri-četiri meseca godišnje. Ta dužnost je nešto novo za mene i donosi mi veliku radost. Često sam bila gost tog festivala, a sada ja biram učesnike. Smatram da je i to vrsta kreiranja, jer direktor svojim izborom stvara jedan događaj. U Veneciji vodim i koreografski koledž. Sve zajedno to je veliko uživanje”, navela je Mari Šuinar.

Na pitanje o konceptu Bijenala odlučno je odgovorila: “Nema koncepta”.

“Samo biram ono što volim, što mi se sviđa, što je dobro. Nema koncepta -  to uvek kažem i italijanskim novinarima”, rekla je Mari Šuinar, navodeći kao primer sa Bijenala 2018. godine impresivne koreografije Marlen Frajtas i Frej Driskol.

Vrlo raspoložena i puna pozitivne energije, Mari Šuinar je govorila i o svojim drugim interesovanjima.

“Još uvek sam srećna, osećam strast i posvećenost i to ne samo igri. Pišem, slikam, pravim filmove i aplikacije za mobilne telefone. Uživam u kreiranju svake vrste, ali moja osnovna radost dolazi iz samog života. Osnova svega je biti živ, disati, sretati ljude, deliti fenomen življenja i svih njegovih manifestacija. U svemu tome igru vidim kao poetiku života”, istakla je ona.

Na pitanje kako se opušta, odgovorila je da meditira i vežba jogu. “Volim povremeno i da ne radim ništa. I to je radost. Tišina može da bude kao praznik”, dodala je Mari Šuinar.

Ambasadorka Kanade u Srbiji Kati Čaba izrazila je zadovoljstvo ponovnim učešćem Kompanije Mari Šuinar na BFI-ju, na kojem je prethodnih godina kanadska scena predstavljena u svom najboljem izdanju – predstavama kompanija Les Grandes Ballets Canadiens, La La Human Steps, Les Ballets Jazz de Montreal, RubberBanDance group, Ballet BC, Kidd Pivot/Electric Company.

Kati Čaba je istakla da je Mari Šuinar “pravi ambasador kulture Kvebeka i Kanade”, te dobitnica brojnih nagrada u zemlji i inostranstvu. Njeno ime, kako je naglasila, nalazi se u ilustrovanom izdanju rečnika Le Petit Larousse i rečnika Le Robert.

Gostovanje Kompanije Mari Šuinar pomogli su, uz kanadsku ambasadu, i saveti za umetnost Kanade, provincije Kvebek i grada Montreala. Ambasadorka je ujedno zahvalila direktorki BFI-ja Aji Jung na izuzetnoj saradnji i promociji kandaskog pozorišta igre u Srbiji.

Prethodni laureati nagrade “Jovan Ćirilov – za korak dalje” su Jirži Kilijan, Šaron Ejal i Dimitris Papajoanu.

Beogradski festival igre predstavlja od 22. marta do 12. aprila u Beogradu, Novom Sadu i Vršcu 16 međunarodno priznatih trupa iz 11 zemalja. Među njima su i one koje su već poznate publici, poput Holandskog plesnog teatra, ali i one koje prvi put dolaze, kao što su filadelfijski BalletX, južnokorejska kompanija Eun-Mi An i južnoafrička trupa Dade Masilo.

Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r