Maja Gojković nova ministarka kulture i informisanja Srbije
Dosadašnja predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković biće nova ministarka kulture i informisanja, najavila je mandatarka Ana Brnabić, predstavljajući sastav nove vlade posle sednice Predsedništva Srpske napredne stranke (SNS). Ministarstvo kulture i informisanja prvi put posle niza godina dobija na čelu visokog funkcionera vladajuće stranke i političara sa dugogodišnjim iskustvom, a da li će se to odraziti na poboljšanje položaja kulture i medija u društvu, ostaje da se vidi.
Visoka funkcionerka SNS Maja Gojković i ranije je pominjana kao moguća ministarka kulture i informisanja, ali je na toj funkciji ipak ostao Vladan Vukosavljević, koji je na čelu Ministarstva kulture i informisanja bio od avgusta 2016. godine, došavši sa pozicije gradskog sekretara za kulturu Beograda.
Što se tiče kulture, gotovo redovno je učestvovala na konferencijama za novinare Beogradskog festivla igre, koje su za vreme njenog mandata tradicionalno organizovane u holu parlamenta. Privukla je pažnju javnosti, između ostalog, i kada je krajem 2016. godine sa tadašnjim gradskim menadžerom Beograda, a sada zamenikom gradonačelnika Goranom Vesićem, najavila spomenik Endiju Vorholu, navodeći da je uticao i na njen profesionalni put.
Otvaranje Muzeja savremene umetnosti u Beogradu 2017. godine, foto: SEEcult
Rođena 1963. godine u Novom Sadu, gde je završila Pravni fakultet, Maja Gojković je od od aprila 2014. godine bila predsednica srpskog parlamenta. Opozicija joj je zamerala zbog urušavanja kulture dijaloga u parlamentu, u kojem je, između ostalog, bila jedno vreme i predsednica Odbora za kulturu i informisanje.
Svojevremeno je radila kao advokat, a bila je i prva žena na gradonačelnica Novog Sada od 2004. do 2008. godine, kao kandidatkinja Sroske radikalne stranke. Bila je i odbornica u Skupštini grada Novog Sada (2008-2012), te poslanica u parlamentima Jugoslavije i Državne zajednice Srbije i Crne Gore od 1992. godine, kao i u Skupštini Vojvodine.
Na prvim parlamentarnim izborima bila je članica Narodne radikalne stranke Veljka Guberine, koja se priključila kasnije Srpskoj radikalnoj stranci. Maja Gojković je od vrha SRS počela da se odvaja već po stupanju na dužnost prve žene Novog Sada, a u martu 2008. godine novosadski odbor radikala saopštio je da više nije članica stranke. Iako se očekivalo da će, nakon raskola u SRS i odvajanja Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića od Vojislava Šešelja, i sama pridružiti novoosnovanoj SNS, Maja Gojković osnovala je novu stranku - Narodnu partiju. koja je sa Demokratskom strankom Srbije i Novom Srbijom uspostavila krajem 2008. sporazum o zajedničkom političkom delovanju. Krajem 2009. godine je izabrana za predsednicu Narodne partije, koja je na izborima u maju 2012. godine učestvovala na listi Unije regiona Srbije Mlađana Dinkića, Nedugo zatim njena stranka isključena je iz članstva URS, jer je pregovarala sa Demokratskom strankom o formiranju nove vlade, ali je podržala novu vladajuću koaliciju SNS-a, socijalista i URS-a.
Prema ranije objavljenoj zvaničnoj biografiji, Maja Gojković govori engleski i nemački jezik.
Maja Gojković izazvala je posebnu pažnju javnosti i kada je 2015. godine prilikom posete Iranu nosila hidžab, koji je dobila iz Novog Pazara, a reakcije na taj potez okarakterisala je kao medijski linč. Kako je tada navela, hidžab je trebalo da pokaže koliko Srbija ceni poštovanje koje je Iran u mnogim trenucima pokazao prema njenim državnim interesima, između ostalog i time što nije priznao nezavisnost Kosova. "Srbiju nisam osramotila nigde gde sam bila, pa ni sada, i drago mi je što je premijer Aleksandar Vučić, iako je bio u Kini, našao vremena da mi pruži podršku", istakla je ona tada.
Niz komentara izazvala je i 2016. godine i izjavom da je izložba SNS "Necenzurisane laži", na kojoj je stranačka pres služba prikazala više od 2.500 “negativnih medijskih sadržaja” o SNS-u i i njenom lideru, dotadašnjem premijeru Aleksandru Vučiću, postavljena "na moderan način" i da je "konceptualna umetnost tipa Marine Abramović”.
Maja Gojković jedna je od 11 žena u predloženom sastavu od 23 člana nove Vlade Srbije, u kojoj je oko 50 odsto novih ministara.
*Foto: Beogradski festival igre
(SEEcult.org)