• Search form

05.09.2024 | 18:04

Magičnost drevnog Venije Vučinić Turinski

Magičnost drevnog Venije Vučinić Turinski

Izložba Venije Vučinić Turinski, 91-godišnje skulptorke koja je odabrala drvo kao osnovni materijal tokom šestodecenijskog stvaralaštva, otvorena je 5. septembra u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, a umetnica je zahvalila mlađoj generaciji.

“Od srca vam zahvaljujem, mlada generacijo. Vi nas nasledite vašom mudrošću, vašom pameti, vašom dobrotom, plemenitošću”, rekla je umetnica na otvaranju izložbe kojom MSUB nastavlja ciklus “Umetnost i ličnost”, posvećen skulptorkama zastupljenim u svojoj kolekciji.

Autorka izložbe “Magičnost drevnog” dr Rajka Bošković istakla je o delu Venije Vučinić Turinski da sasvim nesvakidašnji razvojni put njenog umetničkog stvaralaštva ukazuje na neobičnu i samosvojnu ličnost.

“Već na početku svog umetničkog delovanja, prepoznavši svoj put, bira drvo kao osnovni i skoro jedini materijal za svoj umetnički izraz, a drevne, ručno rađene predmete kao nepresušno polje nadahnuća za skuplturu. Iako na samom početku radi dela i u drugim materijalima, drvo postaje dominantan materijal u kom već više od šest decenija, uvek i nanovo pronalazi podsticaj za oblikovanje svojih dela. I pored toga što je drvo kao tradicionalni materijal veoma zastupljen kroz celu istoriju skulpture, počev od Egipta, pa sve do današnjih dana, način upotrebe ovog materijala u skulpturi Venije Vučinić Turinski je sasvim osoben”, istakla je Rajka Bošković, kustoskinja Zbirke skulpture i instalacija u MSUB-u.

Na izložbi su zastupljeni i radovi Venije Vučinić Turinski pozajmljeni iz zbirki Narodnog muzeja Srbije, Narodnog muzeja u Aranđelovcu i Narodnog muzeja Šumadije, kojima je direktorka MSUB Marijana Kolarić uahvalila, podsetivši da je ciklus posvećen ženama skulptorkama nastao sa idejom da podstakne razmišljanje o umetničkim putanjama žena vajarki, kao i da podseti na doprinos autorki koje su obeležile skulpturu 20. i 21. veka na domaćoj sceni.

Rajka Bošković,  Marijana Kolarić i Venija Vučinić Turinski, foto: Bojana Janjić

Viša kustoskinja Narodnog muzeja u Aranđelovcu Tanja Vićentić istakla je da je izložba u MSUB-u - za aktere vremena u kojem su predstavljena dela nastala - podsećanje na izuzetan izraz Venije Vučinić Turinski.

Stručnoj javnosti, kako je dodala, izložba pruža sveobuhvatniju sliku vajarskog opusa kroz najreprezentativnije primere prikazane na jednom mestu, što je svakako retka prilika, dok je za mlađe generacije to susret sa posebnom umetnošću i vremenom od pre skoro pola veka, kada su se odigrale velike promene u srpskoj i jugoslovenskoj skulpturi.

“Ujedno, ovo je važan korak ka tome da stvaralaštvo Venije Vučinić Turinski bude konačno adekvatno valorizovano i da umetnički opus vajarke dobije nova, savremena čitanja”, istakla je Tanja Vićentić.

Venija Vučinić Turinski (1934, Kolašin), diplomirala je 1962. godine na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu, gde je završila i postdiplomske studije u klasi Jovana Kratohvila (1964). Bila je član grupe 10 plus.

Njeni radovi se nalaze u mnogim muzejskim zbirkama u Srbiji, kao i u regionu.

Do sada je imala osam samostalnih izložbi, a učestvovala je na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Članica je ULUS-a od 1963.

Javna skulptura Korablja, realizovana u mermeru, postavljena je u parku na levoj obali Save u Beogradu.

Dobitnica je značajnih nagrada kao što su nagrada “Sreten Stojanović” Akademije likovnih umetnosti u Beogradu (1962), nagrada za skulpturu 10. Umetničke kolonije Ečka (1965), otkupna nagrada Galerije Fortuna u Zagrebu (1966), nagrada Umetničke kolonije u Rovinju (1975), otkupna nagrada na Bijenalu male plastike u Murskoj Soboti (1977), nagrada za izvođenje skulpture Korablja u slobodnom prostoru, Prostor 78, Beograd (1978), “Zlatno dleto” ULUS-a (1980), Nagrada Oktobarskog salona u  Beogradu (1982), nagrada na Jesenjem salonu likovnih umetnika u Beogradu (2003)…

Tokom trajanja izložbe u MSUB-u, pored javnih vođenja, najavljen je i ciklus predavanja Misao o skulpturi (3) koja će održati dr Rajka Bošković, sa posebnim gostom za svaku od odabranih tema.

Izložba će biti otvorena do 23. novembra, nakon čega je predviđeno predstavljanje opusa Ane Viđen.   

*Foto: Bojana Janjić

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r