Luminokinetika za kraj Srneca
Audio-vizuelni performans 'Luminokinetika' biće održan 14. februara u zagrebačkom Muzeju savremene umetnosti (MSU), povodom zatvaranja retrospektivne izložbe “Prisutna odsutnost” Aleksandra Srneca, na kojoj će biti dodeljena i nagrada Ford Fiesta. Performans je zasnovan na istraživanju svetlosnih objekata Srneca, a realizovan je kao umreženi odnos i interakcija zvuka (klavir, violina, live electronics) i slike (prigodno programirani video software).
Audio-vizuelni performans 'Luminokinetika' biće održan 14. februara u zagrebačkom Muzeju savremene umetnosti (MSU), povodom zatvaranja retrospektivne izložbe “Prisutna odsutnost” Aleksandra Srneca, na kojoj će biti dodeljena i nagrada Ford Fiesta.
Performans je zasnovan na istraživanju svetlosnih objekata Srneca, a realizovan je kao umreženi odnos i interakcija zvuka (klavir, violina, live electronics) i slike (prigodno programirani video software).
Troje umetnika mlađeg naraštaja, muzičari Ivan Arnold (klavir/elektronika) i Dunja Kobas (Violina), te multimedijalni umjetnik Davor Sanvincenti, tragom Srnecove sklonosti prema eksperimentu, avanturi i produhovljenoj igri, ostvarili su audiovizualno istraživanje koje vodi u središte Srnecovih svetlosnih objekata, saopštio je MSU.
Proučavanjem, pomnim posmatranjem i snimanjem svetlosnih i zvučnih tragova koje za sobom ostavljaju Srnecovi svetlosni objekti, a koji su gotovo nevidljivi, odnosno nečujni u svakodnevnom opažanju, troje autora vode publiku u novo iskustvo poimanja sinestezije, trans-osećajne percepcije u kojoj čitavo ljudsko telo učestvuje u procesuiranju osećajnih informacija.
Spojivši muziku, zvuk i pokrenutu sliku u celinu, “Luminokinetika” poziva na širenje mogućnosti gledanja zvuka i slušanja slike, te na jasnije razumevanje Srnecovih postupaka: slikanjem svetlosti, bojom i materijom.
Za umetničku režiju i vizualije “Luminokinetike”, u produkciji MSU Zagreb, zadužen je Messmatik, a kustoskinja projekta je Leila Topić.
MSU je za 16. februar najavio i svečano otvaranje novog projekta na medijskoj fasadi svoje zgrade - trokanalne video, slajd-šou i zvučne instalacije Dejvida Smitsona (David Smithson) “Shsshpopp! Psst!”
Na zatvaranju retrospektive Srneca, u okviru koje je održan i bogat prateći program kreativnih radionica, stručnih predavanja, projekcija animiranih filmova i filma o tom umetniku, biće proglašen i dobitnik velike nagrade - Forda Fieste, oslikane prema Srnecovom crtežu.
Svi posetioci izložbe, koji su kupili kartu, mogli su ispuniti letak i tako učestvovati u nagradnoj igri za Fiestu Srnec.
Dobitnika će izvući poslednji posetilac koji napusti izložbu neposredno pre zatvaranja u 19 sati. Tako će jedan “slučajni prolaznik” doneti sreću drugom, saopštio je MSU i pozvao sve koji su učestvovali u nagradnoj igri da prisustvuju performansu Davora Sanvicentija i izvlačenju dobitnika nagrade.
Retrospektiva Srneca prva je velika ovogodišnja izložba u novoj zgradi MSU u Zagrebu, a predstavlja slike, luminokinetičke objekte, plastičke intervencije u prostoru, dizajn, fotografiju i eksperimentalni film tog umetnika, člana uticajne grupe Exat-51, koji je obeležio drugu polovinu 20. veka na hrvatskoj sceni, posebno u aspektima koji su orijentisani na istraživanje, eksperiment i povezivanje različitih disciplina.
Retrospektiva “Prisutna odsutnost” nastavlja već započeto kolekcionarsko, muzejskogalerijsko i naučno-kritičko istraživanje “umetnosti na rubu i ruba umetnosti”, nakon izložbe “Rubne posebnosti - avangardna umjetnost u regiji 1918-1989” u Galerijskom centru Varaždin 2005. godine, koja je 2006. gostovala i u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu i 2007. Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, te u septembru 2007. u prostorima Muzeja grada Varaždina i bivšeg proizvodnog pogona fabrike Varteks.
Okosnicu izložbe čine radovi koji su bili postavljeni i na varaždinskoj retrospektivi, ali samo za postavku u MSU rekonstruisan je ambijent izložbe “LM 191268”, održane 1969. u izložbenom prostoru na Katarinskom trgu, u tadašnjem prostoru Galerije suvremene umjetnosti.
Izložbu su organizovali MSU, Kolekcija Marinko Sudac i Grad Varaždin, a prati je i opsežna monografija s tekstovima istoričara umetnosti Ješe Denegrija iz Beograda, profesora na Akademiji dramske umjetnosti Hrvoja Turkovića i predavača na Studiju dizajna Arhitektonskog fakulteta Feđe Vukića.
MSU je za 16. februar najavio i svečano otvaranje novog projekta na medijskoj fasadi svoje zgrade - trokanalne video, slajd-šou i zvučne instalacije Dejvida Smitsona (David Smithson) “Shšhpopp! Pšt!”
Sajt MSU Zagreb je www.msu.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)