• Search form

12.03.2010 | 15:52

Logotip Sajmišta

Američki dizajner Milton Glejzer, autor čuvenog logotipa I♥NY, osmislio je s Mirkom Ilićem logotip Memorijalnog centra Sajmište u Beogradu, na kojem je od kraja 1941. do sredine 1944. bio nacistički logor.

Logotip Sajmišta

Američki dizajner Milton Glejzer, autor čuvenog logotipa I♥NY, osmislio je s Mirkom Ilićem logotip Memorijalnog centra Sajmište u Beogradu, na kojem je od kraja 1941. do sredine 1944. bio nacistički logor.

Novi logotip Sajmišta, u formi stilizovane suze i plamena, predstavljen je 12. marta u Kulturnom centru Beograda uz projekciju dela dokumentarnog filma "Sajmište - istorija jednog logora" u produkciji B92, koji bi trebalo da edukativno utiče na Beograđane, nesvesne da je Staro Sajmište bilo mesto likvidacije više od 40.000 Jevreja, Srba i Roma i najveći logor na prostoru okupirane Srbije u Drugom svetskom ratu.

Prema rečima Ilića, koji se pre nekoliko godina angažovao na podizanju svesti o značaju Starog Sajmišta, Memorijalni centar bi trebalo da bude svojevrsni podsetnik da se užasi rata i torture više nikada ne bi ponovili.

"Ako na današnji dan zaboravimo ljude koji su ubijeni ne tako davno ili čoveka (premijera Zorana Đinđića), ne tako davno - pre sedam godina, onda je njhova smrt uzaludna. Svi ljudi koji su ubijeni tamo, ne da su samo oni ubijeni, već je ubijeno sve što su želeli biti”, rekao je Ilić, jedan od učesnika međunarodne konferencije “Dizajner: Autor ili univerzalni vojnik”, u okviru koje je do 10. aprila u prostoru Robne kuće “Beograd” u Knez Mihailovoj otvorena izložba “Crtanje je mišljenje” (Drawing is Thinking) čuvenog američkog dizajnera Glejzera, koautora logotipa Sajmišta.

Direktor B92 Veran Matić istakao je da je standard u svetu da mesto holokausta bude obeleženo i da služi kao uspomena i u edukativne svrhe.

Između ostalih, i član Gradskog veća Željko Ožegović istakao je potrebu konačnog rešenja prostora Starog Sajmišta.

Prvo spomen obeležje na mestu logora Sajmište, inače, podignuto je tek 70-ih godina prošlog veka, a prostor je 1987. proglašen za kulturno dobro Beograda, ali nikada nije nije adekvatno obeleženo kao mesto holokausta.

Na Staro Sajmište skrenuta je veća pažnja pre tri godine, kada je otkazan koncert bristolske grupe Košin (Kosheen) u Posejdon hali. Organizatori su tada saopštili da je to učinjeno pod pritiskom stranih i domaćih medija i izrazili nadu da će veliki publicitet koji je dobilo Staro Sajmište biti iskorišćen da se pitanje uređenja tog prostora napokon reši.

Među učesnicima promocije logotipa Memorijalnog centra Sajmište bio je i američki dizajner i teoretičar Stiven Heler, dugogodišnji umetnički direktor “Njujork tajmsa”, takođe jedan od gostiju međunarodne konferencije “Dizajner: Autor ili univerzalni vojnik”.

Konferencija je okupila renomirane autore, dizajnere i teoretičare iz Srbije, regiona i SAD, a bila je posvećena sve brže menjajućem položaju, statusu i uslovima u medijima koji utiču na savremenu ulogu dizajnera.

Projekat su pokrenuli Kvart magazin (www.kvartmagazin.rs), Fakultet za medije i komunikacije i nevladine organizacije Mikser i Blokovi, uz partnerstvo Erste banke, američke ambasade, Fonda za otvoreno društvo, McCann Ericksona i Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r