Lobi kulture, na putu ka EU
Projekat “Lobi kulture”, koji će nevladina organizacija Kiosk iz Beograda realizovati od 1. septembra s partnerima u regionu, podrazumeva istraživanje stavova građana o promenama koje očekuju ulaskom njihove zemlje u Evropsku uniju (EU), a biće realizovan uz podršku Britanskog saveta i drugih donatora.
Projekat “Lobi kulture”, koji će nevladina organizacija Kiosk iz Beograda realizovati od 1. septembra s partnerima u regionu, podrazumeva istraživanje stavova građana o promenama koje očekuju ulaskom njihove zemlje u Evropsku uniju (EU), a biće realizovan uz podršku Britanskog saveta i drugih donatora.
Uspostavljajući novu umetničku platformu, projekat “Lobi kulture” će, koristeći participativne umetničke procese, omogućiti da se postojeći strahovi, nade i nedoumice o procesu integracije zapadnog Balkana pretvore u artefakta alternativne kulturne istorije tog područja, saopštio je Britanski savet.
“Mislim da ce se korupcija smanjiti, a zakoni i odredbe pojednostaviti i verovatno bolje funkcionisati kada dođe do toga da se primenjuju”; “Moraćemo da poštujemo pregršt nekih sitnih pravila i propisa EU koji su se nagomilali tokom njenog postojanja, a koji se odnose na ‘sitnice’ (kao recimo standardna veličina kobasice)”, neki su od odgovora običnih ljudi iz Srbije.
Zainteresovani građani pozvani su da se uključe u projekat i stavovima i komentarima upotpune arhivu kolektivnog sećanja na sajtu www.theculturelobby.com
Kiosk će od 1. septembra, u saradnji sa umetničkim organizacijama u regionu - Galerijom “Miroslav Kraljević” (G-MK) u Zagrebu, Kulturnim centrom Lindart u Tirani, Laboratorijom za vizuelne umetnosti - LAB u Prištini, podgoričkom organizacijom Prostory, Centrom za savremenu umetnost Elementi u Bitolju, Centrom za savremenu umetnost u Sarajevu i INDEX Arts, INDEX on Censorship u Londonu, angažovati po dva umetnika iz zemalja Zapadnog Balkana da u susednim zemljama sprovedu istraživanje i prikupe materijal baziran na subjektivnim stavovima građana o uticaju integracijskih procesa na njihov život i neposredno okruženje, beležeći tako jedan specifičan istorijski trenutak regiona. Na taj način, svojevrsno kulturno nasleđe regiona postaje značajan doprinos savremenoj umetnosti.
Rezultati istraživanja i dobijeni materijal će tokom 2010. biti prezentovani na internetu u formi publikacije, kao interaktivna putujuća izložba namenjena javnim gradskim prostorima i GPS mapa putem koje će građani moći da fizički i virtuelno prolaze kroz umetničke radove i lokacije tretirane istraživanjem.
Kustos projekta “Lobi kulture” je Milica Pekić, a autori su Sindi Blažević (Cindy Blazevic) i Paskal Paket (Pascal Paquette).
“Lobi kulture” su podržali: Fond za otvoreno društvo, Evropska kulturna fondacija, Balkanski fond za demokratiju, Fund for Arts BiH, Skupština grada Beograda, Prohelvetia i Ontario Arts Council.
Menadžer projekta British Council Creative Collaboration za Srbiju je Ivana Đurišić.
Reč je o jednom od više umetničkih projekata koji se finansiraju iz regionalnog Fonda za umetničku saradnju Britanskog saveta (British Council Crative Collaboration Fund) u jugoistočnoj Evropi .
“Creative Collaboration” (www.britishcouncil.org/creativecollaboration) je regionalni projekat Britanskog saveta koji okuplja umetnike, producente i kreativne preduzetnike oko umetničkih projekata koji povezuju ljude iz zemalja jugoistočne Evrope i Velike Britanije, u nastojanju da obogati kulturni život Evrope i da stvori mreže koje će omogućiti dijalog i debatu širom umetničkih zajednica pomažući međusobno razumevanje, razvijanje veština, poverenja i poštovanja koje prevazilazi granice.
Kiosk je nevladina organizacija iz Beograda, čiji je osnovni cilj široka saradnja među umetnicima i kulturnim radnicima u svim oblastima savremene umetnosti, u uverenju da inovativne umetničke aktivnosti neguju otvorenost i obezbeđuju bolje razumevanje društvenih i političkih poteškoća modernog društva.
Imajući u vidu taj cilj, Kiosk kreira izložbe, publikacije i istraživanja koje poboljšavaju razumevanje društvenih problema, teorije i prakse moderne umetnosti, kao i ulogu umetnosti u mejnstrim kulturi. Od 2002. Kiosk sarađuje sa umetnicima, kulturnim radnicima i javnošću da bi stvorio participativne projekte velikog formata i nove mreže koje podstiču dijalog etnički i nacionalno podeljenih grupa.
(SEEcult.org)