Levi na tribini Beldocsa, uprkos ranijem incidentu
Francuski filozof, pisac i reditelj Bernar Anri Levi, nakon fizičkog i verbalnog napada 10. maja u Dvorani Kulturnog centra Beograda, pojavio se i dan kasnije na festivalskoj tribini, na kojoj je odbacio kao neosnovane optužbe grupe mladića koji su ga napali da je podržavao NATO bombardovanje Srbije.
Levi je, na pitanje iz publike kako bi se osećao da se neki Srbin zalagao za bombardovanje Francuske, izjavio da se ni on nije zalagao za bombardovanje Srbije, već za “svrgavanje Miloševića koji je naneo mnogo patnje svim narodima Jugoslavije”.
“To je bila moja želja i borba da se ti narodi oslobode Miloševića”, rekao je Levi, koga je prethodne večeri grupa levičara pogodila tortom, uzvikujući: “Napolje iz Beograda, podržali ste bombardovanje Srbije”.
Prema mišljenju Levija, ima mnogo ratova za koje Zapad ništa nije skrivio.
“Rat je uvek užasan i treba odlučiti se za njega tek kad su sva ostala sredstva iscrpljena. Pamtite Drugi svetski rat u kome se nije moglo ratovati na diplomatski način. Isto je bilo u Sarajevu. Ima situacija kada je jedini odgovor na rat upravo intervencija ratnim sredstvima”, rekao je Levi.
Levi je posle napada pokušao i sam da se obračuna sa jednim od mladića, a onda je izašao iz sale i potom se ponovo vratio kratko navodeći da se “Srbija nije promenila” i da je atak na njega pokazatelj da “demokratija još nije zaživela u Beogradu”.
“Ne žele da čuju istinu, optužuju me da podržavam imperijalizam, a oni ga podržavaju. Oni su mali fašisti. Ponosan sam što ovde branimo demokratiju. Srbija zaslužuje da uđe u Evropu i čast mi je što je Beldocs u svoj program uvrstio i prikazao ovaj film”, rekao je Levi povodom svog filma "Pešmerga", nakon kojeg je i napadnut - za vreme razgovora sa srpskim rediteljem Goranom Markovićem.
Policija je, inače, saopštila da identifikovala napadače na Levija, koji su se i sami oglasili kao aktivisti SKOJ-a.
Aktivista SKOJ-a Aleksandar Đenić izjavio je da su aktivisti nakon napada tortom, otišli kućama, navodeći da je “napad tortom bio nenasilan protest protiv nekoga ko je zagovarao bombardovanje Jugoslavije i ko nije dobrodošao u Srbiju”.
“Bacanje torte je vid nenasilnog protesta. U publici je bilo oko 50 ljudi, od kojih je deset naših aktivista. Niko od njih nije priveden jer policije nije bilo tu, a ni organizatori nisu zvali MUP. Samo su se posle, preko nekih prijatelja, raspitivali da li ćemo doći i na tribinu koja se održava danas”, rekao je aktivista SKOJ-a Aleksandar Đenić, preneo je “Blic”.
Đenić je za Levijevu ocenu da su fašisti rekao da je tragikomična.
“Mi smo organizacija koja se zalaže za svet mira i pravde, za razliku od onoga za šta se zalaže Levi”, dodao je Đenić.
Direktor Beldocsa Mladen Vušurović izvinio se Leviju zbog incidenta, navodeći da je misija tog festivala sasvim suprotna i da se protivi agresiji.
Beldocs je prethodno saopštio da “sa zadovoljstvom i ponosom želi da obavesti javnost” da će Levi nastupiti na tribini.
Organizatori Beldocsa su odmah nakon incidenta zatražili od gradskih vlasti Beograda i države Srbije da zaštite goste tog festivala i omoguće slobodu govora, a Levi je rekao da je spreman da učestvuje na festivalskoj tribini ukoliko mu se omogući bezbedno učešće.
“Beldocs festival zahteva od nadležnih da se počinioci incidenta identifikuju i odgovarajuće kazne. Takođe, festival osuđuje svaku vrstu nasilja, sprečavanja slobodnog govora i javne reči”, poručili su bili organizatori festivala.
Levi je poznat po kontroverzama koje su njegovi politički stavovi izazvali u domaćoj i međunarodnoj javnosti. Izjave o ratu u Jugoslaviji i potonjem NATO bombardovanju donekle je već objašnjavao, a uoči gostovanja na Beldocsu negirao je da je bio zagovornik NATO bombardovanja 1999.
“Nisam mislio da Srbiju treba bombardovati. Rekao sam da bombardovanje Sarajeva treba da prestane, a 1999. da Kosovo treba da bude nezavisno”, rekao je Levi gostujući na TV B92 povodom Beldocsa.
Levi je na Beldocsu predstavio filmove “Pešmerga” i “Bitka za Mosul”, u okviru nove programske celine Kreacija vs destrukcija.
Oba filma su uvid u najnoviju opsesiju Levija, a tiču se neprekidnih sukoba Kurda sa Isisom. Pešmerga – što na farsiju (persijskom) znači “oni koji se susreću sa smrću” – ime je kurdskih vojnika, sa kojima je Levi živeo svakodnevno, delio njihove živote, žudnje, borbe i tako ostvario vrlo osobene i retko viđene snimke.
(SEEcult.org)