• Search form

17.11.2016 | 12:09

Kvantna muzika u fokusu 3. Keyboard Days

Kvantna muzika u fokusu 3. Keyboard Days

Festival Keyboard Days posvećen je u trećem izdanju kvantnoj muzici, a publiku od 18. do 20. novembra u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu očekuju koncert LP Dua, premijerno predstavljanje hibridnog klavira, kao i predavanje profesora kvantne fizike Vlatka Vedrala sa Univerziteta Oksford.

Treće izdanje Keyboard Days festivala u potpunosti je posvećeno predstavljanju umetničko-naučnog projekta “Kvantna muzika” (Quantum Music), u okviru kojeg je i proizveden novi instrument hibridni klavir, koji je u okviru tog projekta dalje razvija tim inženjera iz Srbije u saradnji sa LP Duom.

Festival počinje 18. novembra koncertom LP Dua - pijanista Sonje Lončar i Andrije Pavlovića, koji su i osnivači Keyboard Days, a predstaviće dela savremenih kompozitora i svoju autorsku muziku, kao i projekat “Kvantna muzika”.

Hibridni klavir, koji će, uz stručno vođenje, posetioci Kolarca biti u prilici da vide uoči koncerta LP Dua, spoj je akustičnog klavira i kombinacije analognih i digitalnih sintisajzera. Upotrebom tog instrumenta vršiće se prvi kvantno-muzički eksperimenti, a zvuk koji instrument proizvodi zasnovan je na algoritmima, jednačinama, formulama i pravilima kvantne fizike. Taj instrument će u okviru daljih eksperimenata funkcionisati na taj način što će u realnom vremenu pratiti vibraciju svake žice klavira ponaosob, utiskujući tako “uhvaćenu“ informaciju u laser kojim se vrši pobuda Boze Ajnštajnovog kondenzata, stanja u kome atomi funkcionišu kao sasvim poseban fenomen.

U okviru festivala Keyboard Days, 19. novembra biće održano i predavanje profesora Vlatka Vedrala o kvantnoj fizici, a pridružiće mu se i profesor sa Univerziteta u Arhusu Klaus Molmer, jedan od najvećih popularizatora kvantne fizike danas. Moderatorka i prevoditeljka biće Ivana Medić sa Muzikološkog instituta SANU, koji je, inače, koordinator projekta “Kvantna muzika”.

Ovogodišnji Keyboard Days sajam, za razliku od prethodna dva koja su bila izlagačkog tipa, obeležiće tokom vikenda predavanja o primeni i radu pojedinačnih delova analognih sintisajzera, sa akcentom na individualne primene oscilatora (VCO i DCO), filtera (VCF), envelope (ADSR), pojačivača (VCA) i modulatora (LFO), kao i načine njihove integracije u željene module za dobijanje originalnih zvukova koji se mogu primenjivati u muzici i na filmu. Tu radionicu vodi Nenad Antanasijević Antanas, dok će radionicu muzike otvorenog koda (open source music), odnosno realizacije audio-instalacija pomoću otvorenog hardvera i softvera, voditi elektroinženjeri Dule Petković i Miloš Sekereš.

Radionice u Digitalnoj galeriji Kolarca pružiće posetiocima priliku da se i sami poigraju procesom konstrukcije sintisajzera i audio-instalacija.

Festival Keyboard Days Belgrade osnovao je LP Duo 2014. godine iz potrebe da se široj publici prezentuju značajni internacionalni izvođači na polju klavijaturne i nove muzike.

U okviru prethodna dva festivalska izdanja održano više od deset koncerata istaknutih internacionalnih izvođača iz Holandije, Velike Britanije, Kolumbije, Srbije u Japana, uz izložbu sintisajzera jedinstvenu na ovim prostorima, kao i radionice istaknutih umetnika.

Festival organizuje Centar za novu umetnost (CENU), u saradnji sa festivalom Take Over, uz podršku Centra za promociju nauke, Muzikološkog instituta SANU, Grada Beograda, Erste banke i Kolarčeve zadužbine. 

CENU, CNP i Muzikološki institut SANU su i partneri u projektu "Kvantna muzika", koji je pokrenut 2015. godine radi popularizacije kvantne fizike kroz muziku i audio-vizuelnu umetnost. Ciljevi projekta su stvaranje jedinstvenog muzičko-scenskog dela, novih “kvantnih” instrumenata i kvantne muzike kao novog muzičkog žanra.

U projektu partnerski učestvuju i Univerzitet u Oksfordu, Danish National School of Performing Arts i Kino Šiška iz Ljubljane, a sufinansiran je kroz program Kreativna Evropa.

Festivalski sajt je keyboarddays.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r