• Search form

01.10.2010 | 12:26

Kustos umetnik, izložba rad?

Pitanje statusa kustosa i izložbi u savremenoj umetnosti tema je međunarodnog simpozijuma 1. i 2. oktobra u Ljubljani, čiji je moderator Marko Stojanović iz Srbije, a obuhvata 12 predavanja koja bi trebalo da rasvetle fenomene pretvaranja kustosa u umetnike i izložbi u umetničke radove.

Kustos umetnik, izložba rad?

Pitanje statusa kustosa i izložbi u savremenoj umetnosti tema je međunarodnog simpozijuma 1. i 2. oktobra u Ljubljani, čiji je moderator Marko Stojanović iz Srbije, a obuhvata 12 predavanja koja bi trebalo da rasvetle fenomene pretvaranja kustosa u umetnike i izložbi u umetničke radove.

Među učesnicima su najavljeni Jelena Vesić iz Srbije, Beti Žerovc iz Slovenije, Alfred H. Barr ml. i Mary Anne Staniszewski iz SAD, Martin Beck iz Austrije/SAD, Beatrice von Bismarck, Michael Fehr, Søren Grammel i Kerstin Stakemeier iz Nemačke, Bogdan Ghiu iz Rumunije, Paul O'Neill iz Velike Britanije i Philip Ursprung iz Švajcarske.

Da li izložba postaje umetnički rad i šta su glavne odlike takvog rada? Da li se može definisati njegova struktura? Da li je moguće uopšte utvrditi da li je to umetničko delo ili nije? Šta čini ili ne čini kustosa autorom, a šta umetnikom? Da li i dalje gledamo i uživamo u pojedinačnim radovima u okviru određene izložbe ili posmatramo same izložbe kao radove? Možemo li i da li bi trebalo da te dve stvari odavajamo ili ih treba posmatrati simultano i da li bi one trebalo da se spoje kao u pozorišnoj predstavi ili filmu?, glavna su pitanja o kojima će biti reči na simpozijumu.

Prema navodima organizatora, još nema odgovora na pitanje da li i kako izložba postaje forma umetnost, a kustos umetnik, ali debate o tim pitanjima, uključujući kritičke stavove, postale su stalno mesto u diskursima povezanim sa savremenom umetnošću.

Izgleda stoga da insistiranje na bazičnoj debati i odbijanje takvog razvoja na osnovnom nivou zapravo ugrožava dublja istraživanja i razumevanje medijuma izložbe i autorske funkcije, kao i njihovog uticaja.

Predavanja u okviru simpozijuma trebalo bi da osvetle te fenomene, tretirajući ih i analizirajući na savremenim ili istorijskim primerima.

Simpozijum “Izložba kao umetnički medijum, kustos savremene umetnosti kao umetnik. Promena statusa izložbi i kustosa u oblasti savremene umetnosti” u Modernoj galeriji u Ljubljani organizovala je asocijacija Igor Zabel za kulturu i teoriju, a koncept i program osmislila je Beti Žerovc.

Asocijacija Igor Zabel, inače, organizuje i ove godine dodelu istoimene nagrade za kulturu i teoriju, a dobitnik je istoričar umetnosti u Nacionalnom muzeju u Varšavi Piotr Piotrowski.

Piotrowski je nagrađen kao izuzetan istoričar umetnosti u centralnoj i istočnoj Evropi.

Četiri radna granta dobili su hrvatsko-britanski pisci i kustosi Maja i Reuben Fowkes, interdisciplinarni Mirovni institut u Ljubljani, rumunski kustos Raluca Voinea i istoričar umetnosti Daniel Grúň iz Bratislave.

Sajt Igor Zabel asocijacije je www.igorzabelassociation.org, a Moderne galerije www.mg-lj.si

*Foto: Neopisivo prisustvo, radno mesto kustosa, 1997 (Moderna galerija)

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r