Kulture u dijalogu na Filološkom fakultetu
Međunarodna godišnja konferencija Filološkog fakulteta u Beogradu posvećena je kulturama u dijalogu, a od 28. do 30. septembra okupiće više od 130 izlagača iz zemlje i sveta, koji će izneti različita viđenja na teme kao što su interkulturalna komunikacija, kulturna baština, mediji i kultura, interkulturalnost i biblioteke, srpske studije u međunarodnom kontekstu, internet i književni žanrovi, kultura i diplomatija, književnost i pozorište, književnost u interkulturalnom kontekstu...
Osim konferencijom, na kojoj učestvuju stručnjaci iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, BiH, bugarske, Italije, Rusije, SAD, Novog Zelanda, Indonezije, Konga, Velike Britanije, Palestine i drugih zemalja, Filološki fakultet naglašava značaj teme “kulture u dijalogu” i pokretanjem procesa akreditacije istoimenog master akademskog kursa, rekla je 25. septembra na konferenciji za novinare dekan Filološkog fakulteta Aleksandra Vraneš.
Prof. dr Darko Tanasković, koji će na otvaranju konferencije održati plenarno predavanje “Neofilologijom od razuma ka mudrosti”, rekao je da su problemi današnjeg sveta velikim delom nastali zbog prekida komunikacije među ljudima.
“Kulture mogu biti u dijalogu ako su nosioci tih kultura u dijalogu”, rekao je Tanasković, ističući i značaj povezivanja i savremenog proučavanja jezika, književnosti i kulture - što su, “bolonjskim jezikom rečeno”, i tri velika modula koja postoje na Filološkom fakultetu.
Prema njegovim rečima, reakcija na tezu o sudaru civilizacija, kojom se pokušala zameniti ranija podela na svet dobra i zla, dovela je do teme o dijalogu civilizacija, koju su svojevremeno prihvatile i UN.
Dijalog, međutim, kako je rekao, i ne mogu voditi civilizacije, već kulture, odnosno ljudi koji ih vode.
Posebnu ulogu u tome Tanasković je pridao medijima, kao katalizatorima dijaloga, koji mogu pomoći da se prevaziđe današnja situacija u kojoj se svet nalazi, koju je opisao kao raskrsnicu, “ako ne i bespuće”.
“Danas i svaki pojedinac može spoznati posledice tog globalnog nedostatka komunikacije”, rekao je Tanasković.
Među učesnicima konferencije, osim stručnjaka sa državnih i privatnih fakulteta, najavljeni su i stručnjaci sa Kembridža, Instituta za etnologiju i antropologiju Ruske akademije nauka, Univerziteta Marien Ngoubai iz Konga, Univerziteta u Lincu, Fakulteta humanističkih i društvenih nauka u Patri, Filozofskog fakulteta u Ljubljani, Univerziteta “Goce Delčev” u Štipu, Univerziteta “St. Kl. Ohridski” u Sofiji, Narodne biblioteke “Detko Petrov” u Dimitrovgradu, Univerziteta “Gabriele d'Annunzio di Chieti” iz Peskare, Univerziteta u Oklandu, Emporija državnog univerziteta u Kanzasu...
Uvodni program konferencije počinje već 26. septembra, na Evropski dan jezika - programom koji je posvećen značaju multilingvalizma, a dan kasnije biće nastavljen koncertom gitariste Uroša Dojčinovića i projekcijom filma “Udala sam se za Srbina” o iskustvu pet engleskih dama koje žive u Beogradu, a udate su za Srbe.
Filološki fakultet je prethodnih godina svoju redovnu naučnu konferenciju posvećivao temama kao što su: “Intelektualna sloboda i savremene biblioteke” (2003), “Informaciona pismenost i doživotno učenje” (2007), “Deca i biblioteke” (2005), “Etika u nauci i kulturi” (2009), “Digitalizacija kulturne i naučne baštine, univerzitetski repozitorijumi i učenje na daljinu” (2011).
Prošlogodišnja konferencija, posvećena digitalizaciji kulturne i naučne baštine i učenju na daljinu, okupila je više od sto učesnika iz petnaestak zemalja, koji su predstavili primere dobre prakse, ali i ukazali na probleme digitalizacije koja i u svetu još uvek izaziva brojne nedoumice, ali je shvaćena i kao preduslov opšteg društvenog razvoja.
Srbija je, kako je tada rečeno, tek na začetku digitalizacije, a konferencija je stoga trebalo da ukaže na nove mogućnosti društveno-ekonomskog razvoja, jer je u savremenom dobu došlo u kvalitativnom smislu do promena u shvatanju i obrazovanja, i nauke, i istraživanja i kulture.
Sajt Filološkog fakulteta je www.fil.bg.ac.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)