Kultura pamćenja
Izložba fotografija “Kultura pamćenja”, koja predstavlja lične priče 50 učesnika iz zemalja u regionu i Nemaccke, biće otvorena od 7. do 13. novembra u galeriji Java u Sarajevu, a do kraja meseca gostovaće i u Beogradu, Tetovu i Prištini.
Izložba je završni deo projekta "Mreža za participativnu kulturu sjećanja", čiji je bio da se kroz umetnost i kulturu doprinese afirmaciji tolerancije i demokratizacije društava zapadnog Balkana, a realizovan je uz podršku Švajcarskog programa za kulturu na Zapadnom Balkanu (SCP).
Učesnici projekta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Nemačke, Srbije i sa Kosova, pozvani su bili da pošalju fotografiju i napišu kratku priču u vezi sa njom.
Neke od fotografija na izložbi su iz ličnih albuma, a neke snimljene nedavno, amaterske i profesionalne, različitih formata. Na nekima su nasmejana dečja lica sa proslava rođendana ili u igri, na drugima lični predmeti dece koja su tragično nastradala u ratu, navela je kustoskinja izložbe Lejla Hodžić.
Fotografije na izložbi su zapravo podsetnici na neka srećnija vremena, nasuprot onima koje su snimljene tokom rata ili prikazuju posledice ratova i sukoba vođenih na prostoru bivše Jugoslavije.
Svaka fotografija, ili više njih, predstavlja sećanje na jedan trenutak ili period iz prošlosti koji je ispričan u kratkim ličnim pričama. Priče ne opisuju uvek fotografiju koju vidimo, već su često samo intimni vizuelni podsetnik događaja koji je opisan.
U realizaciji projekta "Mreža za participativnu kulturu sećanja" učestvuju sarajevski festival MESS, Loja iz Tetova, Inicijativa mladih za ljudska prava iz Beograda i Multimedia centar Qendra iz Prištine.
U okviru tog projekta do sada je realizovan veći broj programa u regionu, a u Sarajevu je u maju, u koprodukciji SARTR-a i MESS-a, premijerno izvedena predstava “Bio je lijep i sunčan dan” Tanje Miletić-Oručević.
Izložba u Sarajevu organizovana je uz pomoć galerije Java i Sarajevskog ratnog teatra.
Nakon Sarajeva, izložba “Kulture pamćenja” najavljena je od 15. do 20. novembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu, a potom od 21. do 26. novembra u Tetovu i od 29. novembra do 2. decembra u Prištini.
(SEEcult.org)