• Search form

16.02.2014 | 13:45

Kultura na delu

Kultura na delu

Društveni mehanizmi koji kulturi pristupaju kao borbenom sredstvu u igri dominacija tema su knjige “Kultura na delu” profesorke Filozofskog fakulteta u Beogradu Ivane Spasić, koja je kao uzorak za istraživanje uzela srpsko društvo u postmiloševićevskom periodu, a kao teorijski model i svojevrsni vodič poslužilo je delo Pjera Burdijea.

Kultura na delu”, u izdanju Fabrike knjiga, biće predstavljena 19. februara u podne na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju, uz učešće Ane Birešev, Ivana Milenkovića, Marine Simić i autorke.

Empirijska građa za tu knjigu, čiji je podnaslov “Društvena transformacija Srbije iz burdijeovske perspektive”, sakupljena je u sociološkim istraživanjima Ivane Spasić, čije analize pokazuju duboku raslojenost srpskog društva koja se da pratiti po linijama koje ocrtavaju kulturalni sukobi, kulturalne predrasude, ili kulturalni uticaji. Autorka ne analizira "sirovu stvarnost", već sastavlja i rastavlja diskurse distinkcije i klasifikacije, retoriku vrednovanja i rečnike legitimisanja. Upravo takva metoda pokazuje u kojoj su meri kultura i politika spletene, ponekad do nemogućnosti razlikovanja.

Prema rečima Ivane Spasić, predmet te knjige nije kultura kako se uobičajeno shvata, već kultura kao praksa proizvodnje i recepcije svih vrsta simboličkih objekata i struktura, dakle svega onoga što nosi određeno značenje i što podleže tumačenju, “čitanju”.

Tako shvaćena, kultura obuhvata širok raspon pojava, od značenjskih gestova, slika i predstava, preko diskurzivnih kodova, manje ili više razvijenih narativa, pa do čitavih pogleda na svet, filozofskih stanovišta i elaboriranih ideologija, uključujući ideologije o tome šta je “prava” kultura...

Stoga se Ivana Spasić, kako je navela, ne bavi u knjizi kulturom uopšte ili univerzalnom kulturom, već kulturom na delu u sasvim konkretnom društvu - u Srbiji danas.

Ivana Spasić je redovna profesorka na Odeljenju za sociologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Bavi se sociološkom teorijom, sociologijom svakodnevnog života, kulturnom sociologijom i diskursom. Osim nekoliko desetina članaka u naučnim časopisima i zbornicima, kao autorka ili koautorka objavila je knjige: “Značenja susreta” (1996), “Politika i svakodnevni život” (2003), “Sociologije svakodnevnog života” (2004) i “Kultura na delu” (2013).

Priredila je zbornik “Interpretativna sociologija” (1998), “Nasleđe Pjera Burdijea” (2006) i “Us and Them: Symbolic Divisions in Western Balkan Societies” (2013).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r