• Search form

28.09.2020 | 22:27

Kuća čuvara brane postaje Centar za istraživanje Gorskog kotara

Kuća čuvara brane postaje Centar za istraživanje Gorskog kotara

Kako podstaći kulturnjake i kreativce da daju nov sadržaj napuštenim industrijskim objektima i pokrenu participativno upravljane aktivnosti na korist lokalne zajednice, ali i šire regije? Na tome se u Lokvama, maloj opštini usred Gorskog kotara, radilo protekle tri godine u okviru međunarodnog projekta REFREsh - stvaranjem novih celogodišnjih sadržaja, povezujući kulturu, edukaciju i turizam, istraživanje i razvoj.

Usporedo s razvojem kulturnih aktivnosti sprovedena je pilot investicija obnove i prenamene starog objekta Kuće čuvara brane, koja je do 1996. godine služila kao stražarnica za sigurnosnu i tehničku kontrolu brane Lokvarskog jezera. Od tada je objekat bio izvan upotrebe i izložen propadanju.

Projektom REFREsh finansirana je obnova krova, sistem centralnog grejanja i solarne pripreme tople vode, te je natkriven spoljašnji prostor dvema nadstrešnicama koji će služiti za realizaciju različitih edukacija i radionica. Takođe, projektom je sufinansirana nabava savremenih mašina i alata za potrebe sprovođenja edukativnih i kreativnih radionica u obradi drva.

Kuća nudi i radne, te smeštajne kapacitete za terenske timove i polaznike seminara, kao i za organizaciju škola u prirodi i drugih aktivnosti.

U uređenje objekta uloženo je oko 500.000 kuna bespovratnih sredstava.

Cilj projekta REFREsh je revitalizacija neiskorišćene industrijske baštine u ruralnim područjima i iznalaženje novih oblika korišćenja takvih prostora kroz razvoj kreativnih industrija. Takođe, cilj je bio razvijanje strategija i procesa kako bi se povezali kreativni, trgovačko-poslovni i uslužni sektor. Time se želi ojačati zajednica kroz participativno upravljan celovit i održiv razvoj ruralnih područja.

Paralelno uz građevinske radove na kući, otprilike jednom mesečno, sastajala se Lokalna grupa za podršku projektu koja je analizirala potrebe i tražila najbolja rešenja za potrebe kreativnih i kulturnih industrija na području Primorsko-goranske županije. Kao kulminacija, organizovane su i tri pilot akcije, od kojih je prva bila otvaranje međunarodne izložbe fotografije, čime je predstavljena industrijska baština svih zemalja učesnica u projektu - Nemačke, Italije, Slovenije, Mađarske i Hrvatske. Održana je i umetnička radionica Druga stana drveta s lokalnim stanovnicima, koji su istraživali mogućnosti vizuelnog identiteta Kuće čuvara brane kroz medij grafike. Kroz dve radionice stvaranja novog turističkog proizvoda saradnjom kreativnog i uslužnog sektora, polaznici su razradili četiri turističko-kulturna proizvoda. Proizvodi Mir u Gorskom kotaru, Detoksikacijski kamp za mlade, Manifestacija logorske vatre, te Aplikacija za mobilne uređaje o Gorskom kotaru prezentovani su lokalnom stanovništvu na “Danu industrijske baštine”, završnoj manifestaciji projekta. Održane radionice, prema navodima organizatora, primer su dobre prakse kojima se htelo podstaći lokalno stanovništvo na korišćenje Kuće čuvara brane kao novog mesta susreta na području Lokava.

Opština Lokve u postupku je osnivanja Razvojne agencije radnog imena Lokve koja će imati u strukturi Građansko i Programsko veće, čiji su predstavnici deo Nadzornog odbora. Zadatak Agencije biće upravljanje objektima kulture i kulturnog turizma na području opštine Lokve, stvaranje kulturne ponude za stanovništvo, te kulturno-turističke ponude za goste Lokava. Takođe, davaće podršku razvoju kreativnih scena Lokava i PGŽ-a, te će prijavljivati potencijalne nove projekte namenjene lokalnoj zajednici

Cilj je osmišljavanje i realizacija novih celogodišnjih sadržaja koji povezuju kulturu, edukaciju i turizam, ali i procese istraživanja i razvoja Centra za istraživanje Gorskog kotara.

Projekt REFREsh finansiran je iz programa transnacionalne saradnje INTERREG Central Europe 2014-2020. Program je pokrenut u cilju jačanja učinaka kohezione politike Evropske unije od 2014. do 2020. godine.

U projektu učestvuje deset partnera iz pet država na čelu s vodećim partnerom – regionalnom razvojnom agencijom Aufbauwerk Region iz Lajpciga.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r