Kubanci razigrali Skoplje
Kubanska grupa Pasion de Buena Vista, koja je nedavno nastupila i u ne baš popunjenom Domu sindikata u Beogradu, digla je na noge publiku u Skoplju, kako žestokim ritmom, tako i igrom atraktivnih plesača. Publika u punoj Univerzalnoj sali i sama se izigrala 13. aprila, iako je koncert kubanskih muzičara, koje predvodi Tomas Sančez, počeo laganijim kompozicijama. Nakon što su članovi kubanskog benda prošetali kroz publiku, Makedonke su i same ustale da pokažu kako znaju da igraju salsu.
Kubanska grupa Pasion de Buena Vista, koja je nedavno nastupila i u ne baš popunjenom Domu sindikata u Beogradu, digla je na noge publiku u Skoplju, kako žestokim ritmom, tako i igrom atraktivnih plesača.
Publika u punoj Univerzalnoj sali i sama se izigrala 13. aprila, iako je koncert kubanskih muzičara, koje predvodi Tomas Sančez, počeo laganijim kompozicijama.
Nakon što su članovi kubanskog benda prošetali kroz publiku, Makedonke su i same ustale da pokažu kako znaju da igraju salsu.
Osim odlične postave plesača i atraktivnih plesačica, Pasion de Buena Vista čine i izuzetni muzičari, koji su sve vreme žestoko svirali i igrali istovremeno, ne skidajući osmeh sa lica i pokazujući da i sami uživaju i da je muzika za njih život.
Posebno su se istakle dve trube i dva trombona, kao i odlična ritam sekcija, koja je sve vreme održavala intenzivni ritam, nadopunjena klavijaturama kao savršenim delom celine.
Na momente su zvučali tako sugestivno da se činilo kao da bi mogli da izazovu trans, a mnogi u publici su i podlegli ritmu, i ne primećujući da im se tela pokreću i prate salsu.
Drugi deo koncerta, posle 20-minutne pazue, bio je u još žešćem ritmu, pa su gotovo svi u sali ustali i igrali, prepoznajući i stare hitove, uključujući numeru “Chan, chan”, poznatu i iz filma Vima Vendersa “Buena Vista Social Club”.
Ta numera nastala je na velikoj turneji koju su Sančez i legendarni Kompaj Segundo održali 80-ih, održavši pedesetak koncerta. Sančez je tada i ušao u legendu sa Segundom, koji je zahvaljujući pesmi “Chan, chan” i otputovao u SAD 1989. godine i potpisao ugovor sa velikom izdavačkom kućom.
Sančez je jedina osoba kojoj je, zbog dubokog prijateljstva sa Segundom, dozvoljeno da izvodi taj svetski hit bez naknade autorskih prava.
Pasion de Buena Vista na bisu su otpevali i poznatu “Quanta la mera”, a nakon koncerta je troje članova benda, uključujući pevačicu Maidu Kastaneda, potpisivali strpljivo diskove i postere.
Maida Kastaneda je, inače, često nastupala sa legendom kubanske muzike Ibrahimom Fererom.
Svetski poznati muzički stilovi poput rumbe, mamba, ča-ča-ča i salse potiču od četiri osnovna elementa koji su se vremenom stopili. Prvobitno, nije bilo drugih instrumenata osim udaraljki i klava. Uvođenje melodijskih instrumenata dovelo je do danas poznate, komercijalizovane verzije rumbe i drugih modernih plesova poput mamba. Muzika koja danas može da se čuje na proputovanju po Kubi je sinteza instrumentalizovanih afričkih ritmova i španskih kupleta.
Skopski koncert grupe Pasion de Buena Vista organizovao je Lithium Records.
Foto: Viktor Sokolovski
(SEEcult.org)