• Search form

25.08.2020 | 11:31

KROKODIL u novoj normalnosti

Književni festival KROKODIL, prvi veći događaj u kulturi u Beogradu nakon drugog zatišja epidemije virusa korona, biće održan od 28. do 30. avgusta i u fizičkom prostoru i onlajn, a i samom temom posvećen je “novoj normalnosti” i potrebi njenog tumačenja, kako na književnim večerima, tako i u debatnom programu koji je fokusiran na neka od najvažnijih pitanja Evrope danas.

KROKODIL u novoj normalnosti

Pod simboličnim nazivom “Remake / Remodel”, preuzetim od naslova čuvene pesme Roxy Music iz 1972. godine, organizatori 12. KROKODIL-a najavili su učešće dvadesetak istaknutih regionalnih pesnikinja i proznih spisateljica, koje već godinama donose preko potrebne, pre svega senzibilitetske promene.

U amfiteatru ispred Muzeja Jugoslavije smenjivaće se čitanja, sofa intervjui, onlajn uključenja i video-projekcije, a program će voditi beogradska performerka i aktivistkinja Zoe Gudović, odnosno Zed Zeldić Zed.

Prve večeri, 28. avgusta, KROKODIL će predstaviti autorke iz Srbije i regiona: Lana Bastašić, Lejla Kalamujić, Radmila Petrović, Adelina Teršani, Ana Vučković i Milica Vučković, te Maša Kolanović, Suzana Tratnik i Olja Savičević Ivančević, koje će se uključiti putem video linka.

Za 29. avgust najavljene su: Magdalena Blažević, Rumena Bužarovska, Jasna Dimitrijević, Biljana Đurđević, Senka Marić, Maša Seničić i Tanja Stupar Trifunović, kao i Luiza Buharova, Monika Herceg i Svetlana Slapšak putem video linka.

Beogradska debata o Evropi 2020, posvećena temi “Mogućnost Evrope 2.0”, biće održana 30. avgusta takođe u amfiteatru ispred Muzeja Jugoslavije, a okupiće eminentne evropske i regionalne intelektualce i stručnjake iz različitih oblasti (umetnici, pisci, kulturni radnici, profesionalci i teoretičari, sociolozi, istoričari, filozofi, aktivisti), uz moderaciju Ljubice Gojgić, Igora Štiksa i Uroša Krčadinca.

Učesnici tri debatna kruga baviće se nekim od najvažnijih pitanja sa kojima se Evropa i Evropljani danas suočavaju, a glavna tema biće pandemija virusa korona i njene globalne, te posebno evropske implikacije. U debatama na teme Budućnost stabilokratija (u svetlu pandemije Covid-19), Centralna Evropa (između utopijskih snova i distopijske stvarnosti) i Nova normalnost učestvovaće: Florian Biber, Katarina Peović, Boris Buden, Jelisaveta Blagojević, Mihal Kozlovski, Migel Roan i drugi.

Tribinski program, koji će biti održan 29. i 30. avgusta od 11 sati u KROKODILovom centru, posvećen je aktuelnim društveno-političkim temama iz perspektive kulture, pa će ga otvoriti razgovor Između jezika o stvaralačkoj tranziciji u drugi jezik. Sledi debata Osvajanje slobode o tri važne regionalne inicijative: Deklaraciji o zajedničkom jeziku, Deklaraciji Odbranimo istoriju i Deklaraciji o regionalnoj solidarnosti, te o njihovom mogućem sinergijskom efektu.

Za 30. avgust najavljena je debata Anti/Fašizam o antifašističkom nasleđu, ali i o ideji i realnosti zajedničke književnosti jezika naspram regionalnih ili čak etničkih književnih selekcija. Potom će biti reči i o temi Solidarnost, posvećenoj nedavnoj eksploziji u Bejrutu koja je rezultirala desetinama poginulih i hiljadama povređenih, ostavivši čak 350.000 ljudi bez krova nad glavom. Biće reči o ideji i konkretnim primerima globalne ili regionalne solidarnosti, te o njenoj važnosti mimo kompleksnih odnosa nacionalnih država i njihovih politika.

U debatnim programima učestvovaće: Mia David, Božena Jelušić, Andrej Nikolaidis, Filip Balunović, Igor Štiks, Dubravka Stojanović, Vladimir Simović, Olga Kavran, Silvija Monros, Rumena Bužarovska, Nikoleta Kosovac, Svetlana Slapšak, Jelena Đurainović, kao i Milena Berić i Vladimir Arsenijević, organizatori KROKODIL-a.

KROKODIL četvrtu godinu ima i humanitarni karakter, a ovoga puta prikupljaće sredstva za pomoć onima koji su, nakon razorne eksplozije u glavnom gradu Libana, ostali bez elementarnih životnih uslova. Putem platforme donacije.rs, biće predstavljena humanitarna akcija Remake-Remodel Lebanon, uz poziv svima da donacijama pomognu žrtvama katastrofalne tragedije koja je pogodila Bejrut.

U skladu s epidemiološkom situacijom, broj posetilaca je ograničen, budući da svako sedeće mesto zauzima površinu od 4 m2. Zainteresovani za prisustvo stoga treba da se prijave slanjem ličnih podataka na e-mail adresu office@krokodil.rs.

Prilikom dolaska neophodno je nošenje zaštitne maske, a celokupan program biće prenošen i uživo na YouTube kanalu i Fejsbuk stranici KROKODILA, te na sajtu krokodil.rs.

Zbog težine ekonomske situacije prouzrokovane pandemijom, program 12. KROKODIL-a je besplatan. Umesto kupovine karata, publika je pozvana da izvrši simboličnu donaciju na račun Udruženja KROKODIL (broj računa: 170-0030039599000-25, Prima: Udruženje KROKODIL Karađorđeva 43, Beograd s napomenom Donacija za Festival KROKODIL 2020) ili putem donatorske kutije u KROKODILovom centru ili na samom Festivalu.

Festival KROKODIL (Književno regionalno okupljanje koje otklanja dosadu i letargiju) održan je 2019. godine prema novoj koncepciji koja je podrazumevala iskorak iz regionalne na evropsku i svetsku knjizevnu scenu, kao i naplaćivanje ulaska na glavni program. Najveća zvezda 11. KROKODIL-a - francuski pisac Mišel Uelbek, ipak se nije pojavio, a nedolazak u poslednjem trenutku uoči otvaranja u Kombank dvorani obrazložio je bio neprijatnošću na letu kompanije Air Serbia. Zvezda KROKODIL-a tako je bio mađarski autor Laslo Krasnahorkai, koji je uoči Beograda učestvovao i na Festivalu evropske kratke priče u Zagrebu.

Na dosadašnjih 11 letnjih izdanja KROKODIL-a i više od 15 gostujovanja u devet evropskih zemalja, učestvovalo je više od 300 pisaca iz Srbije, regiona i  Evrope.

Festival su ove godine pomogli: Muzej Jugoslavije, Evropska Unija kroz program Kreativna Evropa i projekat Reading Balkans, Traduki, forumZFD Srbija i nacionalna platforma “Srbija stvara”, pokrenuta na inicijativu Saveta za kreativne industrije pri kabinetu premijerke Ane Brnabić. Nemačka ambasada u Beogradu pomogla je Beogradsku debatu o Evropi.

Program 12. KROKODIL-a sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r