Krizni štab honoraraca
Inicijativa “Honorarci Srbije”, čiji je zahtev za smanjenje novouvedenih poreza i doprinosa na autorske honorare podržale već oko 80 organizacija i institucija, formirala je Krizni štab za stalno praćenje situacije u vezi s novim obračunavanjem poreza na autorske honorare, koji će delovati kao grupa za pritisak na nadležna ministarstva. “Honorarci Srbije” izrazili su podršku Ministarstvu kulture na saopštenju kojim osuđuje nove poreske propise i njihov poguban uticaj na nacionalnu umetničku produkciju.
Inicijativa “Honorarci Srbije”, čiji je zahtev za smanjenje novouvedenih poreza i doprinosa na autorske honorare podržale već oko 80 organizacija i institucija, formirala je Krizni štab za stalno praćenje situacije u vezi s novim obračunavanjem poreza na autorske honorare, koji će delovati kao grupa za pritisak na nadležna ministarstva.
“Honorarci Srbije” izrazili su podršku Ministarstvu kulture na saopštenju kojim osuđuje nove poreske propise i njihov poguban uticaj na nacionalnu umetničku produkciju.
Takođe, “Honorarci Srbije” izrazili su očekivanje da će na sličan način reagovati i Ministarstvo za omladinu i sport, od koga su u međuvremenu dobili dopis u kojem je izraženo razumevanje da je povećanje poreza i doprinosa na autorske honorare pogodilo mnogo mladih ljudi, posebno onih kojima je to jedini vid egzistencije.
Prema navodima Ministarstva, uvažavajući napore vlade da kroz niz mera obezbedi smanjenje negativnih efekata ekonomske krize, ali i neophodnost zaštite mladih koji čine najugroženiju kategoriju stanovništva kada je u pitanju nezaposlenost, biće zatržen sastanak sa Ministarstvom finansija, na kojem će biti sagledane mogućnosti za rešavanje tog problema ili bar njegovo ublažavanje.
Ministarstvo omladine i sporta istaklo je i da realizuje niz aktivnosti na sprovođenju Nacionalne strategije za mlade u saradnji sa civilnim sektorom, kroz projekte udruženja gradana.
Povećanje poreza i doprinosa na autorske honorare, u tom kontekstu, značiće manje sredstva za sam sadržaj aktivnosti, jer će udruženja morati da odvoje više za poreze i doprinose za lica angažovana na sprovodenju aktivnosti, konstatovalo je Ministarstvo omladine i sporta, dodajući da je, uprkos nesmanjenih, a u nekim oblastima i proširenih aktivnosti, primenilo ozbiljne mere štednje: drastično smanjilo broj službenih putovanja, smanjilo plate, broj zaposlenih, broj članova sekretarijata i stručne komisije koji rade pri Fondu za mlade talente.
Izmene Zakona o porezu na dohodak građana kritikovalo je i Ministarstvo kulture, navodeći da će nove zakonske odredbe negativno uticati na umetničko stvaralaštvo i na sam rad umetnika.
Prema oceni tog ministarstva, nove zakonske odredbe mogu dovesti ustanove kulture u poziciju nemogućnosti ispunjavanja umetničke i finansijske obaveze prema angažovanim saradnicima.
Ministarstvo je saopštilo i da je na tu činjenicu ukazalo dajući svoje mišljenje na predložene izmene člana 56. Zakona (član 7. Nacrta zakona), a najavilo je da će i u narednom periodu nastojati da “svim raspoloživim sredstvima zaštiti položaj stvaralaca u Srbiji i utiče na zakonske promene koje se odnose na poboljšanje tog položaja”.
Inicijativa "Honorarci Srbije u borbi za svoja prava" pokrenuta je povodom stupanja na snagu Zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana 8. maja, prema kojima porez na autorske honorare iznosi 50,6 odsto za zaposlene i čak 76,8 odsto za nezaposlene. Cilj te inicijative je nalaženje dugoročnog održivog rešenja statusa honoraraca u Srbiji.
Zadatak Kriznog štaba, kako je navedeno, biće i informisanje javnosti o tom drastičnom udaru na standard honorarnih radnika, jer se pokazalo da ogroman broj građana još uvek ne zna da porez za nezaposlene sada iznosi 76,8 odsto.
Tim povodom pokrenuta je i grupa na Fejsbuku, koja je okupila za par dana više od hiljadu članova (www.facebook.com/group.php?gid=72652727700).
(SEEcult.org)