• Search form

25.10.2012 | 18:56

Krizni, kritički, DIY Kondenz

Krizni, kritički, DIY Kondenz

Festival savremenih izvođačkih umetnosti Kondenz, jedini u Srbiji koji je posvećen koreografskim ostvarenjima i performansima domaćih i autora iz regiona, suočen je u petom izdanju s nedostatkom finansijske podrške nadležnih institucija, a uprkos tome, predstavlja od 26. do 29. oktobra u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu, desetak novih produkcija, ukazujući ujedno na konstantan odliv scene i mnogobrojne razloge tog trenda.

U znaku poražavajuće situacije u kojoj se nalaze savremena umetnost i kultura u Srbiji specijalno je osmišljeno i otvaranje petog Kondenza u vidu naricanja.

Ekskluzivna narikača na otvaranju Kondenza je umetnica Vesna Stanković Milekić, poslanica Socijaldemokratske partije u Skupštini Srbije.

“Na ovaj način želimo da u prostor savremenih umetnosti uvedemo tradicionalne forme performansa i tako se kandidujemo za podršku novog Ministarstva kulture”, navela je Stanica Servis za savremeni ples, organizator Kondenza.

Peti Kondenz nastao je u DIY (do-it-yourself) maniru, s podrškom od svega 300.000 dinara (oko 2.600 evra) od Ministarstva kulture Srbije.

“Na ivici da odustanemo od organizacije Festivala, ipak smo odlučili da ovu (ne)priliku iskoristimo i javnosti glasno kažemo da nam umetnici odlaze, da ovde više nisu poželjni, da u svojoj zemlji ne mogu da prežive”, naveli su Dušan Murić i Marijana Cvetković Marković iz Stanice, koja je peto samo-organizovano, samo-finansirano i samo-podstičuće izdanje Kondenza posvetila koreografima, plesačima i kulturnim radnicima iz Srbije i čitavog Balkana koji "odlaze tamo gde ih više cene".

S obzirom na okolnosti, Stanica je, kao organizator Kondenza, odustala od pravljenja festivalskog programa kako je činila do sada, pa je 300.000 dinara dobijenih od Ministarstva uložila u okupljanje umetnika koji su još ovde i onih koji više nisu ovde - da “ovima drugima pokaže da nam je svima stalo do njihovog rada i da, bez obzira što su odlučili da negde drugde žive, ovde još uvek mogu da rade i imaju s kim da sarađuju”.

“Solidarnost i međusobna podrška, kao osnovni principi rada i okupljanja u Stanici, pokazuju se na delu: svi rade organizacione, promotivne i kreativne poslove na ovom Festivalu. Želimo da novi radovi naših autora, producirani u Evropi ili u Srbiji (minimalnim grantovima od 100.000 do 300.000 dinara) budu promovisani, predstavljeni široj publici i zabeleženi na, brisanju i amneziji sklonoj, domaćoj kulturnoj sceni.

Kao prilika za okupljanje, razgovor, kritiku i razmenu, peti Kondenz je i apel protiv marginalizacije nezavisne umetničke i kulturne scene u Beogradu i Srbiji, apel za nezavisni umetnički prostor u Magacinu u Kraljevića Marka i ujedno doprinos kritičkom i glasnom govoru o mnogobrojnim temama koje ne smeju ostati prećutane: nasilje u javnom prostoru, marginalizacija umetnosti, kulture i obrazovanja, nacionalizam u dramatičnom porastu, ponovno iseljavanje i emigracija, partokratija, korupcija, otpor slepilu progresa i civilizacije...

Organizatori stoga pozivaju sve koje se te teme tiču da dođu 26. oktobra u 18 časova u Magacin, gde će narikača naricati nad nestajućim perspektivama umetnika na ovim prostorima.

Većina koreografa/autora na ovogodišnjem festivalu, inače, prošla je kroz neke od edukativnih, kreativnih i profesionalnih programa Stanice (Nomad Dance Academy, Fostering creativity, Puzzle, 'rezidensi', mnogobrojne radionice savremenog plesa i srodnih disciplina...). Na neki način, kako ističu organizatori, pređen je pun krug - cela generacija autora je oformljena, pa je ovogodišnje festivalsko izdanje njihovo (plus dvoje u najboljim godinama).

Polovina autora i umetnika koji učestvuju na petom Kondenzu živi i radi poslednjih godina u inostranstvu, pa je, kako napominju organizatori, sve više lepih razglednica i postera u kancelariji Stanice, a dragih lica i tela na televizijskim ekranima.

Peti Kondenz počinje 26. oktobra predstavom “Pass It OnDragane Bulut, nastalu uz dramaturšku podršku Ane Vujanović, u produkciji HZT Centra za ples u Berlinu i Stanice, zatim solo “SeriesMarka Milića, u saradnji s Davidom Wampachom, u produkciji projekta LOOPING, te premijerno “I Sing the Body ElectricAnete Stojnić, Dušana Broćića i Ljiljane Tasić.

Program drugog festivalskog dana, 27. oktobra, počinje prezentacijom rezultata laboratorije “Koreografija pažnje”, organizovane u okviru evropskog projekta “Special Issue”.

Učesnici su bili koreografi, vizuelni umetnici i kustosi iz Srbije (Katarina Popović, Marko Milić, Ana Dubljević, Maja Ćirić i Ljiljana Tasić), Španije (Roger Rossell i Larraitz Torres), Francuske (Matilde Chenin), Švedske (Malin Elgan) i Turske (Isin Onol).

Cilj tog projekta je da preispita i proširi polje koreografije upotrebom drugih medija, istražujući mogućnosti prenošenja same izvedbe na drugi medij i publiku. Naglašavajući aspekte kao što su interaktivnost, privatno i javno i postavljajući pitanje autorstva i vlasništva, proces rada je, kroz samoorganizovanu formu, bio usmeren na otkrivanje novih oblika komunikacije i potencijala koreografije i izvođačkih umetnosti.

Stanica se i ovim projektom zalaže za razvoj savremene plesne scene, skrećući pažnju na progresivne tokove savremenih izvođačkih praksi, kao i na važnost stalnog preispitivanja formi i normativa u okviru kojih se danas stvara.

Premijere na Kondenzu 27. oktobra imaće “SS and aboveJovane Rakić Kiselčić, uz kreativni doprinos i izvođenje Borisa Čaksirana i Jelene Stojiljković, te “TemporariesDušana Broćića, Dragane Bulut, Ane Dubljević, Igora Koruge, Marka Milića, Jovane Rakić Kiselčić i Ljijane Tasić, u dramaturgiji Ane Vujanović.

Za 28. oktobar najavljena je predstava “Vežba iz koreografije pažnje ‘Tacka bez povratka’Dalije Aćin Thelander i Siniše Ilića, koju će videti i publika aktuelnog festivala Perforacije u Hrvatskoj, odnosno u Dubrovniku.

Premijerno izvođenje u Srbiji imaće iste večeri “Concerto for three bodiesAzre Ibrahimović, Aleksandra Georgieva i Jovane Rakić Kiselčić, koji i izvode tu predstavu čiji je dramaturg Rok Vevar.

Za završnicu, 29. oktobra, najavljena je koreografija “Pas de quoi?Mione Petrović, dobitnice nagrade “Ohrabrenje” 2011. godine na Festivalu koreografskih minijatura u Beogradu, te premijerno “Vrbovanje utopije: sve što imam protiv sebe, sve što imam protiv svihDušana Murića - koncert, instalacija, performans, demonstracija i prezentacija.

Festivalski katalog biće štampan na otvaranju, na licu mesta, sa umetnicama Katarinom Popović i Bojanom Petković.

Festivalski sajt je http://kondenz2012.blogspot.se, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav