Krizni Kratkofil Plus
Međunarodni filmski festival Kratkofil Plus u Banjaluci prikazaće od 24. do 28. jula, uprkos drastično smanjenom budžetu, 43 kratka filma u takmičarskom programu, uz atraktivne dokumentarce u revijalnom delu, među kojima su i “Pussy Riot: Pank molitva”, “Čin smaknuća” i “Košnice”.
Festival će biti otvoren na tvrđavi Kastel, nakon prvog dela takmičarskog programa, dokumentarnim filmom “Harry Dean Stanton: Delimično fikcija” o legendarnom američkom glumcu koji je igrao u više od 150 naslova, među kojima su i “Pariz, Teksas”, “Osmi putnik”, “Zelena milja”, “Paranoja u Las Vegasu”, “Divlji u srcu”…
Rediteljka Sofi Iber snimila je impresionistički dokumentarni film o tom kultnom glumcu o kojem govore Vim Venders, Dejvid Linč, Kris Kristoferson i Sem Šepard. Film je prošaran fantastičnim Stentonovim izvođenjima standardnih američkih bluz i kantri pesama.
Na bioskopu na otvorenom na tvrđavi Kastel biće prikazani i filmovi “Pussy Riot - Pank molitva” o zatvorenim članicama ruske pank grupe Pusi Rajot, zatim kontroverzni “Čin smaknuća” Džošue Openhajmera i neobičan omnibus “Košnice”, kojim će Kratkofil Plus biti zatvoren.
Među gostima Kratkofila najavljeni su reditelji dokumentarnog filma o članicama benda Pusi Rajot, koje su u zatvoru zbog antirežimskog performansa koji su izvele u najvećoj ruskoj pravoslavnoj crkvi.
Razgovor sa Maksikom Pozdorovkinom i Majkom Lernerom biće održan 26. jula u banjalučkom Domu omladine.
Film “Pussy Riot - Pank molitva”, čija je premijera bila na Sandensu ove godine, biće prikazan 25. jula na tvrđavi Kastel, a dan kasnije publika će videti i “Čin smaknuća” Džošue Openhajmera, koji je već okarakterisan kao jedan od najkontroverznijih dokumentaraca u istoriji filma. U tom fimu ubice rekonstruišu svoje zločine počinjene tokom puča u Indoneziji 1965. godine, kada su nekadašnji sitni lopovi i šverceri pomogli vojsci da ubije više od milion navodnih komunista, Kineza i intelektualaca.
Kratkofil će biti zatvoren filmom “Košnice” koji je nastao u koprodukciji Akademije dramskih umetnosti iz Zagreba, filmske škole Sem Špigel iz Jerusalima, FAMU iz Praga, Međunarodne filmske škole iz Kelna i Nacionalne škole za film i televiziju iz Londona.
Radi se o neobičnom omnibusu od pet kratkih filmova, od kojih se svaki događa u jednom od gradova iz kojih su koproducenti. Priče nisu poređane kao u klasičnom omnibusu, već su montirane slično džem-sešnu u muzici: počinje deo prve priče, pa se na njega nastavlja deo druge, pa na nju deo treće i tako dalje, što donosi zanimljivu dinamiku i dijalog kultura, ali i različitih umetničkih pristupa. Ceo projekat je sklopio Ivan Kelava sa ADU iz Zagreba kao svoj diplomski rad na katedri za produkciju.
Festivalska priznanja - Gran pri za najbolji film i nagrade za najbolji igrani, eksperimentalni, dokumentarni, animirani i regionalni film, kao i specijalna priznanja žirija, dodeliće filmski reditelj, animator, muzičar, pisac i filmski kritičar Božidar Trkulja iz Zagreba koji je 2012. godine Kratkofilu Plus osvojio nagradu za najbolji regionalni film - za “Priču sa početka vremena”, zatim švajcarska vizuelna umetnica i rediteljka Corina Schwingruber Ilić, čiji je film “Tone strasti” osvojio nagradu za najbolji dokumentarac na prošlogodišnjem Kratkofilu Plus, te direktor i selektor Kratkofilovog partnerskog festivala Vienna Independent Shorts iz Beča, Daniel Ebner.
Ponovo je vraćena nagrada publike, a listove sa spiskovima takmičarskih filmova posetioci će dobiti na ulazu uoči projekcija.
Među gostima Kratkofila Plus najavljeni su prestavnici NISI MASA, evropske mreže za mlade filmske stvaraoce, a zainteresovani će imati priliku da čuju njihovo izlaganje 27. jula u Domu omladine. Zainteresovani će moći da saznaju na koje sve načine mogu sarađivati sa mladim filmašima iz cele Evrope, šta uključuje studijska gostovanja u drugim zemljama, učešća na seminarima i radionicama, kao i mogućnosti za koprodukcije kratkih filmova.
Predavanje će biti održano u okviru revije najnovijih filmova studenata Akademije umetnosti Banjaluka.
Ovogodišnji budžet Kratkofila Plus manji je nego ikada, zbog čega je i organizacija festivala bila otežana.
Organizatori su odlučili da uvedu naplaćivanje simbolične ulaznice od 1KM za projekcije od 18 časova u Domu omladine i 21 čas na tvrđavi Kastel.
Ulaz na sve projekcije filmova za studente Akademije umetnosti Banjaluka, koji su na dostavljenom spisku te visokoškolske ustanove, besplatan je.
Generalni pokrovitelji Kratkofila Plus i ove godine su Ministarstvo prosvete i kulture Republike Srpske i Grad Banjaluka, ali su budžeti drastično smanjeni.
Festival je podržala i Kancelarija za odnose sa javnošću američke ambasade u BiH, a njena podrška, prema navodima organizator, bila je presudna za nastavak rada ove godine uopšte.
Pomogla je i Kancelarija specijalnog predstavnika EU u BiH, a u saradnji sa Britanskim savetom biće prikazan program Britanske filmske akademije, dok su švajcarska i rumunska ambasada u BiH pokrile troškove dolaska i smeštaja gostiju iz njihovih zemalja, što je u kriznoj godini olakšalo organizaciju u brojnim segmentima.
Prošle godine Gran pri šestog Kratkofila Plus dobio je australijski film “Na maturi” (Andrew Kavanagh). U takmičarskom programu prikazano je bilp oko 60 kratkih filmova iz celog sveta.
Festivalski sajt je www.kratkofil.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)