• Search form

23.08.2011 | 17:34

Kriza političke imaginacije

Kriza političke imaginacije

Zagrebačka kancelarija Fondacije Hajnrih Bel (Heinrich Böll Stiftung) organizovala je novo izdanje Zelene akademije 2020, foruma koji okuplja od 21. do 26. avgusta na Visu više od sto učesnika i predavača iz regiona, EU i SAD, na temu “Kriza političke imaginacije - tranformativni potencijal zelene politike”.

Učesnici intenzivnog programa raspravljaju o budućnosti regiona, Evropske unije, energetskoj politici nakon katastrofe u Fukušimi u Japanu, očuvanju javnih dobara i razvoju gradova...

Među dvadesetak stranih predavača je i Tariq Ali, jedan od vodećih intelektualaca levice, a tema njegovog izlaganja su nedavni neredi na ulicama Londona i drugih britanskih gradova, te fenomen “arapskog proleća” u severnoafričkim zemljama. Diskusiju sa Alijem vodi Srećko Horvat, direktor zagrebačkog Subversive film festivala, na kojem je Ali već gostovao.

Predavanja će, između ostalih, održati i Rolf Holub, poslanik Stranke zelenih u koruškom parlamentu, zatim Paul Hockenos, novinar, pisac i politički analitičar koji je posvećen području Istočne Evrope i Balkana, te David Bollier, aktivista i teoretičar koji se bavi problemom “commonsa” - zajedničkih dobara kao novom paradigmom ekonomije, politike i kulture.

Zelena Akademija okupila je i tridesetak učesnika iz regiona, koji je i tema više panela, pa će tako biti reči o ulozi zajedničkih dobara u urbanoj budućnosti Zapadnog Balkana, deceniji borbe za LGBTIQ prava na Zapadnom Balkanu i transformaciji civilnog društva u postkomunističkim zemaljama.

Biće reči, između ostalog, i o budućnosti šengenskog režima, zelenoj politici u Evropskoj uniji, fenomenu Vikiliksa i Fejsbuk protesta, gradskim kulturnim politikama...

Prema rečima direktora zagrebačke kancelarije HBS-a Vedrana Horvata, Zelena akademija nastala je kao prepoznavanje potrebe da se uspostavi redovni edukativni i politički forum koji u dugom roku može biti od koristi akterima koji mogu biti nosioci zelene politike u različitim tematskim komponentama. U pozadini te ideje je da, pored toga što se ljudi sretnu, druže, informišu, diskutuju i dosta toga nauče kroz program Zelene akademije, i da se jače povežu, nastave sarađivati i ubrzaju jedan ionako organski proces u društvu.

U intervjuu za portal Kulturpunkt, koji je među partnerima ovogodišnje Zelene akademije, Horvat je rekao da HBS, za razliku od drugih nemačkih političkih fondacija, nema “prirodnog” partnera u političkom spektrumu (ili bar ne u parlamentu i gradskim skupštinama), te ga kroz svoje delovanje nastoji stvoriti, odnosno učestvovati i pomoći formiranju i subjektivizaciji takvog političkog aktera koji bi po vrednosnom usmerenju i načinu delovanja bio prihvatljiv iz pozicije zelene političke agende. Delovanje HBS-a do sada je bilo usmereno na saradnju sa grupama i pojedincima iz civilnog društva, prvenstveno onima koji se odupiru sektorizaciji tog tipa delovanja, koliko god je to bilo moguće.

“Zeleno je danas u hrvatskom društvu nažalost već potrošen atribut, a da on ustvari nije ostvario svoj puni potencijal. Utoliko je naš rad usmeren da iznutra potaknemo one aktere koji su organski delom takve političke formacije u društvu i da pomognemo i podstaknemo njihovo prerastanje i sazrevanje kao političkog subjekta koji bi, na kraju krajeva, konačno predstavljao populaciju koja već godinama na izbore ne izlazi ili izlazi začepljenog nosa i koja je već dugi niz godina nezastupljena. Radi se o sitnom tkanju”, rekao je Horvat.

Fokus HBS-a stoga je do sada bio prevashodno usmeren na područje politike zaštite okoline, energetske i klimatske politike, kroz podršku Zelenoj akciji i Pravu na grad na kritički diskurs u upravljanju javnom infrastrukturom i zajedničkim dobrima, ali i na jačanje prisutnosti i uticaja nedržavnih aktera u procesu pristupanja NATO-u i EU.

“Dubina krize u kojoj se nalazimo i kao društvo i kao država, ali i osobine te višestruke krize u svetu oko nas, nalažu nam da oblikujemo novu politiku - i politike (policies) koje mogu odgovoriti na buduće izazove. U tom nastojanju danas su naši partneri, među ostalim, i Zelena Akcija, Pravo na Grad, Subversive film festival, H-Alter, Zagreb Pride, te različite manje formalne građanske platforme koje svoj rad temelje na dubokoj zabrinutosti određenim razvojnim anomalijama, ali i inicijativi da se pronađu rešenja”, rekao je Horvat.

Zelena akademija 2020 organizovana je ove godine u saradnji sa Zelenom evropskom fondacijom iz Brisela, uz partnere poput Mreže fondacija Otvoreno društvo, Zelene akcije, festivala Pravo ljudski i Subversive, te portala H-Alter i Kulturpunkt.

Program konferencije nalazi se OVDE

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r