Kritika na delu: Savremena umetnost Čačka, 3/3
Savremena umetnost Čačka, Umetnička galerija "Nadežda Petrović", Čačak, 25. jun - 9. avgust 2020.
Kritičar na delu: Dušan Darijević, novinar - 3/3
Izložba “Savremena umetnost Čačka”, priređena u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” nakon otkazivanja gostovanja u Krasnodaru u Rusiji zbog pandemije korona virusa, ukazuje na nekoliko specifičnosti lokalne scene, koja prevazilazi zavičajni princip, smatra novinar i dugogodišnji aktivan učesnik kulturnog života u Čačku Dušan Darijević. U poslednjoj, trećoj epizodi serijala Kritika na delu o izložbi “Savremena umetnost Čačka”, čiji su kustosi Marija Radisavčević i Daniel Mikić, Darijević posebno ističe ulogu same Umetničke galerije “Nadežda Petrović” u razvoju lokalne scene.
Vizuelni umetnici u Čačku, prema njegovim rečima, imaju sreću sa institucijama kulture, a pre svega sa UG “Nadežda Petrović” i njenom pametnom uređivačkom politikom koja nije od juče, već traje decenijama. Na različite načine i kroz različite programe, ona uključuje likovne umetnike grada. To pritom nije samo zato da bi se ispoštovalo pravilo zavičajnosti koje postoji u mnogim gradovima, već podrazumeva poštovanje visokih kriterijuma koje je pre svega nametnula ozbiljna manifestacija kakav je Memorijal Nadežde Petrović.
“U UG ‘Nadežda Petrović’ ne može svako imati izložbu”, konstatovao je Darijević, navodeći kao svetle primere umetnike poput Nebojše Bežanića, Katarine Alempijević ili Vesne Ilić Darijević, koja je prošle godine imala zapažen rad na jednoj grupnoj izložbi. “To su nauspešnije izložbe i najposećenije ujedno, i to ne samo zato što su to umetnici iz Čačka, već zato što je visok estetski nivo koji njihovi radovi zaodoljavaju”, ocenio je Darijević.
“S druge strane, najpre zahvaljujući dugogodišnjoj direktorki UG ‘Nadežda Petrović’ Milici Petronijević, vodilo se računa da na razne načine likovni umetnici iz Čačka i studenti, kako oni koji žive u drugim gradovima, tako i oni koji su tu, budu uključeni na različite načine kroz različite programe, bilo kao pedagozi ili umetnici. Godinama postoji to neko jedinstvo. Ako uzmemo taj obrazovni aspekt i pre umetničke škole koja postoji već desetak godina sa ateljeima Žike Maksimovića, Božidara Plazinića ili Vesne Ilić Darijević, stvorili su neko jezgro kroz svoju pripremnu nastavu za akademije. Njihovi đaci sada već imaju svoje đake i to je jedna atmosfera, zahvaljujući Galeriji, gde oni mogu da se izraze na najrazličite načine”, naveo je Darijević.
Prema njegovom mišljenju, u Čačku stoga postoji fenomen koji teško da ima ne samo u Srbiji, nego u celoj bivšoj Jugoslaviji - da lokalna scena “nadilazi taj neki zavičajni nivo”. “To je jedna ozbiljna scena sa umetnicima koji na najrazličitije savremene likovne načine izražavaju svoju umetnost”, dodao je Darijević.
Iako je izložba “Savremena umetnost Čačka” organizovana uz izvesna ograničenja, s obzirom da je bila zamišljena za gostovanje u Rusiji, ona ukazuje na neke fenomene koji su zajednički na domaćoj sceni vizuelnih umetnosti, a moguće i u regionu, smatra Darijević, koji u tom smislu posebno navodi značajnu zastupljenost umetnica, koje su “vrlo dominantne kroz različite stilove i pristupe savremenoj umetnosti”.
“To je jedan od specifikuma Čačka i naše scene”, naveo je Darijević, koji smatra i da je umetnička fotografija jedna od karakteristika.
Galerija “Nadežda Petrović” i druge institucije kulture, kao što su Narodni muzej i Dom kulture, brižljivo su negovali i izložbe čačanskih umetničkih fotografa.
“Oni su dominantni i na ovoj izložbi i to je već jedna tradicija da možemo da pratimo razvoj fotografske scene - imamo Zorana Miloševića, Milenka Savovića, Vojislava Pešterca… Danas imamo i neke mlađe i autore srednje generacije, i to je nešto specifično – čačansko – to su autori kojima je data sloboda, mnogi su imali i samostalne i grupne izložbe... To se prosto vidi. Milenko Savović je, recimo, neko ko godinama sarađuje sa Galerijom ‘Nadežda Petrović’, radi mnoge stvari koje su vezane za Memorijal i to je nešto što je prepoznatljivo – što je Galerija uspela da uvuče svoje umetnike u ono što je samo biće likovnog i kulturnog zivota u gradu i šire”, naveo je Darijević, skrećući pažnju i na umetnike iz Čačka koji su karijeru gradili van Srbije, poput Nebojše Bežanića, koji je još kao mlad otišao u Francusku, a kasnije je delovao i Španiji. Pomenuo je u tom kontekstu i Dragu Jovanović, koja živi trenutno u Kanadi, a u kontekstu ženskog pitanja, kako je naveo, vrlo je specifična i izražajna.
“S druge strane, ono što meni možda nedostaje na ovoj izložbi, a jako je važno za ova dva aspekta – ženski i fotografski, to je street art. Čačak je zaista, zahvaljujući mnogim aktivnostima, uspeo da umetnost grafita promoviše na poseban način, uz niz mladih autora - i onih koji su likovno obrazovani, i onih koji nisu, ali su deo jedinstvene scene i koji uspevaju i da svoje generacijske prijatelje iz celog sveta okupe i da to predstave na gradskim fasadama”.
Povodom situacije u vezi sa pandemijom virusa korona, Darijević primećuje da su od uvođenja vanrednog stanja sredinom marta u Čačku bile aktuelne tri izložbe, uključujući postavku u Galeriji “Nadežda Petrović” koja je, srećom, otvorena u “poluvremenu” između dva virusna pika, pa je uspela da privuče veći broj publike, uprkos svemu. Druge dve izložbe, međutim – u Galeriji “Risim” i Domu kulture, nije video dovoljan broj ljudi upravo zbog postojećih okolnosti.
“Likovni i vizuelni umetnici imaju tu sreću da mogu kako-tako da deluju i u ovim vanrednim okolnostima, ali mislim da to nije dovoljno i da umetnost bez slobode ne može. Mi sad nemamo punu slobodu ni kretanja, ni komuniciranja, tako da ni umetnost ne može u potpunosti, pa ni vizuelna, da dođe do izražaja”, konstatovao je Darijević.
_ _ _
Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC “Filmart”, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016/2020. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.
Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2020.
Partner: SEEcult.org, Beograd
Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović
Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije
(SEEcult.org)