• Search form

27.05.2019 | 15:32

Kritika na delu: No Longer and Not Yet (1/3)

Kritika na delu: No Longer and Not Yet (1/3)

No Longer and Not Yet, diSTRUKTURA (Milan Bosnić i Milica Milićević), Salon Muzeja savremene umetnosti, Beograd, 5. april - 13. maj 2019.

1/3 Kritičar na delu: Saša Janjić, istoričar umetnosti

Serijal Kritika na delu nastavljamo osvrtima na nedavnu izložbu “No Longer and Not Yet” umetničkog para diSTRUKTURA u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, koja je za istoričara umetnosti Sašu Janjića primer angažovane umetnosti u najboljem smislu reči.

Janjić pre svega ističe kritičku stranu izložbe “No Longer and Not Yet”, ali i dokumentarni aspekt tog projekta, koji se bavi promenama i liminalnim prostorima u Savamali, nastalim poslednjih godina pod uticajem građevinskog poduhvata Beograd na vodi. Iako se izložba na neki način bavi lokalnom temom, odnosno problemom Savamale kao “mesta zločina jednog urbanicida nad gradom”, isto tako je to i univerzalna tema, jer takvih primera ima svuda po svetu, naveo je Janjić u prvoj epizodi Kritike na delu o projektu “No Longer and Not Yet”.

“Sve ono što su Milan i Milica uradili, prateći slučaj Savamale i, generalno, baveći se gradom i psihogeografskim istraživanjima, može se primeniti i primenjivali su i na druge gradove”, naveo je Janjić, konstatujući da je izložba u Salonu MSUB održana u odličnom trenutku, jer je Savamala ponovo u centru pažnje – između ostalog i zbog nedavne godišnjice rušenja objekata u Hercegovačkoj ulici i protesta održanog tim povodom.

Smatrajući da je izložba “No Longer and Not Yet” i svojevrsna mini retrospektiva diSTRUKTURE, jer uključuje i dosta starijih radova, Janjić posebno ističe zanimljivost i značaj same postavke, odnosno odabira radova - od instalacija video radova, odnosno dokumenata psihogeografskih istraživanja, preko klasične slike, crteža i fotografije do site specific radova.

Janjić posebno ukazuje i na značaj psihogeografskih istraživanja koje je diSTRUKTURA primenila u tom projektu.

“Iako je sam termin psihogeografija povezan sa situacionizmom i Situacionističkom internacionalom, čini mi se da njihova istraživanja ne idu toliko u tom pravcu - nisu vezana striktno za istorijske avangarde i sve ostalo iz čega je psihogeografija potekla, ali kao način i metod istraživanja i upoznavanja gradova, čini mi se to kao veoma interesantan projekat i metod”, naveo je Janjić, dodajući da sami umetnici dopuštaju da ih različita interesovanja i razgovori sa ljudima upućuju na različite stvari u mikro sredinama, vode ka otkrivanju raznih strana grada i njegovom upoznavanju, čime na neki način dalje usmeravaju svoje interesovanje i istraživanje.

Napominjući da je diSTRUKTURA prethodno radila istraživanja u još nekoliko gradova, Janjić smatra da je metodološki značajno to što imaju dobru praksu, jer je slučaj Beograda “negde između”.

“Nemamo sređenu situaciju, već imamo devastiran prostor, menjanje urbanog pejzaža kojim se inače oni i bave. Čini mi se da je ovo istraživanje i metod dalo dobar rezultat, jer se upravo tu negde između nalazi skrivena istina o tome šta se dešava danas u samom gradu”, naveo je Janjić.

Smatrajući da je umetnost uvek angažovana i da je i sam pejzaž, kada se pojavio u renesansi, to bio, jer je nešto govorio, Janjić konstatuje da je to pogotovo danas, kada se umetnici bave određenom temom i svrstavaju je u određeni kontekst.

U slučaju izložbe diSTRUKTURE, kako je naglasio, nije reč o bilo kakvoj banalnoj angažovanosti u dnevno-političkom kontekstu, jer se "ne bave konkretno nekim događajem zato što su ga videli na vestima, pa su ga interpretirali, već imaju dugogodišnji period istraživanja i niz radova koji se bave tom temom".

“Svakako bismo mogli da kažemo da je ovo angažovana umetnost u najboljem smislu reči, jer je kritička. Taj kritički momenat je ono što mi je posebno zanimljivo, uz dokumentarni pristup preko kojeg možemo da vidimo i razne faze istraživanja i promena i svega što se dešavalo i u samom protoru, a na kraju krajeva i u njihovom radu”, naveo je Janjić.

_ _ _

Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC "Filmart“, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016/2019. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.

Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2018.
Partner: SEEcult.org, Beograd

Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović

(SEEcult.org)

Marina Abramovic - Balkan Erotic Epic
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav